Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:59:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: WROCŁAW
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 56 Drukuj
Autor Wątek: WROCŁAW  (Przeczytany 267886 razy)
Trydent
bywalec
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #525 dnia: Października 22, 2012, 10:35:51 am »

http://www.liturgia.pl/blogi/woland/O-mszy-bardziej-i-mniej-trydenckiej-we-Wroclawiu.html

Oj Łukasz, Łukasz po co piszesz takie głupoty. Co niedzielę Msza Św uroczysta (na czterech) na 9.00 i 18.00. Ile to czasu było tak, że jeden ministrant był na 9.00 i organisty nie było, bo koleżeństwu się wstać nie chciało. I była niedzielna Msza cicha.

Skąd wiesz, że na stole odprawiana, skoro Cię tam nie było. Ale po co być, napisać zawsze można.

W hotelu? Nie ma sprawy kapłani FSSPX na pewno chętnie odprawili by na Piasku, w kościele.



Zapisane
"Poza Kościołem Katolickim możecie mieć wszystko, prócz zbawienia" Stanisław Kard. Hozjusz
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #526 dnia: Października 22, 2012, 11:18:21 am »

chyba, że oczywiście dla niektórych pora "poranna" lub "wieczorna" oznacza "rezerwację czasu", której naruszenie musi być siłą rzeczy "zamierzoną prowokacją" wobec "codziennego miejsca celebracji". Na takąż jednak mentalność nic nie jestem wstanie poradzić...trudno z nią zresztą polemizować...

Mnie wlasnie to najbardziej bulwersuje w tej indultowej mentalnosci. Wierni to bydlo, numerki, wlasnosc "organizatorow" i "dzialaczy". Maja obowiazek moralny nabijania frekwencji na dowolnej mszy trdydenckiej tylko dlatego, ze ktostam gdzies wyrazil na nia zgode, w zupelnym oderwaniu od doktryny, duszpasterstwa, kazan, osoby celebransa etc. A jak, ktorys "zdradzi" i zamiast na indult pojdzie na msze do Bactwa, to sie go obsmaruje w internecie. Konsekwentnie autor powinien teraz udzielic im upomnienia braterskiego i zadenuncjowac w kurii.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #527 dnia: Października 22, 2012, 11:43:31 am »

Dawno tu nie pisałam i nie mam zamiaru, ale po przeczytaniu takiej "relacji" postanowiłam swój grosz dołożyć. Nie znam piszącego, który "spłodził" ten artykuł,  ale tak się składa, że byłam na tej Mszy i w trakcie kazania trzech "judaszów" weszło, rozejrzało się i wyszli i powyżej zalinkowany tekst jest dziś tego świadkiem, napisanym na wyrost.

Pozdrawiam trzech "judaszów" ::)

Ps. Proszę sobie kazanie wysłuchać szanowny autorze swoich wypocin:

http://forum.piusx.org.pl/index.php?topic=4258.0#msg16296
« Ostatnia zmiana: Października 22, 2012, 11:47:12 am wysłana przez Mama » Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #528 dnia: Października 22, 2012, 11:53:55 am »

O! kogóż ja widzę :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #529 dnia: Października 22, 2012, 12:06:36 pm »

O! kogóż ja widzę :D
No mnie  :)

A trzech panów i autora dziennikarza "wolanda" zapraszam do Nowej Rudy i Stowarzyszenia Młodych Katolików - Młodzieży Katolickiej:

http://breviarium.blogspot.com/2012/10/z-cyklu-partacze-liturgiczni.html

Tu jest co napisać i zapodać na liturgia.pl
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #530 dnia: Października 22, 2012, 12:10:56 pm »

O! kogóż ja widzę :D
No mnie  :)
Właśnie. Panią Mamę :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #531 dnia: Października 22, 2012, 13:02:51 pm »

Mnie wlasnie to najbardziej bulwersuje w tej indultowej mentalnosci. Wierni to bydlo, numerki, wlasnosc "organizatorow" i "dzialaczy". Maja obowiazek moralny nabijania frekwencji na dowolnej mszy trdydenckiej tylko dlatego, ze ktostam gdzies wyrazil na nia zgode, w zupelnym oderwaniu od doktryny, duszpasterstwa, kazan, osoby celebransa etc. A jak, ktorys "zdradzi" i zamiast na indult pojdzie na msze do Bactwa, to sie go obsmaruje w internecie. Konsekwentnie autor powinien teraz udzielic im upomnienia braterskiego i zadenuncjowac w kurii.

Dokładnie tak. Byłem po Mszy św. uczestnikiem przypadkowym zresztą rozmowy, gdzie poruszono z lękiem temat, że "nie jest dobrze, bo teraz pewnie Piasek się rozpadnie" ...wyjaśniłem, że tu wszak nie chodzi przecież o wzajemne wrogie sobie posunięcia, bo każdy katolik, który choćby krok robi w kierunku poznania Tradycji, jest wartością, zaś nic strasznego się nie stanie, bo zawsze będą tacy, co będą chodzić tylko na Piasek, lub tylko do kaplicy i tacy, którzy będę chodzić tu i tu i nie ma w tym przecież żadnego problemu. Apostolstwa wszak starczy dla wszystkich. Jednak okazuje się, że zdarzają się ludzie, którzy nie potrafią nijak wyjść z ciasnej nieprzyjaznej wręcz wojenno-rywalizacyjnej manii prześladowczej...
Tu nikt , dla nikogo nie jest wszak "konkurencją"...i każdy może się tylko cieszyć, ze we Wrocławiu, będą dwa "miejsca celebracji"w tym jedno kompletnie wolne od mainstreamowej "nowej teologi"i, ogłoszeń o Taize, i mówionych szeptem lub półsłówkami "aluzji do czystej doktryny" , gdzie można np. usłyszeć katechezy z katechizmu kard Gasparriego, których jakoś nigdzie indziej za nic usłyszeć się nie da...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #532 dnia: Października 22, 2012, 13:18:57 pm »

To jest jedna strona medalu o czym pan pisze p. "Tato" ale druga to taka, że lemingów swojej wiary nie brakuje, bo to dziś jest zdecydowana większość i np. zobaczyć tylko do lemingów tu:

http://forum.dlapolski.pl/viewtopic.php?t=2685

...  i poczytać co jest zamieszczone, to pytam, w czym będzie problem zamieścić i ten powyższy tekst? i jeszcze więcej oczerniać Bractwo i wypaczać obraz?

ad: "szkielet"
Panie "szkielecik" będzie jakie żaćmienie słońca teraz? czy nie?  ;D (no wczoraj była straszna mgła, nawet pomnika JXXIII nie było widać po drugiej stronie)  bo jak na razie to co niektórzy "piaskowcy" są na razie zaćmieni :)
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #533 dnia: Października 22, 2012, 13:21:55 pm »

Nic się nie szykuje w najbliższej przyszłości, niestety.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Trydent
bywalec
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #534 dnia: Października 22, 2012, 15:12:06 pm »

Mnie wlasnie to najbardziej bulwersuje w tej indultowej mentalnosci. Wierni to bydlo, numerki, wlasnosc "organizatorow" i "dzialaczy". Maja obowiazek moralny nabijania frekwencji na dowolnej mszy trdydenckiej tylko dlatego, ze ktostam gdzies wyrazil na nia zgode, w zupelnym oderwaniu od doktryny, duszpasterstwa, kazan, osoby celebransa etc. A jak, ktorys "zdradzi" i zamiast na indult pojdzie na msze do Bactwa, to sie go obsmaruje w internecie. Konsekwentnie autor powinien teraz udzielic im upomnienia braterskiego i zadenuncjowac w kurii.

Dokładnie tak. Byłem po Mszy św. uczestnikiem przypadkowym zresztą rozmowy, gdzie poruszono z lękiem temat, że "nie jest dobrze, bo teraz pewnie Piasek się rozpadnie" ...wyjaśniłem, że tu wszak nie chodzi przecież o wzajemne wrogie sobie posunięcia, bo każdy katolik, który choćby krok robi w kierunku poznania Tradycji, jest wartością, zaś nic strasznego się nie stanie, bo zawsze będą tacy, co będą chodzić tylko na Piasek, lub tylko do kaplicy i tacy, którzy będę chodzić tu i tu i nie ma w tym przecież żadnego problemu. Apostolstwa wszak starczy dla wszystkich. Jednak okazuje się, że zdarzają się ludzie, którzy nie potrafią nijak wyjść z ciasnej nieprzyjaznej wręcz wojenno-rywalizacyjnej manii prześladowczej...
Tu nikt , dla nikogo nie jest wszak "konkurencją"...i każdy może się tylko cieszyć, ze we Wrocławiu, będą dwa "miejsca celebracji"w tym jedno kompletnie wolne od mainstreamowej "nowej teologi"i, ogłoszeń o Taize, i mówionych szeptem lub półsłówkami "aluzji do czystej doktryny" , gdzie można np. usłyszeć katechezy z katechizmu kard Gasparriego, których jakoś nigdzie indziej za nic usłyszeć się nie da...

DOKŁADNIE. Tylko trzeba się cieszyć, że Tradycja rośnie w siłę i będzie kolejne miejsce celebracji.!!!
Zapisane
"Poza Kościołem Katolickim możecie mieć wszystko, prócz zbawienia" Stanisław Kard. Hozjusz
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #535 dnia: Października 22, 2012, 16:18:37 pm »

"Pan woland tradycjonalistą nie jest. Jest tylko zafascynowany starą liturgią, a reszta... jak widać.
Z resztą jest na naszym forum, więc może będzie miał czas, chęć i odwagę podyskutować tu."

1. Potwierdzam, że nie uważam się za tradycjonalistę. Jestem po prostu rzymskim katolikiem ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu.... Natomiast w najwyższym szacunku mam liturgię i to w jaki sposób jest ona sprawowana. I liturgia jest dla mnie bezwzględnie ważniejsza od wszelkiej ideologii itp. itd. Bez względu na formę - zwyczajną, czy nadzwyczajną. Na forum byłem i jestem zarejestrowany, choć się nie uzewnętrzniam. Klimat i sposób argumentacji oraz występujące w dużym stężeniu "adpersonamy" nie zachęcają do tego. Mogę podyskutować, skoro wywołano mnie do tablicy. Ale wątpię, czy ma to sens.

Cytuj
A trzech panów i autora dziennikarza "wolanda" zapraszam do Nowej Rudy i Stowarzyszenia Młodych Katolików - Młodzieży Katolickiej:

http://breviarium.blogspot.com/2012/10/z-cyklu-partacze-liturgiczni.html
A co to w ogóle za rozumowanie? Ja potępiam działania wszelkie pokazane jako antyprzykłady na KNO. To jest poza dyskusją. Ale co ma wynikać z tego wpisu? Że olewactwo liturgiczne na NOM ma usprawiedliwiać liturgiczne kpiny na Starej mszy i odprawianie na stoliku? Nie rozumiem intencji autora !

Dla mnie problemy są trzy:

1. Celebrowanie mszy na stoliku i w miejscu niepoświęcony mimo, że MOŻNA BYŁO PRZY ODROBINIE DOBREJ woli iść na taką samą mszę w godne miejsce. To było identyczne jak krytykowane na KNO zachowania kapłanów novusowych. Więc proszę oczu nikomu nie mydlić.

2. Sprawowanie niektórych sakramentów (spowiedz) w sposób nieważny... przez de facto suspendowanych kapłanów...

3. Fałszywość zachowania niektórych wiernych, którzy skrycie są zwolennikami FSSPX, jednak nie mają odwagi się do tego przyznać, i jak jest źle to chodzą na ten "zły przeklęty indultowy Piasek", ale jak tylko będzie okazja pójdą do FSSPX, mimo wszelkich wad i całej partyzantki tego, co ma tam powstać (kaplice w garażu już były)

Kilka słów do niektórych "odkrywczych" wypowiedzi:

Cytuj
"Koles byl jednoczesnie w dwu miejscach o tej samej godzinie. A do tego spisywal wiernych i liczyl kto byl, a kto nie byl, jak ubecki kapus."
Co za idiotyzm. Kilku charakterystycznych twarzy, które zawsze są a nagle wyparowały nie zauważyć, że nie ma i nie pokojarzyć faktów? Do tego, by tego nie zauważyć, to trzeba być idiotą. A nie kapusiem, aby to widzieć. Ludzie, myślcie trochę ! To nie boli !


Cytuj
"Weszło owszem na moment do "sali czarnej hotelu" trzech "młodzianków" i zaraz prysło...myślałem, że musi nieśmiali jacyś...ale jak widać się myliłem, sądząc po prędkości reakcji portalu..."
Nie mają oni związku z artykułem ani tym bardziej ja nie byłem żadnym z nich. Po prostu od kilku innych zaprzyjaźnionych osób otrzymałem obszerną relację z tego, co tam sie działo, a co żadną tajemnicą nie było. Nie jestem fanem podziemnych tajemnych bractw i na ich zloty po salach hotelowych nie chodzę. Podobnie jak nie chodzę na zloty duszpasterstw młodzieży, gdzie odprawia się msze na takich samych ławkach, tylko msza jest NOM. I jedno i drugie jest siebie warte. Kpienie z liturgii to kpienie z liturgii. Jak ktoś liturgii nie szanuje, o niczym innym z nim nie ma sensu gadać. Bo po co?

Cytuj
"Wierni to bydlo, numerki, wlasnosc "organizatorow" i "dzialaczy"
. Ach, och, ulżył Waścmość sobie ! Nie - nie o to kompletnie chodzi. Chodzi o to, że ci sami wierni raz uznają mszę w starej formie celebrowaną przez kapłana na Piasku, a potem biegną na mszę celebrowaną przez kapłana tradycyjnego. Nieporozumieniem jest to, że są dla nich - jak w tytule napisałem, msze dzieli się na bardziej i mniej trydenckie. Bardziej i mniej "koszerne". Co bardziej dziwi to to, ze - jak pokazałem - nie przeszkadza im chodzenie do nieważnie sprawowanej przez kapłanów FSSPX spowiedzi. To dziwi, bo myślałem, że wierni na Piasku mają nieco lepszą wiedzę i przynajmniej dokumentom Stolic Apostolskiej w tej materii są wierni. A jeśli nie są, to powinni się określić. Wóz albo przewóz. A tymczasem niektórzy stoją w rozkroku - tę mszę lubią, FSSPX by woleli, bo bractwo bardziej koszerne, choć z mniej koszernym garażem... grr.... kaplicą.... jest to po prostu bez sensu...
Cytuj
"Tu nikt , dla nikogo nie jest wszak "konkurencją"...i każdy może się tylko cieszyć, ze we Wrocławiu, będą dwa "miejsca celebracji"w tym jedno kompletnie wolne od mainstreamowej "nowej teologi"i, ogłoszeń o Taize, i mówionych szeptem lub półsłówkami "aluzji do czystej doktryny" , gdzie można np. usłyszeć katechezy z katechizmu kard Gasparriego, których jakoś nigdzie indziej za nic usłyszeć się nie da...
"
Ależ jestem za ! Ale 1. w godnym miejscu i godnych warunkach, zgodnie z Prawem Kościoła 2. Przez kapłana nie obłożonego karami i mającego jurysdykcję. Dlaczego zwolennicy FSSPX wybierają sobie z Kodeksu kanonicznego (czy starego czy nowego) tylko to, co chcą? Kto im daje prawo do tego? Bo to jest dla mnie zrozumiałe? 3. Te dwa miejsca celebry są fikcją, bo grono wiernych jest jedno. wiec po pierwsze nie wiadomo czy dwa się utrzymają. A po drugie obecność kaplicy FSSPX znowu będzie powodowała rozjuszenie miejscowej hierarchii (słuszne oczywiście, bo działają olewając zgody ordynariusza miejsca itd). Za ich działalność negatywnie odbieraną zbierać będą oba duszpasterstwa. Nie ma więc mądrości w tych działaniach. Jest tylko chęć na szybko i rękami zaprowadzenia swojego jedynie słusznego porządku. A to nigdy w historii do niczego dobrego nie doprowadziło jeszcze.

Cytuj
Niewielka ale zauważalna część wiernych nie pojawia się tego dnia "na Piasku" idąc na tę mszę...
Jednak rozumienie tekstu pisanego jest w cenie. Może dwa razy warto przeczytać? Albo trzy? Zniknięcie kilku/nastu tylko osób, ale tych zazwyczaj w rozmowach bardzo aktywnych  - to nie jest "niewielka acz zauważalna część"?Jest. I proszę dać sobie spokój z dalszą analizą zdań, przecinków i kropek.

Cytuj
Żałosne...doprawdy żałosne....autor może się sam najlepiej "ubrać ... w fanon"i zakryć welonem...z rozpaczy...
Ja nie mam nad czym rozpaczać. To, że ujawnią się prawdziwe poglądy wielu w niczym mnie nie przeraża. Przeraża mnie to, jak można w sumieniu godzić pewne rzeczy. A co do czepiania się składni i "ministrantów" - proszę sobie darować... tworzenie "objętości" postów bez odnoszenia się do meritum. To widzę typowy zabieg u niektórych tutaj.
Cytuj
pomijając już wszystkie niuanse wynikające z potencjalnej ignorancji autora
Proszę mi je wyjaśnić. Chętnie posłucham i podejmę temat.
Cytuj
Dodam, że zapowiadane kolejne Msze św. mają odbywać się w porze wieczornej ( rzadko porannej - np. planowana Requiem na 02.XI ) i w miejscu (kaplicy stałej)
Proszę się podzielić tylko informacją, kiedy Kuria Metropolitalna tę kaplice erygowała - gdyż tylko ona może erygować miejsca kultu dla wiernych dostępne. Chętnie wtedy nawet służyć tam do mszy pójdę., A co ! A póki tego nie będzie, garaż garażem będzie. I tyle w tej materii. Tak wynika z prawa przed i posoborowego.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #536 dnia: Października 22, 2012, 16:53:49 pm »

Poczekam sobie az inne mlode wilki pana rozszarpia na strzepy (no, nie pana, ale pana tezy), ale jako stary wilk na emeryturze rzuce tylko trzy uwagi :

1. Stolik czy nie nie jest clou problemu. Widzialem dziesiatki mszy indultowych celebrowanych na stoliku. Zawsze jednak byl portatyl albo korporal grecki, jak nakazuja rubryki i zachodzila niemoznosc odprawienia w kosciele na oltarzu. Prosze nastepnym razem zalatwic kosciol albo kaplice, a ksiadz bez watpienia odprawi tam, a nie na stoliku.?

2. Spowiedz w FSSPX jest wazna.

3. Czy wasze msze na Piasku sa zakazane dla sympatykow Bractwa? Proponuje tego nei oglaszac z ambony, bo mogloby sie okazac, ze frekwencja znaczaco spadnie. To, ze sympatycy Bractwa wybieraja msze na Piasku w sytuacji gdzie innej nie ma, zamiast zostac w domu raczej dobrz eo nich swiadczy. Przykre jest to, ze chce pan ich ze swojego kosciola wyrzucic. Dobrze to wiedziec. Z pewnoscia zdopinguje ich to do dzilan w celu otwarcia kaplicy, jak to sie stalo w Poznaniu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Trydent
bywalec
**
Wiadomości: 64


« Odpowiedz #537 dnia: Października 22, 2012, 16:54:36 pm »

"Pan woland tradycjonalistą nie jest. Jest tylko zafascynowany starą liturgią, a reszta... jak widać.
Z resztą jest na naszym forum, więc może będzie miał czas, chęć i odwagę podyskutować tu."

1. Potwierdzam, że nie uważam się za tradycjonalistę. Jestem po prostu rzymskim katolikiem ze wszystkimi konsekwencjami tego faktu.... Natomiast w najwyższym szacunku mam liturgię i to w jaki sposób jest ona sprawowana. I liturgia jest dla mnie bezwzględnie ważniejsza od wszelkiej ideologii itp. itd. Bez względu na formę - zwyczajną, czy nadzwyczajną. Na forum byłem i jestem zarejestrowany, choć się nie uzewnętrzniam. Klimat i sposób argumentacji oraz występujące w dużym stężeniu "adpersonamy" nie zachęcają do tego. Mogę podyskutować, skoro wywołano mnie do tablicy. Ale wątpię, czy ma to sens.

Cytuj
A trzech panów i autora dziennikarza "wolanda" zapraszam do Nowej Rudy i Stowarzyszenia Młodych Katolików - Młodzieży Katolickiej:

http://breviarium.blogspot.com/2012/10/z-cyklu-partacze-liturgiczni.html
A co to w ogóle za rozumowanie? Ja potępiam działania wszelkie pokazane jako antyprzykłady na KNO. To jest poza dyskusją. Ale co ma wynikać z tego wpisu? Że olewactwo liturgiczne na NOM ma usprawiedliwiać liturgiczne kpiny na Starej mszy i odprawianie na stoliku? Nie rozumiem intencji autora !

Dla mnie problemy są trzy:

1. Celebrowanie mszy na stoliku i w miejscu niepoświęcony mimo, że MOŻNA BYŁO PRZY ODROBINIE DOBREJ woli iść na taką samą mszę w godne miejsce. To było identyczne jak krytykowane na KNO zachowania kapłanów novusowych. Więc proszę oczu nikomu nie mydlić.

2. Sprawowanie niektórych sakramentów (spowiedz) w sposób nieważny... przez de facto suspendowanych kapłanów...

3. Fałszywość zachowania niektórych wiernych, którzy skrycie są zwolennikami FSSPX, jednak nie mają odwagi się do tego przyznać, i jak jest źle to chodzą na ten "zły przeklęty indultowy Piasek", ale jak tylko będzie okazja pójdą do FSSPX, mimo wszelkich wad i całej partyzantki tego, co ma tam powstać (kaplice w garażu już były)

Kilka słów do niektórych "odkrywczych" wypowiedzi:

Cytuj
"Koles byl jednoczesnie w dwu miejscach o tej samej godzinie. A do tego spisywal wiernych i liczyl kto byl, a kto nie byl, jak ubecki kapus."
Co za idiotyzm. Kilku charakterystycznych twarzy, które zawsze są a nagle wyparowały nie zauważyć, że nie ma i nie pokojarzyć faktów? Do tego, by tego nie zauważyć, to trzeba być idiotą. A nie kapusiem, aby to widzieć. Ludzie, myślcie trochę ! To nie boli !


Cytuj
"Weszło owszem na moment do "sali czarnej hotelu" trzech "młodzianków" i zaraz prysło...myślałem, że musi nieśmiali jacyś...ale jak widać się myliłem, sądząc po prędkości reakcji portalu..."
Nie mają oni związku z artykułem ani tym bardziej ja nie byłem żadnym z nich. Po prostu od kilku innych zaprzyjaźnionych osób otrzymałem obszerną relację z tego, co tam sie działo, a co żadną tajemnicą nie było. Nie jestem fanem podziemnych tajemnych bractw i na ich zloty po salach hotelowych nie chodzę. Podobnie jak nie chodzę na zloty duszpasterstw młodzieży, gdzie odprawia się msze na takich samych ławkach, tylko msza jest NOM. I jedno i drugie jest siebie warte. Kpienie z liturgii to kpienie z liturgii. Jak ktoś liturgii nie szanuje, o niczym innym z nim nie ma sensu gadać. Bo po co?

Cytuj
"Wierni to bydlo, numerki, wlasnosc "organizatorow" i "dzialaczy"
. Ach, och, ulżył Waścmość sobie ! Nie - nie o to kompletnie chodzi. Chodzi o to, że ci sami wierni raz uznają mszę w starej formie celebrowaną przez kapłana na Piasku, a potem biegną na mszę celebrowaną przez kapłana tradycyjnego. Nieporozumieniem jest to, że są dla nich - jak w tytule napisałem, msze dzieli się na bardziej i mniej trydenckie. Bardziej i mniej "koszerne". Co bardziej dziwi to to, ze - jak pokazałem - nie przeszkadza im chodzenie do nieważnie sprawowanej przez kapłanów FSSPX spowiedzi. To dziwi, bo myślałem, że wierni na Piasku mają nieco lepszą wiedzę i przynajmniej dokumentom Stolic Apostolskiej w tej materii są wierni. A jeśli nie są, to powinni się określić. Wóz albo przewóz. A tymczasem niektórzy stoją w rozkroku - tę mszę lubią, FSSPX by woleli, bo bractwo bardziej koszerne, choć z mniej koszernym garażem... grr.... kaplicą.... jest to po prostu bez sensu...
Cytuj
"Tu nikt , dla nikogo nie jest wszak "konkurencją"...i każdy może się tylko cieszyć, ze we Wrocławiu, będą dwa "miejsca celebracji"w tym jedno kompletnie wolne od mainstreamowej "nowej teologi"i, ogłoszeń o Taize, i mówionych szeptem lub półsłówkami "aluzji do czystej doktryny" , gdzie można np. usłyszeć katechezy z katechizmu kard Gasparriego, których jakoś nigdzie indziej za nic usłyszeć się nie da...
"
Ależ jestem za ! Ale 1. w godnym miejscu i godnych warunkach, zgodnie z Prawem Kościoła 2. Przez kapłana nie obłożonego karami i mającego jurysdykcję. Dlaczego zwolennicy FSSPX wybierają sobie z Kodeksu kanonicznego (czy starego czy nowego) tylko to, co chcą? Kto im daje prawo do tego? Bo to jest dla mnie zrozumiałe? 3. Te dwa miejsca celebry są fikcją, bo grono wiernych jest jedno. wiec po pierwsze nie wiadomo czy dwa się utrzymają. A po drugie obecność kaplicy FSSPX znowu będzie powodowała rozjuszenie miejscowej hierarchii (słuszne oczywiście, bo działają olewając zgody ordynariusza miejsca itd). Za ich działalność negatywnie odbieraną zbierać będą oba duszpasterstwa. Nie ma więc mądrości w tych działaniach. Jest tylko chęć na szybko i rękami zaprowadzenia swojego jedynie słusznego porządku. A to nigdy w historii do niczego dobrego nie doprowadziło jeszcze.

Cytuj
Niewielka ale zauważalna część wiernych nie pojawia się tego dnia "na Piasku" idąc na tę mszę...
Jednak rozumienie tekstu pisanego jest w cenie. Może dwa razy warto przeczytać? Albo trzy? Zniknięcie kilku/nastu tylko osób, ale tych zazwyczaj w rozmowach bardzo aktywnych  - to nie jest "niewielka acz zauważalna część"?Jest. I proszę dać sobie spokój z dalszą analizą zdań, przecinków i kropek.

Cytuj
Żałosne...doprawdy żałosne....autor może się sam najlepiej "ubrać ... w fanon"i zakryć welonem...z rozpaczy...
Ja nie mam nad czym rozpaczać. To, że ujawnią się prawdziwe poglądy wielu w niczym mnie nie przeraża. Przeraża mnie to, jak można w sumieniu godzić pewne rzeczy. A co do czepiania się składni i "ministrantów" - proszę sobie darować... tworzenie "objętości" postów bez odnoszenia się do meritum. To widzę typowy zabieg u niektórych tutaj.
Cytuj
pomijając już wszystkie niuanse wynikające z potencjalnej ignorancji autora
Proszę mi je wyjaśnić. Chętnie posłucham i podejmę temat.
Cytuj
Dodam, że zapowiadane kolejne Msze św. mają odbywać się w porze wieczornej ( rzadko porannej - np. planowana Requiem na 02.XI ) i w miejscu (kaplicy stałej)
Proszę się podzielić tylko informacją, kiedy Kuria Metropolitalna tę kaplice erygowała - gdyż tylko ona może erygować miejsca kultu dla wiernych dostępne. Chętnie wtedy nawet służyć tam do mszy pójdę., A co ! A póki tego nie będzie, garaż garażem będzie. I tyle w tej materii. Tak wynika z prawa przed i posoborowego.

Masz rację, jak w sumieniu można godzić pewne rzeczy.

Za breviarium:

Hermeneutyka ciągłości?
26. Wolność religijna jest szczytem wszystkich wolności. Jest świętym i niezbywalnym prawem. Obejmuje ona równocześnie na poziomie indywidualnym i zbiorowym wolność sumienia w sprawach religijnych oraz swobodę kultu. Obejmuje też swobodę wyboru religii, którą uważa się za prawdziwą, i publiczne wyrażanie swojej wiary. Możliwe musi być swobodne wyznawanie i ukazywanie swojej religii oraz jej symboli, bez narażania swojego życia i wolności osobistej. Wolność religijna jest zakorzeniona w godności osoby.

Posynodalna adhortacja apostolska Ecclesia in medio oriente, Benedykt XVI, AD 2012

Zdanie potępione:
15. Każdy człowiek ma swobodę wyboru i wyznawania religii, którą przy pomocy światła rozumu uzna za prawdziwą.

Syllabus errorum, bł. Pius IX, AD 1864

Pytanie do naszych PT. Czytelników - który z powyższych papieży napisał prawdę, a który rżnie głupa?
Zapisane
"Poza Kościołem Katolickim możecie mieć wszystko, prócz zbawienia" Stanisław Kard. Hozjusz
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #538 dnia: Października 22, 2012, 17:04:05 pm »

...powinni się określić.

Gdzieś już taki język słyszałem. Chyba Rakowski lubił ten zwrot...
Nie jestem z Wrocławia, ale widzę, że pewien typ działacza jest wiecznie i wszędzie żywy. Były już w innych miastach pomysły, aby na tzw. postindult nie wpuszczać tych chodzących do kaplic FSSPX, albo zadziałać pozytywnie: napisać do kurii zbiorową deklarację lojalności, żeby było wiadomo, kto "się określa" po słusznej stronie.

Chodzi o to, że ci sami wierni raz uznają mszę w starej formie celebrowaną przez kapłana na Piasku, a potem biegną na mszę celebrowaną przez kapłana tradycyjnego.

Straszszszne!
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #539 dnia: Października 22, 2012, 17:07:54 pm »

@Trydent. Akurat tutaj bym KNO nie cytował bez rozmysłu. Trzeba czasem czytać dokumenty w całości a nie urywki bez zrozumienia. Benedykt XVI pisząc o wolności w tym dokumencie, kierowanym do chrześcijan na bliskim Wschodzie  pisał o ich wolności i prawie do wyznawania swojej wiary - które to prawo jest łamane przez np. muzułmanów. Więc na pierwszy rzut oka może to wyglądać na sprzeczność, ale w sensie znaczenia nie jest. Poza tym jeśli chce Pan się na jakieś przykłady silić, to może chociaż swoje własne, a nie skopiowane bezmyślnie od kogoś?

@Fons BlaudiWłaśnie dla mnie stolik jest clou problemu. Jak napisałem najważniejsza jest dla mnie liturgia. To co Pan pisze jest prawdą, tylko że nie zachodzą warunki niezbędne by móc z tych nadzwyczajnych możliwości korzytsać. Bo można było mszę odprawić w normalnych warunkach - pójść na mszę 15 metrów obok. PRzecież rubryki nie wymagają by celebrową ją ten albo inny kapłan

Spowiedz wazna nie jest. Brak jursydyski. A jurysdykcja zastępcza nie działą, bo obok można pójść do spowiedzi u kapłana, który jurysdykcję ma. Więc brak jakiejkolwiek sytuacji nadzwyczajnej.

Poza tym chciałem podkreślić, że choć czasem na piasku służę do mszy, to moje wszelkie wypowiedzi i tu i na liturgia.pl są tylko moimi prywatnymi opiniami, nie mają nic wspólnego z opiniami duszpasterzy ani inny osób odpowiedzialnych. Żeby to jasne było. To są jedynie moje prywatne przemyślenia i obserwacje. I niech tak będą traktowane.
Zapisane
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 56 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: WROCŁAW « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!