Kontemplacyjna wspolnota siostr Maryi Panny spod Oksfordu ma zostac przyjeta do ordynariatu.
W trakcie wizyty na początku marca w Rzymie brytyjska królowa Elżbieta II nie odwiedzi Watykanu i nie spotka się z papieżem Benedyktem XVI - podało w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Nie wyjaśniono dlaczego nie dojdzie do spotkania.Zdaniem ekspertów stosunki między Kościołami katolickim i anglikańskim weszły w delikatną fazę wraz z niedawną zapowiedzią przejścia do Kościoła katolickiego całych wspólnot anglikańskich z wielu stron świata, oburzonych zbyt postępowymi - ich zdaniem - inicjatywami takimi, jak święcenia biskupie kobiet.
Ostatnio w południowolondyńskiej archidiecezji salwatorianie wycofali się z parafii Najdrższej Krwi w Borugh. Parafia dostała się kssiędzuz ordynariatu (ks. Christopher Pearson). Nie wiem jednak czy to znaczy, że przechodzi na użytek ordynariatu czy po prostu ksiądz Pearson został proboszczem parafii w ramach archidiecezji. Raczej przypuszczam to drugie (to pierwsze chyba według prawa kanonicznego nie byłoby proste o ile w oógle możliwe).http://www.preciousblood.org.uk/
Ta parafia należy do diecezji. Ks. Pearson jest jej proboszczem (i w tym podlega arcybiskupowi Southwerk) a także opiekunem grupy anglokatolików spotykających się w tym kościele (i tutaj podlega anglokatolickiemu ordynariuszowi). Jako ksiądz również podlega anglokatolickiemu ordynariuszowi. Taka sama sytuacja ma miejsce w Tunbrigde Wells oraz w jeszcze jednej parafii w/w archidiecezji (teraz zapomniałem której).
Byli anglikanie, którzy w ostatnich latach przyjęli wiarę katolicką, stali się dla świata świadkami odwagi w poszukiwaniu prawdy i w dążeniu do widzialnej jedności Kościoła. Są oni pionierami ekumenizmu – powiedział abp Gerhard Müller z okazji pierwszej rocznicy powstania ordynariatu dla byłych anglikanów w Stanach Zjednoczonych.