Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 07:23:18 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 210545 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #285 dnia: Kwietnia 26, 2012, 21:44:23 pm »

normalnosc zeby u nas wymawiac po naszemu ;-)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #286 dnia: Maja 25, 2012, 17:40:08 pm »

X. Prałat Roman Kneblewski o roli łaciny, szeptu i ciszy podczas Mszy świętej.

http://www.youtube.com/watch?v=8UvNP03l1wE

"Diabeł boi się chorału i muzyki organowej, ale gitara mu absolutnie nie przeszkadza" :-)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #287 dnia: Maja 26, 2012, 10:05:01 am »

"Diabeł boi się chorału i muzyki organowej, ale gitara mu absolutnie nie przeszkadza" :-)
No bo te pierwsze to na Chwałę Bożą a ostatnie na chwałę "artystów".
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #288 dnia: Maja 26, 2012, 10:11:25 am »

"Diabeł boi się chorału i muzyki organowej, ale gitara mu absolutnie nie przeszkadza" :-)
mi sie wydaje, ze diabel jest doskonalym organista :d
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #289 dnia: Maja 26, 2012, 16:26:53 pm »

Nabyłam okazyjnie "Gramatykę języka łacińskiego" wydawnictwa Buchmann, kosztowało toto 6,70 zł. Niecałe 100 stron. Krótko i zwięźle, wygląda na absolutne podstawy podstaw(czyli dokładnie to, czego mi trzeba). Ktoś z Państwa korzystał? Czy to opracowanie jest merytorycznie w porządku, czy zawiera jakieś rażące błędy?
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #290 dnia: Maja 26, 2012, 20:08:19 pm »

Kto jest autorem?

Edit: Już wygooglałem - Emilia Kubicka, czy tak? Ciekawe, pozycja wydana w 2008 roku... Czyżby było aż takie zapotrzebowanie w tej tematyce? ;)
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2012, 20:12:42 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #291 dnia: Maja 26, 2012, 22:19:22 pm »

Opracowanie Kubickiej. Mam rozmówki polsko-hiszpańskie z tego wydawnictwa, wyjątkowo niechlujnie przygotowane, ale może z łaciną bardziej się przyłożyli. Moja znikoma znajomość tego języka nie pozwala mi ocenić, ale podręczniki do łaciny wydały mi się za masywne, za szczegółowe i za nudne do samodzielnej nauki. No i teksty są oparte na kulturze antycznej. A ta książeczka ma pomóc usystematyzować moją chaotyczną i bardzo wyrywkową wiedzę pod kątem okołokościelnym. Wstępne przekartkowanie napawa mnie optymizmem  :)
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #292 dnia: Maja 28, 2012, 10:23:35 am »

Widziałem to kiedyś w księgarni.  Zastanawiałem się nawet nad zakupem, ale stwierdziłem, że sama gramatyka ujęta w tabelkach to trochę za mało. Do samodzielnej nauki swego czasu wydano samouczek pt. "Lingua latina: łacina bez pomocy Orbiliusza". Moim zdaniem bardzo dobre i wcale nie takie nudne. Zresztą nauka łaciny jest nudna sama w sobie. Taki jej urok.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #293 dnia: Maja 28, 2012, 15:17:19 pm »

Zresztą nauka łaciny jest nudna sama w sobie. Taki jej urok.
veto ;p
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #294 dnia: Czerwca 06, 2012, 20:55:17 pm »


Wykład dk. Sergiusza
http://pastorbonus.pl/index.php?page=konferencje-i
Zapisane
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #295 dnia: Czerwca 06, 2012, 21:06:14 pm »


+

jest też film z tego wykładu, ale ma 1,6 GB i nie potrafię go sformatować do jakiegoś "ludzkiego" rozmiaru i wrzucić go do sieci.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #296 dnia: Września 02, 2012, 02:48:18 am »

Ponoć wkrótce ma się ukazać Motu Proprio ustanawiające "Pontificia Academia Latinitatis". Będzie to instytucja zajmująca się promowaniem łaciny, zastępując obecną fundację "Latinitas".

Mam nadzieję, że będą działać lepiej niż "Latinitas", która z pewnością nie należy do najprężniej działających instytucji watykańskich. Dla przykładu, od dwóch lat usiłuję zaprenumerować pismo wydawane przez Latinitas, i do tej pory mi się nie udało :-)
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #297 dnia: Stycznia 17, 2013, 17:18:31 pm »

Papieski Twitter wzbogacił się o kolejny język. Tym razem jest to łacina, w której ów serwis sieciowy nazywa się: Pagina Publica breviloquentis. Twitterowych latynistów wita wpis: Tuus adventus in paginam publicam Summi Pontificis Benedicti XVI breviloquentis optatissimus est, czyli „Twoje wejście na oficjalny Twitter Jego Świątobliwości Benedykta XVI jest mile widziane”.

http://pl.radiovaticana.va/articolo.asp?c=656533
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #298 dnia: Stycznia 21, 2013, 17:29:55 pm »

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x62783/pierwszy-papieski-tweet-po-lacinie/

Benedykt XVI opublikował swojego pierwszego tweeta po łacinie na temat ekumenizmu. Na działającym od 12 grudnia ub. roku w ośmiu językach koncie @pontifex., m. in. po angielsku, włosku, niemiecku i polsku, w niedzielę pojawił się wpis w języku Cycerona i Kościoła.

"Unitati christifidelium integre studentes quid iubet Dominus? Orare semper, iustitiam factitare, amare probitatem, humiles Secum ambulare".

http://pl.radiovaticana.va/Articolo.asp?c=657674

Uruchomienie łacińskiego konta na papieskim Twitterze oraz pierwszy wpis, jaki się tam wczoraj pojawił, wzbudziły spore zainteresowanie. W ciągu pierwszego dnia breviloquentis Benedykta XVI śledziło już 3 tys. osób. Po ekumenicznym wpisie zachęcającym do modlitwy, sprawiedliwości, umiłowania dobra i pokornego pójścia za Panem liczba ta wzrosła do 8 tys. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Języka i Kultury Łacińskiej, fenomen ten z jednej strony przybliża samego Papieża, a z drugiej promuje łacinę, która pozostawia swoje ślady nawet w świecie cyfrowej komunikacji. Prof. Ivano Dionigi jako przykład podaje znany symbol „małpki” @ z poczty elektronicznej. Jej angielska nazwa at to nic innego, jak łacińskie ad – do. Co więcej, łacina w ogóle wydaje się dobrze nadawać do tego rodzaju komunikacji.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 21, 2013, 17:31:59 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #299 dnia: Września 01, 2013, 00:13:44 am »

Jak po łacinie brzmi imię "Bartosz"? Ponoć Jest to staropolskie imię będące skróconą formą imienia "Bartłomiej", a zatem po prostu "Bartholomaeus"? Proszę o pomoc, chodzi o użycie tego imienia w formule sakramentalnej chrztu.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Strony: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!