Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:14:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243368 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1185 dnia: Listopada 09, 2009, 10:18:36 am »

Tak na dobrą sprawę to nie rozumiem do końca dlaczego Bractwo ingeruje w ryty wschodnie. Czy są w ogolę jakieś zapiski Arcybiskupa o sytuacji rytów wschodnich po SWII ? Wydaje mi się, że Bractwo powinno ograniczyć się do rytu łacińskiego, gdzie działalność po SWII przyniosła wiele zniszczeń. A chyba katolickie obrządki wschodnie jakiś wielkich uszczerbków w liturgii nie doznały.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1186 dnia: Listopada 09, 2009, 10:36:19 am »

W najnowszym nr. "W Drodze" (11/09) Grzegorz Górny pisze, że w pochodzącej z IVw. bazylice w Akwilei ołtarz był wolnostojący, a prezbiter stał twarzą do wiernych (co podobno udowodniono na podstawie podłogowej mozaiki). Czy jest w stanie ktoś zweryfikować/obalić to twierdzenie?

Na początek zacznę od stwierdzeń na forum:
Wolnostojący ołtarz to oczywiście nic nowego. A zwrócenie się twarzą do wiernych mogło oznaczać po prostu, że bazylika orientowana była na zachód.
Niestety, bazylika sprawia wrażenie "niezorientowanej - tzn ołtarz jest po stronie mniej więcej NEE
http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=pl&geocode=&q=aquileia&sll=52.138335,20.849991&sspn=0.134016,0.279808&ie=UTF8&hq=&hnear=Akwileja+Udine,+Friuli-Wenecja+Julijska,+W%C5%82ochy&ll=45.770071,13.37063&spn=0.00238,0.004372&t=h&z=18&iwloc=poi0 - zatem teza odpada...

Ktory moment mszy przedstawia owa mozaika ? A moze eksperci od liturgii znalezli na posadzce video z mszy w IV w. ?
Sęk w tym, że na mozaikach jakie znalazłem w internecie nie znalazłem nic związanego z liturgią - prawie wyłącznie motywy zwierzęce...


Znalazłem też figurę Dobrego Pasterza, co w sposób oczywisty łączy się z Instytutem Dobrego Pasterza i udowadnia, że było tyłem do ludzi... ;)



Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1187 dnia: Listopada 09, 2009, 14:16:25 pm »

Tak na dobrą sprawę to nie rozumiem do końca dlaczego Bractwo ingeruje w ryty wschodnie. Czy są w ogolę jakieś zapiski Arcybiskupa o sytuacji rytów wschodnich po SWII ? Wydaje mi się, że Bractwo powinno ograniczyć się do rytu łacińskiego, gdzie działalność po SWII przyniosła wiele zniszczeń. A chyba katolickie obrządki wschodnie jakiś wielkich uszczerbków w liturgii nie doznały.

Dlatego, ze obrona rytu Mszy i sprzeciw wobec reformy liturgicznej to tylko jeden z aspektow dzialalnosci Bractwa, wcale nie najwazniejszy. Oczywiscie wschodniacy pod schemat KRR/NOM nie podpadaja. Podpadaja natomiast pod inne aspekty kryzysu : ekumenizm, porzucenei katolickiego prozelityzmu, wolnosc religijna etc. Dlaczego odmawiac pomocy ofiarom np. deklaracji z Balamand ? Misja Bractwa nie ogranicza sie do ram kanonicznych Kosciola Lacinskiego. Gdyby np. o pomoc donc zwrocili sie ksieza sprzeciwiajacy sie janopawlowej reformie rytu mozarabskiego, to tez bym bym za tym, by stosownie do mozliwosci i kompetencji pomocy im udzielic.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1188 dnia: Listopada 09, 2009, 19:38:37 pm »


Ktory moment mszy przedstawia owa mozaika ? A moze eksperci od liturgii znalezli na posadzce video z mszy w IV w. ?
Sęk w tym, że na mozaikach jakie znalazłem w internecie nie znalazłem nic związanego z liturgią - prawie wyłącznie motywy zwierzęce...

Pisałem juz o tym wczesniej. O. Sczaniecki także buduje na podstawie analizy posadzki w katedrze wawelskiej to że celbrowano twarzą do ludu, ona nic nie ma przedstaiwac tylko jest ewentualnie wytarta, nikt by mszy na kafelkach podłogowych nie przedstawiał...
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #1189 dnia: Listopada 10, 2009, 12:09:45 pm »

Czyli "wpływ nadgorliwych sprzątaczek na liturgikę" ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1190 dnia: Listopada 12, 2009, 22:30:39 pm »

mam takie pytanie na tym filmie http://www.youtube.com/watch?v=PuFR_a4AprY  na początek mszy ministrant dzwoni dzwonkami , może ktoś wyjaśnić z jakiego powodu .
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1191 dnia: Listopada 12, 2009, 23:03:15 pm »

Chodzi o dzwonienie przy wychodzeniu z zakrystii?
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1192 dnia: Listopada 12, 2009, 23:16:59 pm »

Nie, przed modlitwami u stopni oltarza.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1193 dnia: Listopada 12, 2009, 23:28:13 pm »

Ano fakt - tak to jest, jak się przewija filmik :D
Pewnie ministranci z Łodzi by mogli odpowiedzieć na to pytanie, a ja mogę tylko podejrzewać, że chodzi o danie znaku, żeby wszyscy klęknęli.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #1194 dnia: Listopada 12, 2009, 23:45:39 pm »

Ano fakt - tak to jest, jak się przewija filmik :D
Pewnie ministranci z Łodzi by mogli odpowiedzieć na to pytanie, a ja mogę tylko podejrzewać, że chodzi o danie znaku, żeby wszyscy klęknęli.

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?
Mszę odprawia jeśli dobrze poznaje O. Krzysztof , lecz u Św. Benona niema dzwonków w tym momencie dlatego zapytałem.   
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #1195 dnia: Listopada 13, 2009, 00:14:40 am »

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?

W NOM-ie promuje się usilnie piracką wersję, że dzwonki oznaczają zmianę postawy ciała, ale w "starej" Mszy?
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1196 dnia: Listopada 13, 2009, 00:18:10 am »

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?

W NOM-ie promuje się usilnie piracką wersję, że dzwonki oznaczają zmianę postawy ciała

Nie sadze by ktos to robil specjalnie, moze z niewiedzy
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1197 dnia: Listopada 13, 2009, 11:15:49 am »

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?
W rubrykach nie ma. W Mszale jest bodajże jedynie zapis o dzwonieniu na Sanctus, inne zaś dzwonienia są kwestią lokalnej tradycji.
Zaś co do zmiany postawy ciała i dzwonków - czemu to ma być jakaś "piracka wersja"?
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #1198 dnia: Listopada 13, 2009, 13:28:32 pm »

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?
W rubrykach nie ma. W Mszale jest bodajże jedynie zapis o dzwonieniu na Sanctus, inne zaś dzwonienia są kwestią lokalnej tradycji.
Zaś co do zmiany postawy ciała i dzwonków - czemu to ma być jakaś "piracka wersja"?

Bo dzwonki nie maja tego sygnalizowac, ale dzis sie tak utarlo i tak jest. W wielu kosciolach,w tym zagranica widzialem, ze postawy ciala zmieniaja sie niezaleznie od dzwonkow. Nie mowie ze to zle, ale w NOM dzwonki sa w ogole mniej przydatne skoro ludzie i tak wszystko widza, slysza i rozumieja.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #1199 dnia: Listopada 13, 2009, 15:17:31 pm »

Tak wiem że to znak by klęknąć , ale czym uwarunkowane jest dzwonienie , czy w rubrykach coś takiego jest ?
W rubrykach nie ma. W Mszale jest bodajże jedynie zapis o dzwonieniu na Sanctus, inne zaś dzwonienia są kwestią lokalnej tradycji.
Zaś co do zmiany postawy ciała i dzwonków - czemu to ma być jakaś "piracka wersja"?

Jeszcze jest (o ile się nie mylę) obowiązek dzwonienia na przeistoczenie.

Zaś co do zmiany postawy ciała i dzwonków - czemu to ma być jakaś "piracka wersja"?

Bo dzwonki tego nie oznaczają. Dzwonki wskazują ważne części Mszy. Nie zawsze dzwonek jest dla wiernych, np. w niektórych miejscach dzwoni się na rozpoczęcie ofertorium, to jest pierwszy dzwonek Mszy i kościelny wie, że może już zacząć zbierać na tacę. Dzwonki są ważne także dla organisty, szczególnie w kościołach, gdzie organista siedzi bokiem, albo tyłem i nie widzi ołtarza. Dlatego też są na Sanctus dzwoni się 3 x, na Hang igitur (żeby przestał grać) raz, na przestoczenie (1 + 3 + 1) * 2, na Domine, non sum dignus 1 + 2 + 3, każdy dzwonek inny -- organiści mogą się zmienić nawet w czasie trwającej Mszy i po sposobie dzwonienia wiedzą, jak jest część Mszy.

Co do NOM-u: OWMR raz tylko wspomina o dzwonkach, nie mówi nic na temat ich funkcji, ani kiedy używać. Dlatego też w każdej parafii dzwoni się inaczej, a nawet różnie się dzwoni na różnych Mszach (bo inny ministrant dzwoni). Sens używania dzwonków jest zupełnie wbrew idei reformy NOMowej: po co dzwonkiem cokolwiek podkreślać, jak ludzie wszystko widzą i słyszą? Dlatego dorabia się dzwonkom piracką funkcję oznaczania zmiany postawy ciała, co i tak jest bardzo niekonsekwentne, bo np. nie dzwoni się przed Ewangelią, a postawę się zmienia. Ponadto jest to jest: na Tridentinie, gdzie nic nie widać, nic nie słychać, ludzie wiedzą kiedy klękać, a na NOMie, gdzie wszystko jest jawne, trzeba im dzwonić? Wszelkie dzwonki na NOM-ie to pozostałość zwyczajów trydenckich, zatem dzwonienie na NOM-ie to kryptotradycjonalizm i sprzyjanie wiemu komu :-)
Zapisane
Strony: 1 ... 78 79 [80] 81 82 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!