Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:57:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209455 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #330 dnia: Maja 26, 2014, 22:08:09 pm »

Kryterium wybieralności do UE - znajomość łaciny? ;)

Łaciny??    Gdyby kryterium wybieralności była tylko znajomość angielskiego, wielu naszych by nie weszło.

Nasi znają taki angielski; "tea who you odd peer doll she." (przepraszam wrażliwych).

Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #331 dnia: Maja 26, 2014, 22:10:27 pm »

Za parę lat Król jegomość odwiedzając szkołę powie:

Disce puer latine, ego faciam te europosłem.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #332 dnia: Lipca 23, 2014, 09:40:13 am »

<< Ksiądz Lemański potwierdził "Gazecie Wyborczej", że otrzymał decyzję Sygnatury, czeka jednak, aż dostanie przetłumaczony tekst decyzji z łaciny. Wtedy podejmie decyzję, czy dalej będzie się odwoływał od decyzji. >>

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,102433,16227661,Watykan_podtrzymuje_zakaz_wypowiedzi_w_mediach_dla.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #333 dnia: Lipca 23, 2014, 11:17:27 am »

czeka jednak, aż dostanie przetłumaczony tekst decyzji z łaciny.

I pomyśleć, że jeszcze 50 lat temu byle wiejski proboszcz taki łaciński tekst łacno by sobie przetłumaczył i zrozumiał.
O tempora!
Zapisane
Marjusz
bywalec
**
Wiadomości: 56

« Odpowiedz #334 dnia: Lipca 23, 2014, 11:24:29 am »

Nawet esperantyści przebierają nogami by przeforsować swoje Esperanto (całkiem niezły język), i co?

Z języków planowych, są lepsze projekty niż esperanto. Np. lingua franca nova: http://lfn.wikia.com/wiki/Paje_xef
Pan George Boeree twierdzi, że UE powinna uczynić go językiem urzędowym.

Edit: Jest i pół gramatyki po polsku! http://lfn.wikia.com/wiki/Gramatyka_LFN
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2014, 11:44:13 am wysłana przez Marjusz » Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #335 dnia: Lipca 23, 2014, 11:48:08 am »

Nawet esperantyści przebierają nogami by przeforsować swoje Esperanto (całkiem niezły język), i co?

Z języków planowych, są lepsze projekty niż esperanto. Np. lingua franca nova: http://lfn.wikia.com/wiki/Paje_xef
Pan George Boeree twierdzi, że UE powinna uczynić go językiem urzędowym.

Czy lepsze? Sprawa bardzo polemiczna. I nie miejsce tu takie dywagacje. Tu ma być o łacinie.
Nie sądzę by forumowiczów interesowała dyskusja na temat języków sztucznych (planowanych)
Mnie nie. Zęby na tym esperanto (esperancie?) zjadłem. Kaj mi nenion atingis.
Zapisane
Marjusz
bywalec
**
Wiadomości: 56

« Odpowiedz #336 dnia: Lipca 23, 2014, 11:54:16 am »

Nawet esperantyści przebierają nogami by przeforsować swoje Esperanto (całkiem niezły język), i co?

Z języków planowych, są lepsze projekty niż esperanto. Np. lingua franca nova: http://lfn.wikia.com/wiki/Paje_xef
Pan George Boeree twierdzi, że UE powinna uczynić go językiem urzędowym.

Czy lepsze? Sprawa bardzo polemiczna. I nie miejsce tu takie dywagacje. Tu ma być o łacinie.
Nie sądzę by forumowiczów interesowała dyskusja na temat języków sztucznych (planowanych)
Mnie nie. Zęby na tym esperanto (esperancie?) zjadłem. Kaj mi nenion atingis.

Cóż, wrzuciłem tu jako taką ciekawostkę, może nie jest zbyt ciekawa. Sztuczne języki to fajna zabawa, jak ktoś się interesuje językami, nie jestem zaś jakimś apologetą żadnego z nich.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #337 dnia: Lipca 23, 2014, 12:06:56 pm »

@ Fideliss

Osoby starsze... od większości forowiczów a na dodatek związane z nauczaniem języków (czy językoznawstwem) mogą pamietać zapowiadaną gierkowską reformę szkolnictwa z szerszym wprowadzeniem łaciny i greki do szkół w PRL-u.

O ile mnie pamięć nie myli rzeczona reforma nie była tożsama z planami wprowadzenia "dziesięciolatki". Słyszałem w radiu, że została opracowana podstawa programowa nauczania greki i łaciny oraz przygotowano podręczniki. To był początek lat 70-tych, 72-gi?
Czy ktoś coś słyszał o tych planach, podręcznikach.

prof. Miodek, wypowiadał się jeszcze niedawno za powrotem łaciny i greki do szkół.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #338 dnia: Lipca 23, 2014, 12:25:15 pm »

Skończyło się wtedy na 2 godzinach łaciny w klasach o profilu humanistycznym.

http://www.al.uw.edu.pl/pliki/B%20Brzuska%20-%20Lacina%20w%20PRL.pdf
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #339 dnia: Lipca 23, 2014, 12:39:57 pm »

Skończyło się wtedy na 2 godzinach łaciny w klasach o profilu humanistycznym.

http://www.al.uw.edu.pl/pliki/B%20Brzuska%20-%20Lacina%20w%20PRL.pdf

Ciekawe opracowanie. Poszukam, czy jest tam mowa o przygotowywanej reformie powrotu j. klasycznych.
Ciekawe statystyki od str. 37.
PRL wypada bardzo dobrze przy III i IV RP.

Inną ciekawą rzeczą jest ukształtowanie wizji szkolnictwa i programów nauczania w II RP. W II RP przegrała wizja szkolnictwa Wielkopolska (zwana wówczas Polską pruską) z wizją szkolnictwa "Polski ruskiej". Czytałem na ten temat ciekawą książkę, jak ją odszukam podam ISBN. Niestety wygrała "Polska ruska" - czyli wizja nakreślona przez "inteligencję żoliborską". I tak jest do dziś..."pieprzony żoliborz"! ;)

ps
Było wiele organizacji nauczycielskich. ZNP - reprezentował "Polskę ruską"
« Ostatnia zmiana: Lipca 23, 2014, 12:42:03 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #340 dnia: Lipca 23, 2014, 13:31:13 pm »

@ rysio

Odpowiem krótko (chyba się powtarzam).

Jaki ten PRL był, taki był. Nie tęsknię, ALE ...... wszyscy mieliśmy gówno, ale mniej więcej  porówno.
Oraz . . .. szkolnictwo w systemie 7 + 4 stało na wyższym poziomie. Bezdyskusyjnie. Szkolnictwo wyższe również.
Dostanie się na studia, (5 na jedno miejsce),  studiowanie,  było awansem społecznym i dumą dla rodziców. "Córka studiuje angistykęęęęęę."  Ę! O la, la.
Dzisiaj byle pimpek wpłaca 400 zł i dostaje indeks. "Studiuje". W  PWSZ w mieście Powiatowie.

P.S. A co do łaciny . . kto chciał to się sam nauczył.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #341 dnia: Lipca 24, 2014, 02:50:26 am »

Inną ciekawą rzeczą jest ukształtowanie wizji szkolnictwa i programów nauczania w II RP. W II RP przegrała wizja szkolnictwa Wielkopolska (zwana wówczas Polską pruską) z wizją szkolnictwa "Polski ruskiej".

He he, wizja ruska rywalizowała z pruską, ale i tak nawiększe osiągnięcia na niwie edukacji w II RP miała Galicja :-)

Mówiąc poważnie, osiągnięcia II RP jeśli chodzi o edukację są tak imponujące, że jest to chyba coś, co zdarza się raz na 1000 lat. Tylko w 20-leciu miedzywojennym Polska stworzyła prąd intelektualny w nauce, który miał globalny zasięg, i który na trwałe zmnienił fundamenty wielu dziedzin nauk ścisłych. Mówię o Lwowskiej Szkole Matematycznej. Stefan Banach, którego 70-tą rocznicę śmierci będziemy obchodzić w przyszłym roku, jest najczęściej cytowanym Polakiem w historii nauki, i nie sądzę, aby ktoś go kiedykolwiek przebił.


To tak bokotematycznie, bo wiem, że są tu matematycy.  ;)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #342 dnia: Lipca 24, 2014, 17:54:19 pm »


Inną ciekawą rzeczą jest ukształtowanie wizji szkolnictwa i programów nauczania w II RP. W II RP przegrała wizja szkolnictwa Wielkopolska (zwana wówczas Polską pruską) z wizją szkolnictwa "Polski ruskiej". Czytałem na ten temat ciekawą książkę, jak ją odszukam podam ISBN. Niestety wygrała "Polska ruska" - czyli wizja nakreślona przez "inteligencję żoliborską". I tak jest do dziś..."pieprzony żoliborz"! ;)

ps
Było wiele organizacji nauczycielskich. ZNP - reprezentował "Polskę ruską"

BARDZO CIEKAWE! Jest to dla mnie zupełnie nowy trop. Czy mogę prosić więcej?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
x. Paulus
bywalec
**
Wiadomości: 67


DUSZPASTERSTWO TRADYCJI KATOLICKIEJ w SZCZECINIE
« Odpowiedz #343 dnia: Sierpnia 07, 2014, 13:11:16 pm »

Laudetur Iesus Christus!

Czy mógłby ktoś sprawdzić poprawność poniższego tekstu:

EX LIBRI BAPTIZATORUM

Anno Domini MMXIII die ... mensis XI ego Irenaeus Sokalski Parochus Ecclesie S. Ioseph in Sedina,  in periculo mortis, „ex aqua”, baptisavi infantem natam die 29.10.2013 ex Gregorii Adalberti et Jolanthis conjungibus Parochiae s. Matthaei in Mielec die 15.07.1995, et ex tali patria et familia, cui impositum est nomen

MARIA IOLANTHE

Patrini fuerunt Petrus K., filius Gregorii Adalberti et Jolanthis K., ex Parochia s. Ioseph in Sedina, et Zofia K., filia Sigismundi et Hedvigis  K., ex Parochia Annuntiationis Domini in Stalowa Wola.
Anno Domini MMXIV die XV mensis VIII Ego Paulus Korupka Vicarius  Ecclesiae s. Ioseph in Sedina, supplendivi omissa super infantem baptizatum in Parochia Annuntiationis Domini in Stalowa Wola.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 07, 2014, 13:14:35 pm wysłana przez x. Paulus » Zapisane
x. Paulus
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #344 dnia: Sierpnia 07, 2014, 13:49:30 pm »

To ma być odpis do celów urzędowych czy wpis pamiątkowy?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!