Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:01:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 28 Drukuj
Autor Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!  (Przeczytany 119639 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #30 dnia: Października 21, 2009, 02:42:41 am »

Trzeba będzie poczekać, aż entuzjazm opadnie, żeby na chłodno przeanalizować możliwe implikacje tej decyzji. Na razie wszyscy się bardzo ekscytują - słusznie zresztą.

Kilka problemów: po pierwsze, będziemy mieli w Kościele Katolickim wspólnotę używającą rytu Cranmera. Każdy katolik, ktory zna historię reformacji w Angli musi się tu, że tak powiem, skrzywić z niesmakiem (lub obrzydzeniem, zależnie od wrażliwości).

Po drugie: nie wiadomo co to oznacza dla negocjacji z FSSPX. Niektórzy komentatorzy mówią, że to ma być model dla "wcielenia" FSSPX. Inni widzą to jako krok wstecz: model Kościoła o "wielu twarzach" przygarniającego zarówno protestantów jak i tradycjonalistów może nie odpowiadać Bractwu.

Cóż, pożyjemy, zobaczymy. W sumie trzeba być dobrej myśli - może wśród tych nowo przyjętych anglikanów pojawi się jakiś nowy kardynał Newman?
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2009, 02:51:43 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #31 dnia: Października 21, 2009, 09:12:07 am »

po pierwsze, będziemy mieli w Kościele Katolickim wspólnotę używającą rytu Cranmera.
Jest Pan pewien? Skoro nawet za "Wielkiego Pontyfikatu" skromnie bo skromnie, ale jednak naprostowano liturgię amerykańskim anglikanom powracającym do Kościoła to jestem przekonany, że teraz nastąpi ujednolicenie rytu, oczyszczenie z protestanckich błędów i jej dotrydentyzowanie, a może raczej dosalisburowanie? Jestem bardzo ciekaw kroku Watykanu na tym polu, zwłaszcza w kontekście ratzingerowskiej "reformy reformy". A może powstanie NFRA i ZFRA? :-)

Każdy katolik, ktory zna historię reformacji w Angli musi się tu, że tak powiem, skrzywić z niesmakiem (lub obrzydzeniem, zależnie od wrażliwości).
Panie Kochany! A Nowa Msza to niby lepszy ma rodowód?

może wśród tych nowo przyjętych anglikanów pojawi się jakiś nowy kardynał Newman?
Podejrzewam, że wątpię. Gdyby rzeczywiście był wśród nich takowy, to myślę że nie czekałbym tak długo. Bardzo cieszę, się z powrotu TAC, ale nie jest niesamowicie wielkim wyczynem opuszczenie tonącego kutra i przeniesienie się na statek, w który ma się obiecaną luksusową kajutę.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #32 dnia: Października 21, 2009, 09:40:13 am »

Trzeba będzie poczekać, aż entuzjazm opadnie, żeby na chłodno przeanalizować możliwe implikacje tej decyzji. Na razie wszyscy się bardzo ekscytują - słusznie zresztą.

Kilka problemów: po pierwsze, będziemy mieli w Kościele Katolickim wspólnotę używającą rytu Cranmera. Każdy katolik, ktory zna historię reformacji w Angli musi się tu, że tak powiem, skrzywić z niesmakiem (lub obrzydzeniem, zależnie od wrażliwości).

Po drugie: nie wiadomo co to oznacza dla negocjacji z FSSPX. Niektórzy komentatorzy mówią, że to ma być model dla "wcielenia" FSSPX. Inni widzą to jako krok wstecz: model Kościoła o "wielu twarzach" przygarniającego zarówno protestantów jak i tradycjonalistów może nie odpowiadać Bractwu.

Cóż, pożyjemy, zobaczymy. W sumie trzeba być dobrej myśli - może wśród tych nowo przyjętych anglikanów pojawi się jakiś nowy kardynał Newman?


Na ile znam się na TAC, to żadnego z tych zagrożeń nie widzę. Oni są na prawo od posoborowców i utrzymywali tę pozycję przez lata, choć nie stało za tem oczekiwanie jakichś korzyści
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #33 dnia: Października 21, 2009, 10:39:24 am »

Ciekawe, czy ktoś jescze oprócz tych anglikanów powróci kiedyś do Kościoła katolickiego? Może mariawici linii płockiej(ci którzy odrzucają kapłaństwo kobiet i inne nowinki wprowadzone przez arcybiskupa Kowalskiego)?.Toczą się w Polsce jakieś rozmowy z mariawitami tej linii.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #34 dnia: Października 21, 2009, 10:48:21 am »

Toczą się w Polsce jakieś rozmowy z mariawitami tej linii.

To pytanie, stwierdzenie czy przypuszczenie?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #35 dnia: Października 21, 2009, 11:20:32 am »

http://www.ekumenizm.pl/content/article/
jakieś rozmowy się toczą między KK a mariawitami linii płockiej, ale jaki będzie ich ostateczny efekt to Bóg raczy wiedzieć.
Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #36 dnia: Października 21, 2009, 11:27:35 am »

Prawidłowy link to:
http://www.ekumenizm.pl/content/article/20091021005852926.htm

Dopóki skład komisji (strony katolickiej) się nie zmieni to nie wróżę, jej sukcesu.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #37 dnia: Października 21, 2009, 11:30:22 am »

Oto co piszą na stronie ekumenizm.pl o przejściu Anglikanów do Kościoła:
Cytuj
Decyzja Benedykta XVI, autoryzująca długie wysiłki Kongregacji, na czele której sam przez wiele lat stał, jest może nie tragicznym, ale niezwykle smutnym dniem dla światowego ekumenizmu.
paranoja?

http://www.ekumenizm.pl/content/article/20091020234037784.htm
Zapisane
Taki sobie o...
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #38 dnia: Października 21, 2009, 11:36:06 am »

Nie paranoja lecz logiczna konsekwencja ekumenizmu rozumianego (nie boję się użyć tym kontekście tego słowa) po szatańsku!

Bardzo piękny tytuł artykułu "Kłusownictwo po rzymsku". Pan Dariusz Bruncz zasługuje na miano...
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #39 dnia: Października 21, 2009, 11:39:05 am »

No właśnie, co to jest ten ekumenizm? Ja do tej pory myślałem, że dążenie do jedności wszystkich chrześcijan. A wg autora tego artykułu, to chyba jest bardziej zachowanie status quo.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #40 dnia: Października 21, 2009, 11:41:53 am »

Co się dziwić? Przecież to heretyk pisze:
Cytuj
I żeby sprawa była jasna: nie odbieram prawa anglikańskim tradycjonalistom do pójścia czy to do Rzymu, czy do Konstantynopola. Każdy ma prawo do wolnej decyzji sumienia. Sam kiedyś z niej skorzystałem, wiążąc się prawie 15 lat temu z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #41 dnia: Października 21, 2009, 11:45:48 am »

Nie paranoja lecz logiczna konsekwencja ekumenizmu rozumianego (nie boję się użyć tym kontekście tego słowa) po szatańsku!

Bardzo piękny tytuł artykułu "Kłusownictwo po rzymsku". Pan Dariusz Bruncz zasługuje na miano...

... skowronka. A nawet i alfonsa, by dodatkowo uczcić tego wybitnego akukumenistę posoborowego

zwróćmy jednak uwagę na samokrytykę naszego skowronka - tekst Bruncza jest opatrzony fotką:



diagnoza co do ogólnego stanu sekty anglikanskiej jest sluszna - jest ona jak kibelek

a biorąc pod uwagę kocie sympatie Ojca Świętego, też nie powinien się szczególnie oburzyć za tę metaforę

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #42 dnia: Października 21, 2009, 11:49:06 am »

No właśnie, co to jest ten ekumenizm? Ja do tej pory myślałem, że dążenie do jedności wszystkich chrześcijan. A wg autora tego artykułu, to chyba jest bardziej zachowanie status quo.

Tylko naiwni posoborowi "konserwatysci" rozumieja ekumenizm tak jak pan. W rzeczywistsci ekumenizm to herezja zakladajaca powrot do jednosci nie Kosciola Katolickiego, ale jakiegos superkosciola, ktorego KK bylby jedna z czesci skladowych. Celem dzialalnosci ekumenicznej jest dzialalnosc ekumeniczna. Gdzie teraz chlopaki z akukumenizm.pl i od Kaspera beda jezdzic (za pieniadze podatnika) na sympozja, wyklady i wyjazdy integracyjne skoro pol miliona ludzi wrocilo do jednosci z Rzymem ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #43 dnia: Października 21, 2009, 11:59:09 am »

No właśnie, co to jest ten ekumenizm? Ja do tej pory myślałem, że dążenie do jedności wszystkich chrześcijan. A wg autora tego artykułu, to chyba jest bardziej zachowanie status quo.

Tylko naiwni posoborowi "konserwatysci" rozumieja ekumenizm tak jak pan. W rzeczywistsci ekumenizm to herezja zakladajaca powrot do jednosci nie Kosciola Katolickiego, ale jakiegos superkosciola, ktorego KK bylby jedna z czesci skladowych. Celem dzialalnosci ekumenicznej jest dzialalnosc ekumeniczna. Gdzie teraz chlopaki z akukumenizm.pl i od Kaspera beda jezdzic (za pieniadze podatnika) na sympozja, wyklady i wyjazdy integracyjne skoro pol miliona ludzi wrocilo do jednosci z Rzymem ?

Mój tekst był ironiczny. Naiwny nie jestem i wiem o co chodzi takim ekumaniakom jak kard. Kasper. Nie mam w tym względzie żadnych wątpliwości. Dla mnie jedynym możliwym ekumenizmem jest uznanie prymatu papieskiego. Bo to nie ojciec wracał pod dach syna marnotrawnego, lecz na odwrót.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #44 dnia: Października 21, 2009, 11:59:39 am »

Panie dxcv,polecam goraco encyklike Piusa XI - Mortalium animos. Naprostuje sobie Pan myslenie na ten temat. :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 28 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!