Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:16:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243205 razy)
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #1590 dnia: Lutego 09, 2010, 23:47:32 pm »

Zamiast uczyć się do egzaminu przeczytałem o papieskiej Missa Coram

no to nieładnie  ;D
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #1591 dnia: Lutego 10, 2010, 13:38:52 pm »

To musi być Jan XXIII, bo jest napisane, że Msza jest podczas Vat II, a celebrował abp Montini ;)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
slavko
Gość
« Odpowiedz #1592 dnia: Lutego 10, 2010, 20:56:34 pm »

źle się wyraziłem. Reprint to reprint. Chodzi mi o to, że została zmieniona modlitwa za Żydów. To oczywiście szczegół, układ itd pozostał bez zmian.
Obserwuję u ludzi w rękach mszaliki (wyglądające na b.stare, z czerwonymi brzegami/krawędziami stron). Asperges tam jest. Ciekaw jestem czy w czasach bierutowsko-gomułkowskich udało się wydać inne mszaliki niż ten obecnie dostępny. Czasy były ciężkie.
ps
Obecny reprint wydrukowany został na Białorusi u Łukaszenki. Co za czasy.
Moze te mszaliki z czerwonymi "krawedziami stron" to poprostu mszalik tyniecki z roku 56. Sam takiego uzywam. Od tego z 63 nie wiele sie rozni za to ma jedna znaczaca przewage -czytania po lacinie i po polsku.
Zapisane
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #1593 dnia: Lutego 11, 2010, 10:14:39 am »

Czeka mnie niedlugo zorganizowanie chrztu dziecka. W zwiazku z tym nasunely mi sie pytania:

1. Jakie slowa wypowiada kaplan namaszczajac dziecko krzyzmem sw?

2. Czym roznia sie: krzyzmo, olej katechomenow, olej chorych i czy sa jakies jescze inne oleje sw.? Chodzi mi, sklad, wyglad i symbolike.

Z gory bardzo dziekuje!
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1594 dnia: Lutego 11, 2010, 11:21:19 am »

Czeka mnie niedlugo zorganizowanie chrztu dziecka. W zwiazku z tym nasunely mi sie pytania:

1. Jakie slowa wypowiada kaplan namaszczajac dziecko krzyzmem sw?

2. Czym roznia sie: krzyzmo, olej katechomenow, olej chorych i czy sa jakies jescze inne oleje sw.? Chodzi mi, sklad, wyglad i symbolike.

Z gory bardzo dziekuje!

Rozumiem, że chodzi o stary ryt?
Jeśli tak, to:

Ad 1. "Bóg Wszechmogący, Ojciec Pana Naszego Jezusa Chrystusa, który Cię odrodził z wody i Ducha Świętego, i udzielił ci odpuszczenia wszystkich grzechów, niechaj cię namaści Krzyżmem zbawienia w Chrystusie Jezusie Panu naszym."

AD 2. Olej chorych to oliwa poświęcana przez biskupa w czasie Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek pod koniec Kanonu, której uzywa się przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych. Olej katechumenów to oliwa, która w czasie tej samej mszy jest poświęcana przez biskupa po komunii i używana przy udzielaniu sakramentu chrztu, święceń biskupich i niektórych sakramentaliach). Olej Krzyżma, to oliwa zmieszana z wonnym balsamem (żywicznym) poświęcana w Wielki Czwartek i używana przy udzielaniu sakramentu chrztu, konsekracji biskupiej i niektórych sakramentaliach.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1595 dnia: Lutego 11, 2010, 11:41:33 am »

czy jest jakies opracowanie mowiace jak ma grac organista w momencie gdy z choru tam gdzie gra nie widac oltarza z Ksiedzem odprawiajacym???Po czym ma sie lapac ,ktory akurat jest moment?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1596 dnia: Lutego 11, 2010, 11:54:07 am »

Lusterko wsteczne.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1597 dnia: Lutego 11, 2010, 11:57:26 am »

Lusterko wsteczne.
??? :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1598 dnia: Lutego 11, 2010, 12:40:26 pm »

Lusterko wsteczne.
??? :)

No zamontować.
W wielu kościołach przecież tak jest. Organista patrzy na lusterko i widzi co się dzieje.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1599 dnia: Lutego 11, 2010, 12:45:03 pm »

Aha,no spoko.Bo gdzies czytalem kurcze kiedys,ze organista na dobra sprawe bez patrzenia bedzie wiedzial co sie dzieje przy oltarzu.tylko nie wiem gdzie to bylo :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #1600 dnia: Lutego 11, 2010, 12:46:09 pm »

To chyba w Novusie ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1601 dnia: Lutego 11, 2010, 13:02:59 pm »

To chyba w Novusie ;D
He he no chyba ;D
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #1602 dnia: Lutego 11, 2010, 13:07:40 pm »

Cytuj
Rozumiem, że chodzi o stary ryt?
Jeśli tak, to:

Ad 1. "Bóg Wszechmogący, Ojciec Pana Naszego Jezusa Chrystusa, który Cię odrodził z wody i Ducha Świętego, i udzielił ci odpuszczenia wszystkich grzechów, niechaj cię namaści Krzyżmem zbawienia w Chrystusie Jezusie Panu naszym."

AD 2. Olej chorych to oliwa poświęcana przez biskupa w czasie Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek pod koniec Kanonu, której uzywa się przy udzielaniu sakramentu namaszczenia chorych. Olej katechumenów to oliwa, która w czasie tej samej mszy jest poświęcana przez biskupa po komunii i używana przy udzielaniu sakramentu chrztu, święceń biskupich i niektórych sakramentaliach). Olej Krzyżma, to oliwa zmieszana z wonnym balsamem (żywicznym) poświęcana w Wielki Czwartek i używana przy udzielaniu sakramentu chrztu, konsekracji biskupiej i niektórych sakramentaliach.

Bardzo Panu dziekuje za odpowiedz. Chodzi o stary ryt. Ktore modlitwy podczas obrzedu sa po polsku, a ktore po lacinie? W moim mszaliku wszystko jest po polsku z wyjatkiem formuly namaszczenia olejem katechomenow i polania woda.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1603 dnia: Lutego 11, 2010, 13:09:09 pm »

Na chrztach, na ktorych bylem ostatnio (a pare ich bylo) po lacinie byly egzorcyzmy, a reszta w jezyku narodowym.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Klemens
adept
*
Wiadomości: 41


ora et labora

« Odpowiedz #1604 dnia: Lutego 12, 2010, 09:26:58 am »

Dlaczego w Polsce nie ma wcale tradycyjnych zgromadzeń zakonnych jak w innych krajach ? :-\
Zapisane
Robert Kalinowski
Strony: 1 ... 105 106 [107] 108 109 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!