Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 24, 2024, 16:02:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232038 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28 Drukuj
Autor Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła!  (Przeczytany 122076 razy)
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #60 dnia: Października 26, 2009, 00:52:29 am »

Kolejne dobre wiadomości?

Cytuj
Czołowi biskupi Kościoła anglikańskiego rozważają przystąpienie do Kościoła katolickiego i uznanie zwierzchności papiestwa - pisze "Daily Mail".
Niedawno papież Benedykt XVI zaaprobował decyzję, na mocy której do Kościoła katolickiego mogą przyłączyć się całe grupy anglikanów, które nie aprobują ostatnich posunięć i decyzji swej wspólnoty.

Ruszy fala konwertytów?
Jak pisze brytyjski "Daily Mail", jeśli faktycznie doszłoby do ponownego wyświęcenia duchownych - tym razem w obrzędzie katolickim - mogłoby to wywołać falę odejść kleryków od Kościoła anglikańskiego do rzymsko-katolickiego.

John Hind, biskup Chichester i dr Michael Nazir-Ali, były biskup Rochester stwierdzili, że rozważą propozycję Kościoła katolickiego, który zaoferował wiernym, którzy są coraz bardziej zrażeni do polityki wyspiarskiego Kościoła. Biskup Hind powiedział wprost, że byłby "szczęśliwy", przyjmując gałązkę oliwną, symbol pojednania, trzymaną przez Watykan.

Skąd to pozytywne podejście biskupów anglikańskich? Chodzi o nazbyt liberalne i budzące rosnące kontrowersje podejście Kościoła z Wysp do np. wyświęcania kobiet na biskupów i akceptacja homoseksualnych skłonności u ekscelencji. To między innymi właśnie kwestie obyczajowe i moralne dzielą tak wiernych jak i duchownych Kościoła anglikańskiego.

Biskup Hind ocenił propozycję Watykanu jako "niezwykły i nowy krok". Sam też jest skłonny - jak deklarował - do ponownego wyświęcenia już pod kuratelą Stolicy Apostolskiej. Z kolei biskup Nazir-Ali oczekuje na szczegóły oferty włączenia się do Kościoła katolickiego. Również inni biskupi nie milczą w tej kwestii. Jeden stwierdził nawet, że "anglikański eksperyment się skończył".

Co Watykan oferuje Kościołowi anglikańskiemu?

Benedykt XVI zaaprobował specjalną konstytucję apostolską, na mocy której do Kościoła katolickiego mogą przyłączyć się całe grupy anglikanów, które nie aprobują ostatnich posunięć i decyzji swej wspólnoty.

W celu doprowadzenia do "pełnej i widzialnej" jedności, wyjaśnił Watykan, przewidziano powołanie struktury kanonicznej, co oznacza, że wspólnoty anglikańskie, które chcą wstąpić do Kościoła katolickiego będą podlegać własnemu lokalnemu biskupowi, a nie diecezjalnemu. Nie zostaną zatem włączone do istniejącej struktury Kościoła katolickiego na danym terenie.

Taki przywilej ma obecnie wyłącznie, przypomina się, ruch Opus Dei, posiadający status prałatury personalnej, podlegającej bezpośrednio papieżowi. Jednocześnie pozwoli to - podkreślono - "zachować charakterystyczne elementy anglikańskiego dziedzictwa duchowego i liturgicznego".

Zauważa się przy tym, że spodziewana w najbliższym czasie publikacja konstytucji apostolskiej, określanej jako wydarzenie nadzwyczajne w Kościele, może teoretycznie stworzyć model dla powrotu także innych wspólnot, na przykład lefebrystów.

Watykańskie biuro prasowe w wydanej nocie podkreśliło, że konstytucję apostolską opracowano w odpowiedzi na liczne prośby, skierowane do Stolicy Apostolskiej przez grupy anglikańskich duchownych i wiernych z różnych części świata, którzy chcą powrócić do Kościoła katolickiego.

Motywem ich decyzji jest przede wszystkim sprzeciw wobec święceń kobiet i mianowaniu biskupów, deklarujących się jako homoseksualiści.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/2066392,12,kosciol_katolicki_sie_rozrosnie_niezwykly_krok,item.html
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #61 dnia: Października 26, 2009, 13:20:39 pm »

Mam pytanie: czy w ramach omawianego powrotu do Kościoła coś wiadomo o tym, czy ci anglikanie złożyli publiczne i pełne wyznanie wiary katolickiej? Czy to jest dopiero planowane. Czy powrót ich odbywa się na zasadzie, że ich "król" wraz z całym ludem sie nawraca? Proszę o przybliżenie problemu, gdyż oprócz "powrotu do widzialnej jedności" jest zagadnienie "niekoniecznie widzialnej jedności wiary".

Dlaczego pytam? Gdyż jedynymi znanymi mi powodami ich powrotu są powodu negatywne (np. niechęć uznania związków sodomitów małżeństwem) a to chyba za mało?


Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #62 dnia: Października 26, 2009, 13:24:28 pm »

Różnego rodzaju źródła podawały, że część nawracających się przyjęła w pełni katolickie wyznanie wiary, uznała prymat papieski i podpisała się pod KKK (a było to już jakiś czas temu).
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #63 dnia: Października 26, 2009, 13:36:12 pm »

Różnego rodzaju źródła podawały, że część nawracających się przyjęła w pełni katolickie wyznanie wiary, uznała prymat papieski i podpisała się pod KKK (a było to już jakiś czas temu).
Tak - wszyscy biskupi TAC (czy też "biskupi" - nie wiem, jak u nich z walidacją świeceń) podpisali się pod KKK (a jest ich z 38).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #64 dnia: Października 26, 2009, 14:02:31 pm »

Na sesji plenarnej TAC w Portsmouth w pazdzierniku 2007. Wielu biskupow i ksiezy juz wczesniej uzywalo tego katechizmu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #65 dnia: Października 27, 2009, 22:01:32 pm »

Deo gratias!

Też niezwykle się cieszę, że tradycyjni anglikanie powrócili na łono Kościoła Świętego.
ad nazywaniea się chrześcijanami, to popieram, żebyśmy używali tego pojęcia w stosunku do siebie samych. Należy przeciwstawić się opozycji chrześcijanin - katolik. Już raz słyszałem na jednym kazaniu, że Polska nie jest krajem chrześcijańskim tylko "może katolickim". Katolik nabiera czasem negatywnego znaczenia u różnych "zbyt soborowych", za to chrześcijanin to Ewangelia, miłość bliźniego itp., jakby Kościół do SVII zapomniał o Ewangelii i miłości bliźniego?. Nie możemy się poddać i pamiętajmy żeśmy i chrześcijanie i katolicy i używajmy tych słów zamiennie,wszak chrześcijanami nazwano nas już w Dziejach Apostolskich, a katolikami jesteśmy należąc do Jedynego Kościoła i nie mamy się wcale czego wstydzic. (przepraszam za niejasną wypowiedź, ale nie mam daru wysławiania się precyzyjnie, choć powinienem patrząc na profil moich studiów - biologia ;))

Chciałbym się też zapytać na czym konkretnie się opiera obecnie używany w USA Anglican Use, czy jest to English Missal, ryt Crammera czy Sarum?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Alagor
aktywista
*****
Wiadomości: 928


« Odpowiedz #66 dnia: Października 27, 2009, 22:28:00 pm »

"Z kolei biskup Nazir-Ali oczekuje na szczegóły oferty włączenia się do Kościoła katolickiego."

To świadczy o tym, że ci ludzie nie wierzą w to, że Kościół Katolicki jest Kościołem Chrystusowym, poza którym nie ma zbawienia.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #67 dnia: Października 28, 2009, 11:04:33 am »

Za interia.pl:
"Przyjęcie anglikanów do Kościoła to tragedia"
33 minuty temu

"Tragedią" nazwał szwajcarski dysydent kościelny ksiądz Hans Kueng decyzję Benedykta XVI o przyjęciu do Kościoła katolickiego pragnących do niego powrócić całych wspólnot anglikańskich.

W komentarzu, opublikowanym na łamach włoskiego dziennika "La Repubblica" ks. Kueng napisał: "Po zniewadze, wyrządzonej przez papieża Benedykta XVI żydom i muzułmanom, protestantom i katolikom-reformatorom, teraz przyszła kolej na Wspólnotę Anglikańską".

"Po otwarciu na antyreformatorskie bractwo świętego Piusa X, obecnie Benedykt XVI chciałby powiększyć szczuplejące szeregi rzymskich katolików także anglikanami, sympatyzującymi z Rzymem" - tak znany teolog podsumował zapowiedź ogłoszenia specjalnego papieskiego dokumentu, na mocy którego do Kościoła katolickiego mogą przyłączyć się całe grupy anglikanów, nie aprobujące ostatnich posunięć i decyzji swej wspólnoty.

"Tradycjonaliści wszystkich Kościołów łączcie się - pod kopułą świętego Piotra! Widzicie: rybak łowi przede wszystkim na prawym brzegu jeziora. Ale tam woda jest mętna" - podkreślił ks. Kueng, który od dłuższego czasu nie szczędzi krytyki obecnemu papieżowi.

Jego zdaniem najnowsza decyzja Watykanu to nic innego, jak "drastyczna zmiana kursu". "Koniec z utrwaloną ekumeniczną strategią bezpośredniego dialogu i prawdziwego pojednania. To droga ku nieekumenicznemu piractwu księży, którym oszczędzony został nawet średniowieczny obowiązek celibatu, tylko po to, by umożliwić ich powrót do Rzymu pod papieskim prymatem" - ocenił ks. Kueng.

W opinii teologa watykańska dyplomacja "przechytrzyła" w tej sprawie anglikańskiego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsona.

"Papież Benedykt chce konieczne przywrócić rzymskie imperium" - napisał ks. Kueng. Otwarcie Watykanu na anglikanów, pragnących przyłączyć się do Kościoła katolickiego doprowadzi jego zdaniem do dalszego osłabienia wspólnoty anglikańskiej oraz dezorientacji pośród jej wiernych, a ponadto do oburzenia duchowieństwa i wiernych katolickich.

"Czy teraz katoliccy księża muszą tolerować u swego boku duszpasterzy nawróconych i żonatych? Co mają zrobić księża, którzy pragną zawrzeć małżeństwo, czy mają najpierw zostać anglikanami, ożenić się, a potem zgłosić się znowu?" - zapytał sarkastycznie ks. Kueng.

I skonstatował: "Głód władzy Rzymu dzieli chrześcijaństwo i szkodzi jego Kościołowi". "To tragedia" - podsumował.

Ksiądz Hans Kueng był ekspertem Soboru Watykańskiego II. W 1979 roku Jan Paweł II odebrał mu prawo nauczania z powodu głoszonych przez niego poglądów, niezgodnych z oficjalnym stanowiskiem Kościoła, dotyczących m.in. nieomylności papieża, celibatu duchownych, ekumenizmu i hierarchicznego ustroju wewnętrznego Kościoła.

Oj boli boli ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5785


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #68 dnia: Października 28, 2009, 11:10:48 am »

I taki $#%@^&*^#% śmie się odzywać. Jak można go tytułować xiędzem. Niech go boli ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #69 dnia: Października 28, 2009, 11:27:46 am »

Tylko ciekawe ilu katolickich biskupów  podpisałoby się pod tymi wypocinami.
np. "nie do końca się zgadzam ze wszystkimi tezami, ale wiele z tego jest do rozważenia"
 I akurat Polski to nie dotyka
ale ciekawy jestem sytuacji za kilka lat na ziemiach pod berłem królowej brytyjskiej oraz USA.
Jedna diecezja a dwa rodzaje parafii: "stare" i "po-anglikańska", i jak sie będa one rozwijać jeśli chodzi o wiernych.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #70 dnia: Października 28, 2009, 11:30:22 am »

ale ciekawy jestem sytuacji za kilka lat na ziemiach pod berłem królowej brytyjskiej oraz USA.
Jedna diecezja a dwa rodzaje parafii: "stare" i "po-anglikańska", i jak sie będa one rozwijać jeśli chodzi o wiernych.

Precedens już w historii był. Na wschodnich terenach Rzeczpospolitej jakoś unici sobie mogli żyć obok rzymskich katolików.
Zapisane
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #71 dnia: Października 28, 2009, 12:11:14 pm »

I taki $#%@^&*^#% śmie się odzywać. Jak można go tytułować xiędzem. Niech go boli ;D
W ciemno można obstawiać, że sprawy, które bolą ks. Kunga są dla Kościoła błogosławieństwem.

Swoją drogą to ciekawa jest troska portali internetowych o Kościół..
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #72 dnia: Października 28, 2009, 14:14:44 pm »

ale ciekawy jestem sytuacji za kilka lat na ziemiach pod berłem królowej brytyjskiej oraz USA.
Jedna diecezja a dwa rodzaje parafii: "stare" i "po-anglikańska", i jak sie będa one rozwijać jeśli chodzi o wiernych.

Precedens już w historii był. Na wschodnich terenach Rzeczpospolitej jakoś unici sobie mogli żyć obok rzymskich katolików.

Cala historia chrzescijanskiego Wschodu to jeden wielki precedens. Sa miasta-stolice jednoczesnie kilku diecezji i patriarchatow, gdzie obok siebie zyja Koscioly roznych obrzadkow, a kazdy tak samo katolicki jak i inne.

To my, lacinnicy, mamy ta holistyczna kulture wylacznosci i monolitu, ktora reforma trydencka i Vat I tylko poglebily.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3618


« Odpowiedz #73 dnia: Października 28, 2009, 14:34:30 pm »

To my, lacinnicy, mamy ta holistyczna kulture wylacznosci i monolitu, ktora reforma trydencka i Vat I tylko poglebily.

A to źle czy dobrze?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #74 dnia: Października 28, 2009, 15:03:12 pm »

Pan Kung jak zwykle, dziwie sie ze dziennikarze wciaz do niego jezdza, chodzi o sensacje czy o kontrowersje, sam nie wiem. I tak wiadomo co ten typ powie
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 28 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Tradycyjni Anglikanie powrócili do Kościoła! « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!