Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:14:21 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 38 Drukuj
Autor Wątek: LINGUA LATINA omnibus.  (Przeczytany 209493 razy)
Fidelis
Gość
« dnia: Lutego 19, 2009, 11:19:18 am »

Powodowany tradycją  :) starego forum, oraz dyskusją, która powstała przed chwilą w wątku "Twórczość forumowiczów" pozwalam sobie otworzyć ten wątek, który powinien służyć do wszystkiego co łacińskie, o łacinie, teksty, modlitwy, pytania, komentarze itp. Można, kto czuje się na sile, po łacinie pisać, pytać, odpowiadać...nawet żartować. Niech to będzie w jednym miejscu, dla porządku. (Można ten wątek jakoś zawiesić na stałe, na górze? Nie wiem jak to się robi)

Ergo; INCIPIAMUS! - zacznijmy. et Deus nos adiuvat!
Zapisane
Cornix
adept
*
Wiadomości: 30

gg 6997343

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 19, 2009, 11:34:37 am »

Incipiamus. Qua ob causa, domne Fidelis, putas faminasLatine loqui non posse?  ;)
Zapisane
Pisze bez kresok. Prosze zrobic  interpretacje pozytywna))))
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 19, 2009, 12:02:34 pm »

Per iocum dixi tantum. Faminae quae latine loqui possunt in oculos meos valde doctae et pulcherrissime videtur.  :)
Zapisane
Cornix
adept
*
Wiadomości: 30

gg 6997343

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 19, 2009, 12:16:43 pm »

Primus parochus noster (Polonus est), quando annos quindecim habebam, suam "Liturgiam Horarum" mihi tradidit. Ex hoc tempore LH latine persolvo, russice rarior.
Zapisane
Pisze bez kresok. Prosze zrobic  interpretacje pozytywna))))
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 19, 2009, 12:30:59 pm »


Velde contentus sum explicationem istam audire.
Estne lingua russica tua lingua nativa?
Zapisane
Cornix
adept
*
Wiadomości: 30

gg 6997343

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 19, 2009, 12:39:03 pm »

Sic est.
Et director spiritalis dixit LH in lingua russica mihi prodesse ,ut verba sacra non solum latine in capite habeam  ;D Ea ob causa unam Horam russice persolvere studeo.
Zapisane
Pisze bez kresok. Prosze zrobic  interpretacje pozytywna))))
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 19, 2009, 13:05:40 pm »

O tempora! Ego russica cum puella latine loquor!

Ludzie!!! Ja z Rosjanką po łacinie rozmawiam! To sen czy jawa? W najskrytszych marzeniach....

Droga Pani Cornix, przerwijmy na jakiś czas nas miły dialog, żeby też inni wypowiedzieć się tu mogli, nie tylko po łacinie.
Zapisane
Cornix
adept
*
Wiadomości: 30

gg 6997343

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 19, 2009, 13:13:44 pm »

Ver nova Ecclesiae Romanae!
Zapisane
Pisze bez kresok. Prosze zrobic  interpretacje pozytywna))))
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 19, 2009, 17:50:08 pm »

Drodzy Państwo, nie miałem okazji zgłębiać tajników tego szlachetnego języka na regularnych lekcjach, czego bardzo żałuję.
Jednak z przyjemnością czytam te łacińskie wypowiedzi, które są dla mnie częściowo zrozumiałe i pozwalają choć trochę przyswoić sobie to czy inne słówko, za co serdecznie dziękuję i gorąco proszę o więcej.
Zapisane
Cornix
adept
*
Wiadomości: 30

gg 6997343

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 19, 2009, 17:57:08 pm »

Drodzy Państwo, nie miałem okazji zgłębiać tajników tego szlachetnego języka na regularnych lekcjach, czego bardzo żałuję.
Ja tez. Od razu zaczelam wykladac  :)
Oto jeszcze wiersz. Teraz na serio.

Sine vestigio viam aspicio
cursum incipere ardenter sitio
timeo, gaudeo, quaero, desidero,
clamo ad Deum altissimum:

Domine, salus mi et consolatio,
scis, quia possum relinquere gratiam,
absit a me haec tremenda miserio:
dexteram da me propitius.

Possumne ire ad patriam caelicam?
Da mihi, Domine, panem angelicum
escam et potum quae hominum satiant
corpora atque animas.

Dones teipsum, o Domine, homini -
Rex regum et dominantium Dominus.
Crucem pro me, Iesu pie acciperas
et surrexisti a mortuis.

Nota est tibi mea fragilitas,
mihi est nota firmissima caritas:
Tuum dedisti Corpus et sanguinem
mihi homini infimo.

Posco te, o individua Trinitas,
o trina Deitas, una Divinitas,
duc me in via, in quam ingerssus sum,
porta me sicut parvulum.
Zapisane
Pisze bez kresok. Prosze zrobic  interpretacje pozytywna))))
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 19, 2009, 18:57:25 pm »

Nunc Latine loqui. Non est omnibus nota, etiam conexis Traditionis Romanae, sed novenda. Cum Dominus Fidelis incipit, gavisus sum magnopere. Convenit Latinam propriam nostram linguam esse.Cui Ecclesia Romana cara, cui intelligentia a Deo copiose concessa, cui Traditio digna martyrii mortisque, Latinam diligentissime colat.

Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 19, 2009, 19:01:43 pm »

Drodzy Państwo, nie miałem okazji zgłębiać tajników tego szlachetnego języka na regularnych lekcjach, czego bardzo żałuję.
Jednak z przyjemnością czytam te łacińskie wypowiedzi, które są dla mnie częściowo zrozumiałe i pozwalają choć trochę przyswoić sobie to czy inne słówko, za co serdecznie dziękuję i gorąco proszę o więcej.
To tak, jak ja, To znaczy ja ciut hiszpański znam -  więc coś tam jeszcze słówek skumam, ale gramatyki nie znam wcale co dość mocno przeszkadza w rozumieniu.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 19, 2009, 19:32:39 pm »

"Łaciny usum  i innych języków mają Lechowie, iż żaden Naród tak gładko nie mówi, jak oni każdym, osobliwie Łacińskim językiem; nie mówią bowiem z Włochami: Redzina, ale Regina, ani tridzinta, quadradzinta, ale triginta, quadraginta; nie mówią Coniasco, ale cognosco, Dzienua miasto Genua.  Nie psują Łaciny jak Niemcy i Francuzi, którzy Miasto JESUS Christus mówią JEDZUS Krystus,  miasto Michael ? Mikael, miasto charus ? karus, miasto bibere ? vivere, za Claustrum wymawiają Clostrum.  Polak zaś tak gładko mówi po Łacinie, jak by się w owym urodził i wypielęgnował gnieździe, genus unde Latinum. Na ostatek Polski Naród jest to Gens culta, polita, wszelkich mądrości jak capax, tak plena, zaczym słusznie w Łacińskim języku gust ma i pokłada, bo według Mureta, Lingua Latina non Romanorum propria est, sed sapientum; toć jej zażywać ani levitas  jest, ani vilitas w Polszcze."

Benedykt Chmielowski "Nowe Ateny"
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 19, 2009, 23:40:29 pm »

Nie lubię tej z włoska wymawianej łaciny. A już na początku  Mszy ją słyszymy - Asperdżez me Domine.... Jaki dżez? Co za dżez? Dżez ba-bu-ri-ba? No i to nieszczęsne "desczędit de czelis"

Ale to moje subiektywne odczucie. Nie róbmy z tego problemu. Na szczęście nie wszyscy księża tak "dżezują".
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 20, 2009, 00:34:51 am »

To nie tylko Pana odczucie :) Ja bym kazał tylko Polakom uczyć łaciny w seminariach na całym świecie - i tłuc w głowy tej reszcie, dopóki się nie nauczą mówić normalnie :P
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: [1] 2 3 ... 38 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: LINGUA LATINA omnibus. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!