Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 15:55:29 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Biskup Andrzej Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim:
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Biskup Andrzej Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim:  (Przeczytany 9542 razy)
Thomas
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 24, 2009, 17:54:42 pm »

ma Pan rację, ale beretem dorzucić można.
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 24, 2009, 17:57:15 pm »

@ avars
Odnośnie abpa J. Stroby chciałam jeszcze dodać, iż jako pierwszy w Polsce wydał indult na Mszę w KRR na podstawie motu proprio Ecclesia Dei!
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 24, 2009, 19:03:28 pm »

A najlepiej o się o abpie Strobie rozmawia z Braćmi Serca Jezusowego. Hymnom pochwalnym nie ma końca. :)
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
OPen
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Lutego 24, 2009, 19:41:52 pm »

Cytuj
A najlepiej o się o abpie Strobie rozmawia z Braćmi Serca Jezusowego.

btw: pamiętam z nowicjatu w Poznaniu, nazywaliśmy ich pieszczotliwie: "Pasikoniki z Puszczykowa"
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #19 dnia: Lutego 24, 2009, 21:31:14 pm »

To jest dosyć powszechne w diecezjach, w których są obecni. Przynajmniej w poznańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej i chyba też łomżyńskiej. Nie wiem jak we wrocławskiej.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #20 dnia: Lutego 24, 2009, 21:35:43 pm »

Cytuj
A najlepiej o się o abpie Strobie rozmawia z Braćmi Serca Jezusowego.

btw: pamiętam z nowicjatu w Poznaniu, nazywaliśmy ich pieszczotliwie: "Pasikoniki z Puszczykowa"
Przeciętny Chrystusowiec słysząc "Bracia Serca Jezusowego" nie wie o kim mowa, dopiero legendarne "Pasikoniki" rozjaśniają sprawę. Swoją drogą to szkoda, że tak niewielu mamy w Kościele braci zakonnych...
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #21 dnia: Lutego 24, 2009, 21:47:17 pm »

U oblatów też na tych braci mówi się pasikoniki.
Braci mamy niewielu jak już kiedyś pisałem z powodu tego że brat jest traktowany jako "gorszy ksiądz" lub posługacz. Ci co są w zakonach mogą potwierdzić jak bracia byli kiedyś traktowani. Teraz jest trochę lepiej ale i tak niektórzy księża traktują braci jak nieszkodliwych głupków.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Lutego 24, 2009, 21:55:20 pm »

To jest dosyć powszechne w diecezjach, w których są obecni. Przynajmniej w poznańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej i chyba też łomżyńskiej. Nie wiem jak we wrocławskiej.
Sa tez, zwani jak wyzej pasikonikami:) furtianie w kurii i seminarium.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #23 dnia: Lutego 24, 2009, 22:12:45 pm »

Cytuj
U oblatów też na tych braci mówi się pasikoniki.
Braci mamy niewielu jak już kiedyś pisałem z powodu tego że brat jest traktowany jako "gorszy ksiądz" lub posługacz. Ci co są w zakonach mogą potwierdzić jak bracia byli kiedyś traktowani. Teraz jest trochę lepiej ale i tak niektórzy księża traktują braci jak nieszkodliwych głupków.
Ogólnie w zakonach są kapłani, którzy braci traktują jako gorszych. Ciekawe czy tak samo poważnie podchodzą do tego co powinno wynikać z ich Kapłaństwa. Ci zaś, którzy tak nie traktują częsśto nakłaniają braci aby - o ile mogą - szli do seminarium, to przestaną być tak traktowani. Wydaje mi się, że kiedyś chyba było podobnie z tym, że zależy z jakim to ojcem brat się styka. Tyle, że braci było więcej i te niemiłe rzeczy mogły być powszechniejsze. Na temat sytuacji braci i ich ilości w zakonach możnaby było nawet utworzyć osobny wątek.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #24 dnia: Lutego 24, 2009, 22:23:40 pm »

@ avars
Odnośnie abpa J. Stroby chciałam jeszcze dodać, iż jako pierwszy w Polsce wydał indult na Mszę w KRR na podstawie motu proprio Ecclesia Dei!

Słuszna uwaga! Wydaje mi się, że można to uznać za znamienny fakt!  Lux aeterna luceat ei /.../
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
avars
bywalec
**
Wiadomości: 90

« Odpowiedz #25 dnia: Lutego 24, 2009, 22:29:52 pm »

To jest dosyć powszechne w diecezjach, w których są obecni. Przynajmniej w poznańskiej, gnieźnieńskiej, warszawskiej i chyba też łomżyńskiej. Nie wiem jak we wrocławskiej.

W Katedrze Gnieźnieńskiej czasem mówli o nich "hlondziki" , ale to chyba bardzo lokalny pomysł ?  :)
Zapisane
"Hydria farinae non deficiet nec lecythus olei minuetur usque ad diem in qua Dominus daturus est ... "
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #26 dnia: Lutego 24, 2009, 22:31:31 pm »

Ale ten indult był bardzo ograniczony ale jednak pierwszy.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #27 dnia: Lutego 27, 2009, 14:20:11 pm »

A ktoś coś wie o stosunku abp Dzięgi do DN? Pytam o to w kontekście zeszłorocznego dnia skupienia w seminarium.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #28 dnia: Lutego 28, 2009, 11:26:43 am »

Nie sądzę, aby nasz nowy metropolita ją jakoś zwalczał... Ale może do takich cyrków już nie dojdzie? Zobaczymy. A jak z tym było w Sandomierzu?
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #29 dnia: Marca 02, 2009, 22:45:27 pm »

Jak wszędzie chyba...
Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Biskup Andrzej Dzięga nowym metropolitą szczecińsko-kamieńskim: « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!