Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:56:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209431 razy)
Bartek Gajos
bywalec
**
Wiadomości: 98

Ipsa conteret!

« Odpowiedz #45 dnia: Lutego 24, 2009, 23:36:34 pm »

Ja zaś proponuję tego Orbiliusza do samodzielnej nauki. Po przerobieniu podstaw gramatyki jak najszybciej zabrać się do tłumaczenia tekstów klasyków ze słownikiem. A najprzyjemniej uczy się oczywiście na modlitwach etc łatwiej wchodzi. Oczywiście nie należy robić tego stosując porównania z polskim tłumaczeniem.
Zapisane
Saavedra
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Lutego 24, 2009, 23:39:41 pm »

Ekhm, ekhm. Przepraszam, że zapytam, ale mnie ciekawość męczy. Panie Fidelis, jest Pan polonistą? Kojarzył mi się Pan zawsze z łacinnikiem :)
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Lutego 25, 2009, 00:24:26 am »

Ekhm, ekhm. Przepraszam, że zapytam, ale mnie ciekawość męczy. Panie Fidelis, jest Pan polonistą? Kojarzył mi się Pan zawsze z łacinnikiem :)

 :) I will satisfy your curiosity. Jestem anglistą. ( z zawodu, dyplomu i tytułu) (z powołania zaś iberystą). Prowadzę zajęcia z językoznawstwa  i gramatyki kontrastywnej.
 Jeszcze trochę a podam uczelnię, wydział, kierunek i godziny konsultacji.  :)
Zapisane
Saavedra
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Lutego 25, 2009, 00:27:55 am »

Dziękuję bardzo :) O więcej nie będę pytał :)
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #49 dnia: Lutego 25, 2009, 09:27:57 am »

Jeszcze trochę a podam uczelnię, wydział, kierunek i godziny konsultacji.  :)

Prosimy - wszyscy! - jeszcze o NIP, pesel no i może....  godzinę urodzenia?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #50 dnia: Lutego 25, 2009, 13:07:03 pm »

...Numer konta i PIN do karty...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #51 dnia: Lutego 25, 2009, 20:59:47 pm »

Skoro o pomocach samouczkowych mowa:

http://nodictionaries.com/latin.html

Interlinearne opracowania klasyki: Cezar, Cyceron, św. Augustyn.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #52 dnia: Lutego 27, 2009, 19:30:11 pm »

Czy ktoś z forumowiczów (forowiczów? :) ) mógłby pomóc mi przetłumaczyć zdanie "modlę się za ciebie"? :)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #53 dnia: Lutego 27, 2009, 19:45:16 pm »

Oro pro te. Ale niech się wypowie Pan Fidelis.
Zapisane
OPen
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Lutego 27, 2009, 20:08:39 pm »

pomoce naukowe?

w liceum miałem: podręcznik Lectio Latina, słownik Kumanieckiego i gramatykę Wielewskiego
na studiach: Jurewicz, reszta j/w
w zakonie: Roma Christiana, Jurewicz, słownik Korpantego i gramatykę Repertorium x.Barona z PATu (to ostatnie to chyba najlepsze, co ostatnio wyszło do nauki łaciny po polsku); na translatoriach pracowało się oczywiście z innym "sprzętem", jeśli chodzi o słowniki, ale one wszystkie leżą sobie spokojnie w lektorium ;-), nawet nie pamiętam dokładnych nazw, ale dobrze mi się pracowało ze słownikiem niemiecko - łacińskim... nie wiem, co p.Fidelis na to, ale według mnie Niemcy dobrze opracowują i przygotowują takie rzeczy, poza tym pokrewieństwo z łaciną też mają, a o ich wszelkich przekładach czy egzegezach antycznych i biblijnych już nawet nie wspomnę.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #55 dnia: Lutego 27, 2009, 21:06:39 pm »

na studiach: Jurewicz, reszta j/w

Ja też korzystam z Jurewicza, choć nie ukrywam, że nieźle się wkurzyłem, gdy przeczytałem, że łacińskie Oedipus pochodzi od greckiego Oidipos...
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #56 dnia: Lutego 27, 2009, 21:22:34 pm »

Panie Majorze zawsze nalepiej stawiać na mówienie, mówienie i jeszcze raz mówienie. Co komu po wszystkich czasach trybach i przypadkach kiedy przyjdzie co do czego to i tak się nie umie nic powiedzieć bo się człowiek stresuje czy powie poprawnie gramatycznie. System nauki w szkole jest jakiś dziwny. Ja bym mniej dała jakiś zagadnień gramatycznych a kazała uczniom 3 lekcje mówić na jedną gramatyki. Uczyłam się tyle angielskiego i szczerze powiedziawszy to nie czuję się w nim biegła. Za to francuski miałam z mądrą kobietą, powiedziała że podręcznik będziemy robić tyle o ile, dodatkowo jako pomoc a będziemy dużo rozmawiać nie bacząć na błędy bo po to ona jest żeby je poprawiać. I rzeczywiście z tego języka najwięcej pamiętam i wiele rozumiem. A tylko 3 lata miałam i jakoś szczególnie się nie przykładałam.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #57 dnia: Lutego 27, 2009, 21:37:00 pm »

Co komu po wszystkich czasach trybach i przypadkach kiedy przyjdzie co do czego to i tak się nie umie nic powiedzieć bo się człowiek stresuje czy powie poprawnie gramatycznie.
Tylko, jak mawiał mój wykładowca greki, lepiej nie pomylić "dać w pysk" z "dostać w pysk" ;)
Gramatyka też jest bardzo ważna, gdyż mówić powinniśmy także precyzyjnie. Nie dzielić nauki języka na słownictwo i gramatykę, to jest podział wybitnie sztuczny. Ja czuję się dobry w grece klasycznej, ale jakoś nie rozmawialiśmy dużo w tym języku na zajęciach.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Lutego 27, 2009, 21:48:09 pm »

Oro pro te. Ale niech się wypowie Pan Fidelis.

Tak. Oro pro te.  Ale ludzie kochane, narodzie chrześcijański! Nie róbcie ze mnie eksperta. Nie jestem - powtarzam - filologiem klasycznym. Łacinę kocham i znam w takim stopniu w jakim każdy filolog, językoznawca, (i katolik!) znać powinien. No może trochę więcej, bo..... gdybym teraz robił maturę, na pewno poszedłbym na filologię klasyczną (po której przymierałbym głodem  :) , ale w moim wieku wystarczy to co umiem; swobodnie po łacinie czytam sobie Vulgatę, Brewiarz, św. Augustyna Confesiones, itp.... A własciwie do znajomości łaciny bardzo przyczyniła się już o wiele lepsza wczesniejsza znajomość hiszpańskiego.
W każdym razie piękny to język. Wziąłbym się za niego na poważnie, ale po sześćdziesiątce warto? Chociać, starożytni Rzymianie mawiali (aiebant - lubię to słowo "aiebant" - mawiali); Nemo est tam senex, qui se annum non putet posse vivere - nikt nie jest tak stary, by nie uważał, ze może jeszcze przeżyc rok. I w tym całe pięknio - cokolwiek powiedział Rzymianin to od razy cytat, maksyma i mądrość. Oni tylko cytatami rozmawiali :D!
Powiadam wam: uczcie się łaciny!!!
    
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #59 dnia: Lutego 27, 2009, 21:52:06 pm »

Cytuj
Gramatyka też jest bardzo ważna, gdyż mówić powinniśmy także precyzyjnie.
Oczywiście, ale powinna iść w parze z rozwojem mówienia. Im więcej mówimy tym więcej gramatyki, tym bardziej czujemy się pewnie.

Cytuj
Oni tylko cytatami rozmawiali
Raczej tylko cytaty przetrwały próbę ognia itd. i wyszło złoto
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!