Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:54:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243152 razy)
Torus
Gość
« Odpowiedz #1575 dnia: Lutego 08, 2010, 17:12:24 pm »

bardzo dziękuję! :)

Zastanawiam się dlaczego nie ma. A może warto wznowić (reprint) starszy mszalik np. z lat 50-tych -jeżeli taki był- lub z 30-tych jeżeli jest "pełniejszy". To, że nie jest aktualny, to nic nie szkodzi. Obecnie dostępny reprint, też nie jest aktualny.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1576 dnia: Lutego 08, 2010, 17:28:51 pm »

Obecnie dostępny reprint, też nie jest aktualny.

Tzn.?
Zapisane
Torus
Gość
« Odpowiedz #1577 dnia: Lutego 08, 2010, 17:43:43 pm »

źle się wyraziłem. Reprint to reprint. Chodzi mi o to, że została zmieniona modlitwa za Żydów. To oczywiście szczegół, układ itd pozostał bez zmian.
Obserwuję u ludzi w rękach mszaliki (wyglądające na b.stare, z czerwonymi brzegami/krawędziami stron). Asperges tam jest. Ciekaw jestem czy w czasach bierutowsko-gomułkowskich udało się wydać inne mszaliki niż ten obecnie dostępny. Czasy były ciężkie.
ps
Obecny reprint wydrukowany został na Białorusi u Łukaszenki. Co za czasy.
« Ostatnia zmiana: Lutego 08, 2010, 17:47:30 pm wysłana przez Torus » Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1578 dnia: Lutego 08, 2010, 17:58:30 pm »

mszaliki przed 1962 rokiem i po różnią się pewnymi rzeczami, ale nie są one zbyt istotne. Tak samo wi tym reprincie obecnym brak modlitw Leona XIII po mszy. Cóż były reformy piusowe, ale musimy je uznać. Też brak mi w mszale Jana XXIII wigilii, oktaw niektórych świąt. Ale nie ma już co tego wracać.
Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #1579 dnia: Lutego 08, 2010, 18:55:58 pm »

jak na mój gust to wypadałoby nową edycję po prostu zrobić. w Nijmegen w Holandii, gdzie mieszkałam czas jakiś było w antykwariacie w bród graduałów, antyfoniarzy, brewiarzy et cetera ze zlikwidowanych bibliotek klasztornych, ale wszystko wydane w latach 30-tych, co oznaczało na przykład, że nigdzie tam nie było w kalendarzu wspomnienia św. Piusa X, bo kanonizowany był w 1954. nie uświadczymy też oczywiście w żadnym wydaniu świętych ostatniego półwiecza czyli na przykład św. ojca Pio. poza tem, jak wiadomo Jan XXIII w 1962 roku dodał do Kanonu św. Józefa. można powiedzieć, że to szczegóły, ale to trochę głupie, żeby nie wpomniać największego świętego XX wieku (który zresztą nigdy nie odprawił NOMu), bo go nie ma w kalendarzu, nieprawdaż?
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1580 dnia: Lutego 08, 2010, 19:17:20 pm »

Wydanie reprintu mszalika z lat byłoby ciekawe, ale czy potrzebne? Bo jeśli wszystkie wspólnoty tradycyjne posługują się mszałem z 1962 roku, to po co wydawać rzeczy które zawiarają stan liturgii sprzed reform Piusa XII. Tym bardziej, że raczej się nie kwestionuje poważnie reform piusowych. Inną sprawą jest natomiast kwestia uzupełnienia mszału z 1962 roku o nowych świętych kanonizowanych po tym roku. Ale to kwestia przyszłości.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1581 dnia: Lutego 08, 2010, 23:30:09 pm »

Poczekajmy z tym "ubogacaniem" na lepsze czasy. Jak komu spieszno, to neich se odprawia z formularzy wsponych dodajac imie swietego w miejsce NN. Dopoki przy sterach beda te same psuje, co mszal tradycyjny zarzneli, to lepiej malpom brzytwy nie dawac.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1582 dnia: Lutego 09, 2010, 12:50:43 pm »

Jak komu spieszno, to neich se odprawia z formularzy wsponych dodajac imie swietego w miejsce NN.

Zdaje się, że nie jest to zgodne z przepisami.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1583 dnia: Lutego 09, 2010, 16:35:14 pm »

Chyba jest zgodne.
Ks. Stehlin chyba ze wspólnych formularzy wspominał św. Maksymiliana.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1584 dnia: Lutego 09, 2010, 16:42:28 pm »

Ważne pytania w związku z: http://www.newliturgicalmovement.org/2007/03/pontifical-mass-coram-summo-pontifice.html

1. Co oznacza słowo "uncovered" w pierwszym akapicie opisu Mszy?

2. Czy zdanie w pierwszym akapicie opisu Mszy: "Cardinal and will sit at the faldstool on the Epistle side" oznacza, że celebrans siedzi NA falidistorium (jakby wynikało z dalszej części tekstu)?

3. Czy "the Archbishop Book-Bearer, and the Archbishop Candle-Bearer" mają swoje własne nazwy (po łacinie)? Zdanie z czwartego akapitu opisu Mszy.

4. Czwarty akapit opisu Mszy: "The Prefect of Apostolic Ceremonies is present also at the throne, in surplice and rochet; the Pope’s mitre will be borne by the Dean of the Roman Rota, in surplice, rochet, and veil" - jaki welon oznacza słówko "veil"? Taki jak noszą insygniarze przy biskupie?

5. Ostatni akapit przed częścią "PAX": "During the Canon, the four torchbearers will split up into two pairs, facing each other across the sanctuary" czy niosący pochodnie mają swoją własną nazwę, czy także nazywa się ich ceroferariuszami?

6. Czy zdjęcia te: a) http://img12.imageshack.us/img12/3063/mtzoom1.jpg; b) http://img12.imageshack.us/img12/5779/mtzoom2.jpg; c) http://img12.imageshack.us/img12/6167/holythursdaypiusxi.jpg - przedstawiają Mszę coram Summo Pontifice (Piusa XII)?

« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2010, 16:44:13 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1585 dnia: Lutego 09, 2010, 16:46:33 pm »

Jak komu spieszno, to neich se odprawia z formularzy wsponych dodajac imie swietego w miejsce NN.

Zdaje się, że nie jest to zgodne z przepisami.

Hmmm... Jest cala masa swietych i blogoslawionych, takze przedsoborowych, ktorych nie uswiadczych w zadnym Mszale. Formularze wspolne wlasnie na taka okazje sie nadaja.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1586 dnia: Lutego 09, 2010, 17:14:18 pm »

Zdjecia a. i b. to zbliżenie zdjecia c.,a  w tytule zdjecia c jest napisane Pius XI wiec to na bank zdjecia z jego mszy
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #1587 dnia: Lutego 09, 2010, 18:21:43 pm »

Zamiast uczyć się do egzaminu przeczytałem o papieskiej Missa Coram i znalazłem takie zdjęcie:



To ponoć ryt ambrozjański. Mszę odprawia chyba kard.(abp?) Montini (przynajmniej podobny), a z tyłu przy papieskim ołtarzu jest albo Pius XII albo bł. Jan XXIII.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1588 dnia: Lutego 09, 2010, 19:14:17 pm »

Na Jana XXIII chyba za chudy? :)
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1589 dnia: Lutego 09, 2010, 21:02:26 pm »

Zamiast uczyć się do egzaminu przeczytałem o papieskiej Missa Coram i znalazłem takie zdjęcie:



To ponoć ryt ambrozjański. Mszę odprawia chyba kard.(abp?) Montini (przynajmniej podobny), a z tyłu przy papieskim ołtarzu jest albo Pius XII albo bł. Jan XXIII.

Na pewno ryt ambrozjański: http://www.newliturgicalmovement.org/2007/03/picture-of-ambrosian-rite-in-present-of.html
Zapisane
Strony: 1 ... 104 105 [106] 107 108 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!