Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:37:35 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243449 razy)
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #1215 dnia: Listopada 15, 2009, 10:42:33 am »

Widzę, że zmiksowano już obydwie formy rytu :)

W formie nadzwyczajnej nie są określone postawy wiernych, natomiast określone są momenty, kiedy ministrant dzwoni.

W formie zwyczajnej określone są dokładnie postawy wiernych, natomiast nie określono momentów, kiedy ministrant dzwoni, dlatego są różne zwyczaje. Jeśli chodzi o dzwonienie w trakcie ME, to skoro np. należy uklęknąć na epiklezę, to chyba rozsądne jest zadzwonić przed epiklezą.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1216 dnia: Listopada 15, 2009, 14:32:23 pm »

Panie JGP - przepraszam, coś mi się znowu pomyliło :) Oczywiście widziałem dzwonienie tak jak Pan opisał, a nie na koniec Santus:)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Martyna
uczestnik
***
Wiadomości: 162

« Odpowiedz #1217 dnia: Listopada 15, 2009, 21:32:45 pm »

A ja mam pytanko w jakich momentach Mszy Trydenckiej nalezy klęczeć,siedzieć,stać? zawsze mam z tym problem.uczęszczam od niedawna na tą piękną Mszę:) z gory dziekuje za odpowiedz :)
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1218 dnia: Listopada 15, 2009, 21:56:09 pm »

Generalna zasada jest taka:

W czasie Mszy św. śpiewanej
- stać od początku do kolekty
- siedzieć podczas Lekcji i śpiewów po Lekcji
- stać podczas Ewangelii i Credo (uklęknąć na "et incarnatus est ex
Maria Virgine et homo factus est")
- siedzieć podczas Offertorium
- stać podczas prefacji i śpiewu Sanctus
- klęczeć po Sanctus aż do końca Kanonu
- stać od Pater noster do końca śpiewu Agnus Dei
- klęczeć po Agnus Dei (dzwonek) aż do schowania Najświętszego
Sakramentu (dzwonek); potem można usiąść
- stać podczas modlitwy po komunii i podczas Ite missa est
- klęczeć podczas błogosławieństwa
- stać podczas Ostatniej Ewangelii (uklęknąć razem z kapłanem na "et
Verbum caro factum est").

W czasie Mszy czytanej (cichej) klęczy się przez cały czas, wstając
tylko na Ewangelię i Ostatnią Ewangelię.
Zapisane
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #1219 dnia: Listopada 15, 2009, 23:01:05 pm »

czy w rycie 65 obowiązywał inny ceremoniał od tego z '62?
gdzie był zapisane zmiany rytu, co jak robić itp. ??
Zapisane
Martyna
uczestnik
***
Wiadomości: 162

« Odpowiedz #1220 dnia: Listopada 16, 2009, 18:02:16 pm »

Dziekuje za odopowiedz pozdrawiam :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1221 dnia: Listopada 16, 2009, 18:48:24 pm »

czy w rycie 65 obowiązywał inny ceremoniał od tego z '62?
gdzie był zapisane zmiany rytu, co jak robić itp. ??

Tak. Tutaj francuski przekład rubryk (w innym języku nie znalazłem):
http://www.ceremoniaire.net/pastorale1950/docs/ordomissae_1965_1.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1222 dnia: Listopada 18, 2009, 23:46:08 pm »

Byłem dziś świadkiem "nabożeństwa eucharystycznego", które odbyło się zamiast mszy wieczornej z okazji misji świętych. Czekałem sobie spokojnie w kolejce do spowiedzi (której przez kilka dni z okazji misji nie było) i trochę się, przyznam, zdziwiłem. Nie znam się może na rubrykach, ale kilka rzeczy mnie zdumiało i chciałbym zapytać o to, czy to normalna praktyka.
Przy ołtarzu stał zapalony paschał. Nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu. Księża ubrani byli w alby i stuły, prałat dodatkowo w kapę, czyli jak do nabożeństwa. Z tym, że dziwnie ono przypominało Mszę Świętą. Były nawet czytania (nie z dzisiaj), psalm, alleluja i Ewangelia.
Kiedy po wystawieniu na samym początku ludzie klęczeli ojciec kazał im usiąść, a wszystko odbywało się dalej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Również blisko godzinne kazanie połączone z "aktem przebaczenia" i późniejszym przepraszaniem parafian przez proboszcza i wikariuszy.
Nie wiem co się działo dalej, bo skorzystałem z sakramentu i wyszedłem w momencie, gdy miano sobie wzajemnie podawać ręce.
Jednak trochę mnie to wszystko zdziwiło, czy takie rzeczy są prawidłowe z punktu widzenia rubryk? Mi jakoś kłóciło się to ze stojącą na środku ołtarza monstrancją z Najświętszym Sakramentem...
Zapisane
Piotr
uczestnik
***
Wiadomości: 218

« Odpowiedz #1223 dnia: Listopada 20, 2009, 20:19:18 pm »

Jak można w dwóch lub trzech słowach(opisowo) nazwać typowy ołtarz przedsoborowy? Chodzi mi o tłumaczenie z angielskiego "altars with grand reredoses"
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #1224 dnia: Listopada 21, 2009, 21:35:55 pm »

Czy według: http://ministrant.krzyz.org/pozdrowienia.htm, na "Gratias agamus Domino Deo nostro" winien być wykonany przez ministrantów skłon średni?

Czy w czasie błogosławieństwa (Msza święta) należy pochylać głowę?

---

Wierusz - Kowalski w swej "Liturgice" pisał, że ryt rzymski nie zna gwałtownych gestów, dlatego należy się bić w piersi otwartą dłonią. Czy jest to prawda?
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2009, 21:54:26 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #1225 dnia: Listopada 21, 2009, 22:03:17 pm »

Temat był już wałkowany, ale nie do końca. Czy może ktoś wskazać dokument zezwalający na odprawianie Mszy roratnich w adwencie (kiedy wszystkie ferie są III, a później i II klasy)?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1226 dnia: Listopada 22, 2009, 09:53:10 am »

Temat był już wałkowany, ale nie do końca. Czy może ktoś wskazać dokument zezwalający na odprawianie Mszy roratnich w adwencie (kiedy wszystkie ferie są III, a później i II klasy)?

Dekret S.R.C. Prot. N.D. 17/963 z 18 grudnia 1963 r.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1227 dnia: Listopada 22, 2009, 09:57:20 am »

Czy sa jakies przepisy mowiace o tym kiedy ma byc odprawiona Msza roratnia?Czy musi byc to ranek czy pora jest obojetnie byle bylaby tylko raz dziennie?

Od 1969 r. mogą być odprawiane wieczorem - "ze względów duszpasterskich".
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1228 dnia: Listopada 22, 2009, 18:16:55 pm »

Poszukuje Kyrie, Gloria, Credo, Agnus Dei w formacie mp3 we wszystkich wersjach mszalnych . Może ktoś z państwa poleci jakąś stronę ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #1229 dnia: Listopada 22, 2009, 18:30:32 pm »

Proszę bardzo:

http://www.christusrex.org/www2/cantgreg/kyriale_eng.html

(tylko uwaga: Kyrie w wersji Novus Ordo czyli 2x2x2, poza tym jakość może nie jest najlepsza)
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2009, 18:33:38 pm wysłana przez Albertus » Zapisane
Strony: 1 ... 80 81 [82] 83 84 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!