Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:15:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209449 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #435 dnia: Grudnia 12, 2017, 13:02:14 pm »


2) Nicolaum.

?
Problem ze zrozumieniem pytania p. dernapola?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
sm
Gość
« Odpowiedz #436 dnia: Grudnia 12, 2017, 15:29:55 pm »


2) Nicolaum.

?
Problem ze zrozumieniem pytania p. dernapola?

Problem ze zrozumieniem p. Bartka, bo nie zauważyłem, że post p. dernapola został zmieniony i zostało zadane kolejne pytanie. Teraz jasne jest wszystko.
Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #437 dnia: Maja 28, 2018, 11:08:36 am »

;-) Co może znaczyć napis na kaplicy:

http://supernowosci24.pl/w-jaroslawiu-wreszcie-powstaje-nowy-cmentarz/

Jeżeli jego twórca chciał wyrazić ideę, że bóg posoborowy jest też kobietą, to czy nie powinno być: DEAE MAXIMA OPTIMA?

Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #438 dnia: Maja 28, 2018, 14:41:25 pm »

;-) Co może znaczyć napis na kaplicy:

http://supernowosci24.pl/w-jaroslawiu-wreszcie-powstaje-nowy-cmentarz/

Jeżeli jego twórca chciał wyrazić ideę, że bóg posoborowy jest też kobietą, to czy nie powinno być: DEAE MAXIMA OPTIMA?

Myślę, że chcieli zadedykować tę kaplicę jakiejś bogini, ale wówczas powinno być w dativie "Deae Optimae Maximae".

Albo, jeżeli chcieli tylko stwierdzić, że ta bogini jest największa i najlepsza, to w nominativie "Dea Optima Maxima".
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #439 dnia: Maja 28, 2018, 16:52:56 pm »

;-) Co może znaczyć napis na kaplicy:

http://supernowosci24.pl/w-jaroslawiu-wreszcie-powstaje-nowy-cmentarz/

Jeżeli jego twórca chciał wyrazić ideę, że bóg posoborowy jest też kobietą, to czy nie powinno być: DEAE MAXIMA OPTIMA?

Myślę, że chcieli zadedykować tę kaplicę jakiejś bogini, ale wówczas powinno być w dativie "Deae Optimae Maximae".

Albo, jeżeli chcieli tylko stwierdzić, że ta bogini jest największa i najlepsza, to w nominativie "Dea Optima Maxima".

Zbędne theorje spiskowe. Napisali wyraźnie: "Deo optima maxima", czyli "Bogu najlepsza (i) największa". Pozostaje ustalić, kim jest owa tajemnicza "ona". Terra? Ecclesia? Mulier praesidis civitatis?
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #440 dnia: Maja 28, 2018, 19:08:50 pm »

skowe. Napisali wyraźnie: "Deo optima maxima", czyli "Bogu najlepsza (i) największa". Pozostaje ustalić, kim jest owa tajemnicza "ona". Terra? Ecclesia? Mulier praesidis civitatis?

No tak, o tym nie pomyślałem - faktycznie to najprostsza interpretacja.

Terra odpada, bo są większe planety.  Ecclesia z cała pewnością też nie - przecież to by był afront i obelga dla ekumenizmu. Tak więc zostaje tylko żona burmistrza (chyba, że jest szczupła - wtedy też odpada).
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #441 dnia: Maja 28, 2018, 20:25:17 pm »

Tak więc zostaje tylko żona burmistrza (chyba, że jest szczupła - wtedy też odpada).

W ogóle słaby komplement, powinni to zmienić.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #442 dnia: Maja 29, 2018, 19:28:52 pm »

Zbędne theorje spiskowe. Napisali wyraźnie: "Deo optima maxima", czyli "Bogu najlepsza (i) największa". Pozostaje ustalić, kim jest owa tajemnicza "ona". Terra? Ecclesia? Mulier praesidis civitatis?
Kaplica - rzecz jasna.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #443 dnia: Maja 29, 2018, 21:52:40 pm »

Zbędne theorje spiskowe. Napisali wyraźnie: "Deo optima maxima", czyli "Bogu najlepsza (i) największa". Pozostaje ustalić, kim jest owa tajemnicza "ona". Terra? Ecclesia? Mulier praesidis civitatis?
Kaplica - rzecz jasna.

Sacellum generis neutri est.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
sm
Gość
« Odpowiedz #444 dnia: Maja 30, 2018, 16:13:31 pm »

warto rozpatrzyć też inne możliwości  abl. sing. masc. i nom.plur.neutr.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #445 dnia: Maja 30, 2018, 21:37:45 pm »

No dobrze: a teraz proszę, powiedzcie mi Panowie, że to jest tylko żart (fotomontaż).

Bo aż nie chce mi się wierzyć, aby pomysłodawca inskrypcji na publicznym budynku, proponując napis w obcym dla siebie języku,  był aż tak głupi czy leniwy, żeby nie sprawdzić jak się to poprawnie pisze.

P.S. Może i faktycznie to nom.plur.neutr, choć jakoś mi się to wydaje wątpliwie. Ale oby tak było...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2018, 02:15:02 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #446 dnia: Maja 30, 2018, 21:51:41 pm »

nom.plur.neutr.

Takie było moje pierwsze skojarzenie (dona, munera).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #447 dnia: Maja 30, 2018, 23:21:24 pm »

No dobrze: a teraz proszę, powiedzcie mi Panowie, że to jest tylko żart (fotomontaż).

Bo aż nie chce mi się wierzyć, aby pomysłodawca inskrypcji na publicznym budynku, proponując napis w obcym dla siebie języku,  był aż tak głupi czy leniwy, żeby nie sprawdzić jak się to poprawnie pisze.

Napis jest zgodny z projektem, który znajduje się na stronie: um.jaroslaw.pl/przetargi/ZP.271.2.13.2017/ZP.271.2.13.2017.zip

Po ściągnięciu, trzeba rozpakować i otworzyć plik  "kaplica.pdf". Z pliku "Projekt architektoniczno-budowlany.pdf" można dowiedzieć się że obiekt zaprojektowała firma ARCONT Pracownia Projektowa 35-505 Rzeszów, ul. Kościelna 6/8a, oraz poznać nazwiska wszystkich magistrów inżynierów, którzy zaprojektowali to wiekopomne dzieło. Ciekawe byłoby sprawdzenie, czy projekt kaplicy zatwierdziła jakaś komisja kościelna (kiedyś były takie zwyczaje)?
Zapisane
sm
Gość
« Odpowiedz #448 dnia: Lipca 19, 2018, 17:39:48 pm »


czytam dyskusję pod postem na dziwnej stronie https://pl-pl.facebook.com/ikomutoprzeszkadzalo/posts/1905254409495685

na szczęście nie partycypuję w takich przedsięwzięciach jak FB, jako żem neon, a i w sumie nigdy tego c...... nie miałem, więc nie mogę zapytać, co szanowny obrońca tradycji sądzi o:

http://jednoczmysie.pl/dokumenty-kosciola-katolickiego-o-rzymskiej-wymowie-laciny-more-romano/

mnie nie podoba się nawet wymowa polska kościelna ti jako cj, wiec rozumiem przeciwników wersji włoskiej, ale papież jest papież, jak można nie być mu posłusznym...
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #449 dnia: Lipca 21, 2018, 13:49:23 pm »

czytam dyskusję pod postem na dziwnej stronie https://pl-pl.facebook.com/ikomutoprzeszkadzalo/posts/1905254409495685
z jakiego dnia albo incipit, nie podaje mi do konkretnego linka?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 28 29 [30] 31 32 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!