Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:03:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209377 razy)
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #240 dnia: Października 07, 2011, 10:02:02 am »

Synu trzymaj się tematy dyskusji. Niezdrowy upór naprawdę szkodzi pańskiemu wizerunkowi.
Na marginesie tylko: papież w sprawach dyscyplinarnych jest o wiele mniej związany niż w sprawach doktrynalnych. Buldożerem to nie ja jeżdżę po dokumentach, tylko coraz częściej przedstawiciele Kurii Rzymskiej. Nigdzie też pogardliwie o żadnym papieżu nie wypowiadałem się.

Uprzejmie proszę o darowanie sobie protekcjonalnego tonu. Nie jesteśmy w konfesjonale, żeby miał się Ksiądz do mnie zwracać per "synu".
Z mojej strony nie ma żadnego uporu (bo i nie ma poważnego nacisku, któremu trzeba się opierać).
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #241 dnia: Października 07, 2011, 10:07:42 am »

Więc tak, Pan łaskawie raczy odwołać swoje kalumnie i zaakceptuje Pan, że w sprawach wymowy Stolic Apostolska kilkakrotnie wypowiedziała się na korzyść "rzymskiej" wymowy i nadal czyni to przykładem papieża Niemca, a wcześniej Polaka, a na korzyść niemiecko-polskiej wymowy nigdy żadnego aprobującego dokumentu nie było. Przekora w realu może być zabawna, ale w wirtualu już niekoniecznie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #242 dnia: Października 07, 2011, 10:15:32 am »

Uprzejmie proszę o darowanie sobie protekcjonalnego tonu. Nie jesteśmy w konfesjonale, żeby miał się Ksiądz do mnie zwracać per "synu".
Z mojej strony nie ma żadnego uporu (bo i nie ma poważnego nacisku, któremu trzeba się opierać).
Buhahahahaha. I kto to mówi.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #243 dnia: Października 07, 2011, 10:18:37 am »

Uprzejmie proszę o darowanie sobie protekcjonalnego tonu. Nie jesteśmy w konfesjonale, żeby miał się Ksiądz do mnie zwracać per "synu".
Z mojej strony nie ma żadnego uporu (bo i nie ma poważnego nacisku, któremu trzeba się opierać).
Buhahahahaha. I kto to mówi.

Konie kują a szkielet nogę podstawia.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #244 dnia: Października 07, 2011, 10:20:35 am »

Konie kują a szkielet nogę podstawia.
Esto ya no es gracioso.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #245 dnia: Października 07, 2011, 10:20:54 am »

Jasne, temat ciekawy w rzeczy samej. Chętnie się zagłębię.

Ale jak Kali ukraść to git, ale jak Kalemu ukradli to boli. Nieprawdaż???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #246 dnia: Października 07, 2011, 10:22:11 am »

Więc tak, Pan łaskawie raczy odwołać swoje kalumnie i zaakceptuje Pan, że w sprawach wymowy Stolic Apostolska kilkakrotnie wypowiedziała się na korzyść "rzymskiej" wymowy i nadal czyni to przykładem papieża Niemca, a wcześniej Polaka, a na korzyść niemiecko-polskiej wymowy nigdy żadnego aprobującego dokumentu nie było. Przekora w realu może być zabawna, ale w wirtualu już niekoniecznie.

Na rzecz polskiej wymowy mam setki lat tradycji, na rzecz rzymskiej jako obowiązkowej mam dwa dokumenty, z których jeden jest pochwałą, a dopiero drugi zaleceniem.
Tyle w temacie.
Żadne kalumnie z mojej strony nie padły.
Żałuję, że z niepojętych dla mnie względów w rozmowie ze mną zachowuje się Ksiądz,  jakby miał do mnie jakąś osobistą pretensję.
Ja ze swej strony jedynie zapraszam do rozmowy.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #247 dnia: Października 07, 2011, 10:37:42 am »

gdzie używałem pogardliwych słów wobec papieża czy jego dokumentów? Smutek, zakłopotanie, niezrozumienie, to tak. Ale pogarda? :o
A jeśli już jest zaleceniem, które wcześniejszy papież chwali, to kto jak kto, ale Pan powinien je z gorącym sercem przyjąć i bronić do ostatniej kropli krwi. Ja nie bronię wymowy łaciny, jak dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, choć osobiście smuci mnie, że Polska wykazała się swoistym gallikanizmem, myśląc błędnie, że broni wymowy Cycerona, który by pewnie miał kłopoty ze zrozumieniem takiej wymowy.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #248 dnia: Października 07, 2011, 10:45:55 am »

gdzie używałem pogardliwych słów wobec papieża czy jego dokumentów? Smutek, zakłopotanie, niezrozumienie, to tak. Ale pogarda? :o
A jeśli już jest zaleceniem, które wcześniejszy papież chwali, to kto jak kto, ale Pan powinien je z gorącym sercem przyjąć i bronić do ostatniej kropli krwi. Ja nie bronię wymowy łaciny, jak dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, choć osobiście smuci mnie, że Polska wykazała się swoistym gallikanizmem, myśląc błędnie, że broni wymowy Cycerona, który by pewnie miał kłopoty ze zrozumieniem takiej wymowy.

Jeśli Ksiądz zrozumiał zarzut pogardy jako skierowany osobiście do Księdza, to przepraszam. Nie taka była moja intencja.
Nie bronie wymowy cycerońskiej, bo Cycero nie zrozumiałby pewnie ani ususu włoskiego ani polskiego. Bronię wymowy Krzyckiego, Kochanowskiego, Kochowskiego - dla których łacina nie była językiem obcym.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #249 dnia: Października 07, 2011, 10:58:50 am »

Bronię wymowy Krzyckiego, Kochanowskiego, Kochowskiego - dla których łacina nie była językiem obcym.
Tyle że oni nie mają żadnego wpływu na kształt liturgii katolickiej. Idąc takim tokiem myślenia, można się zapytać dlaczego by nie używać restytuty? Ona wszak aspiruje do odtworzenia tych pierwotnych warstw łacińskiej wymowy.
A tak przy temacie restytuty i Kochanowskiego, to taka historyjka z wczorajszych zajęć z łaciny. Profesor dawał wyraz swojej niechęci do restytuty, bo niby co ona odtwarza? Raczej miesza różne okresy. Łacina się zmieniała, a więc inaczej mówił Cycero, inaczej Seneka a jeszcze inaczej św. Augustyn (ten prawdopodobnie coś w stylu obecnej rzymskiej wymowy). I dalej profesor mówi, że gdybyśmy usłyszeli wymowę Kochanowskiego (polską) to pewnie byśmy go nie zrozumieli.
Teraz moja refleksja: jeśli mielibyśmy problemy ze zrozumieniem języka polskiego w wykonaniu Kochanowskiego, to nie wyrokujmy łatwo o jego wymowie łaciny, choć śmiało można przypuszczać, że była germańska.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #250 dnia: Października 07, 2011, 11:00:55 am »

I dalej profesor mówi, że gdybyśmy usłyszeli wymowę Kochanowskiego (polską) to pewnie byśmy go nie zrozumieli.
nie jestem znawca [itd itp] - ale taka teza wydaje mi sie lekko naciagana
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #251 dnia: Października 07, 2011, 11:17:07 am »

I dalej profesor mówi, że gdybyśmy usłyszeli wymowę Kochanowskiego (polską) to pewnie byśmy go nie zrozumieli.
nie jestem znawca [itd itp] - ale taka teza wydaje mi sie lekko naciagana
Niekoniecznie. Zmiany językowe postępują bardzo szybko. Można to zaobserwować na podstawie tego jak mówi obecnie młodzież - przyznam, że ich wymowa czasami sprawia mi niewielkie trudności. Albo z innej beczki: gdy się ogląda film "Faraon" wręcz zadziwia to dźwięczne wschodnie "ł", którze my wymawiamy już prawie jak "w". Czy inna sprawa: ja wychowałem się w takim środowisku, gdzie rozróżniało się fonetycznie "h" i "ch", gdy przyjechałem do Polski nadziwić się nie mogłem, że tu ludzie takich dźwięków nie rozróżniają, a jeszcze przecież przed wojną była to umiejętność powszechna. Takie zmiany nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach, a co dopiero mówić o zmianach, które dokonały się od XVI w. Niestety nie mamy nagrań głosu Kochanowskiego czy Reja (a jeszcze ciekawszym byłoby nagranie Mieszka I czy Kazimierza W.), więc posługujemy się tylko ich tekstem, który odczytujemy wg naszej wymowy, a to wcale takie wiarygodne odtworzenie dźwięków wydawanych przez szesnastowiecznych nie jest. Taka sama sytuacja jest z antyczną greką. Zachowały się pisma, ale sposób odczytywania tychże jest oparty na konwencji przyjętej w Renesansie, która raczej nie wiele wspólnego ma z wymową np Demostenesa.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #252 dnia: Października 07, 2011, 11:50:03 am »

co do zmian zachodzacych w fonetyce - pelna zgoda. chodzilo mi o kwestie niezrozumienia; prawdoodobnie byloby ciezko, brzmialoby to obco - ale jednak zrozumielibysmy [gdybologia].
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #253 dnia: Października 07, 2011, 11:55:54 am »

Nigdzie też pogardliwie o żadnym papieżu nie wypowiadałem się.
Ale się Ojciec mógł narazić Jedynie Kompetentnemu Interpretatorowi Woli Papieskiej a to już dla niektórych grzech wołający o pomstę do Nieba ;).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #254 dnia: Października 07, 2011, 11:58:55 am »

Jeśli można zrozumieć Chorwata lub Czecha, to czemu nie szesnastowiecznego Polaka. Może byłoby nawet i łatwiej niż z Czechem, ale potrzebny by był nam spory wysiłek intelektualny i wielkie skupienie, by mógł następować przepływ informacji. Między innymi dlatego nie miałbym odwagi używać łaciny Kochanowskiego jako wzór dla współczesnych celebransów. Oczywiście nawet gdyby mówił wg najlepszych klasycznych wzorców (np. Cycerona) to dla nas i tak to nie ma znaczenia, bo w sprawach kultu uchwały podejmuje Stolica Apostolska. A wymowa łac. nie podważa żadnych dogmatów wiary i nie sprawia żadnego zagrożenia dla depozytu wiary, więc należałoby w duchu katolickiego posłuszeństwa zalecania rzymskie przyjąć, ale nawet jak się nie przyjmie to najwyżej będzie się w niepełnej jedności z Rzymem  ;D.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!