Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:14:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243016 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #75 dnia: Lutego 15, 2009, 12:51:44 pm »

Mam pytanie, jak wygląda sprawa modlitwy u stopni Ołtarza w okresie przed pościa i postu.
Wiem że kapłan nie odmawia psalmu, a co z resztą modlitw konkretnie chodzi o Confiteor kapłana i ministranta, jest odmawiana czy pomija się ją.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #76 dnia: Lutego 15, 2009, 14:10:28 pm »

Mam pytanie, jak wygląda sprawa modlitwy u stopni Ołtarza w okresie przed pościa i postu.
Wiem że kapłan nie odmawia psalmu, a co z resztą modlitw konkretnie chodzi o Confiteor kapłana i ministranta, jest odmawiana czy pomija się ją.

A dlaczego nie odmawia psalmu?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #77 dnia: Lutego 15, 2009, 14:14:52 pm »

Mam pytanie, jak wygląda sprawa modlitwy u stopni Ołtarza w okresie przed pościa i postu.
Wiem że kapłan nie odmawia psalmu, a co z resztą modlitw konkretnie chodzi o Confiteor kapłana i ministranta, jest odmawiana czy pomija się ją.
  o ile dobrze wiem to nie odmawia sie jej tylko w niedziele Iudica me czyli zdaje sie niedziele przed Palmow oraz w Niedziele Palmow- nie wiem jak z tygodniem, a nie mam pod reka mszalu- a w Przedpossciu i w samym Poscie to pierwsze slysze o czyms takim...
Prosze zerknac do mszalu tam jest wszsytko.
Zapisane
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #78 dnia: Lutego 15, 2009, 14:26:37 pm »

Mam pytanie, jak wygląda sprawa modlitwy u stopni Ołtarza w okresie przed pościa i postu.
Wiem że kapłan nie odmawia psalmu, a co z resztą modlitw konkretnie chodzi o Confiteor kapłana i ministranta, jest odmawiana czy pomija się ją.
  o ile dobrze wiem to nie odmawia sie jej tylko w niedziele Iudica me czyli zdaje sie niedziele przed Palmow oraz w Niedziele Palmow- nie wiem jak z tygodniem, a nie mam pod reka mszalu- a w Przedpossciu i w samym Poscie to pierwsze slysze o czyms takim...
Prosze zerknac do mszalu tam jest wszsytko.
Psalmum Iudica me omittitur
a) in Missis de Tempore, a dominica I Passionis usque ad feriam V in Cena Domini;
b) in Missis defunctorum.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #79 dnia: Lutego 16, 2009, 13:41:32 pm »

1. Są w Polsce pieśni Mszalne. Czytałem, że śpiewało się je/ można je śpiewać w Mszy cichej zamiast części stałych. Czy można śpiewać Chwała, Kyrie, Wierzę, Święty i Baranku Bozy po polsku na Mszach cichych?

2. Czy na Mszach w KRR można śpiewać nowe pieśni, np "Panie pragnienia ludzkich serc" ?
Zapisane
Taki sobie o...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #80 dnia: Lutego 16, 2009, 14:00:07 pm »

1. Są w Polsce pieśni Mszalne. Czytałem, że śpiewało się je/ można je śpiewać w Mszy cichej zamiast części stałych. Czy można śpiewać Chwała, Kyrie, Wierzę, Święty i Baranku Bozy po polsku na Mszach cichych?

Śpiew dosłownych przekładów części stałych na mszy czytanej dopuszczono dopiero w XX w. U nas przywilejem Stolicy Apostolskiej z 1961 r.

2. Czy na Mszach w KRR można śpiewać nowe pieśni, np "Panie pragnienia ludzkich serc" ?

Tak.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #81 dnia: Lutego 16, 2009, 14:06:33 pm »

2. Czy na Mszach w KRR można śpiewać nowe pieśni, np "Panie pragnienia ludzkich serc" ?
Formalnie nie ma przeszkód, ale niektóre średnio pasują zarówno muzycznie, jak i treściowo.
Poza tym - mamy tyle pięknych, tradycyjnych pieśni, że spokojnie można się obejść bez najnowszej twórczości.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #82 dnia: Lutego 16, 2009, 15:17:03 pm »

Cytat: miki link

2. Czy na Mszach w KRR można śpiewać nowe pieśni, np "Panie pragnienia ludzkich serc" ?
[/quote

To trochę tak jakby na końcu "Strasznego Dworu" Moniuszki zamiast mazura zatańczyli rumbę.
Właściwie można - to skoczne i to skoczne. (Aż mną wstrząsnęło.)
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #83 dnia: Lutego 16, 2009, 15:21:32 pm »

To teraz już żadna nowa pieśń do liturgii nie zostanie dopuszczona bo się katalog pobożnych pieśni zamknął...
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #84 dnia: Lutego 16, 2009, 15:38:28 pm »

Nuda nam nie grozi. Dość pokaźny to katalog. Jakoś przed Soborem nikt tego zamknięcia nie zauważał.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #85 dnia: Lutego 16, 2009, 16:35:01 pm »

To trochę tak jakby na końcu "Strasznego Dworu" Moniuszki zamiast mazura zatańczyli rumbę.
Właściwie można - to skoczne i to skoczne. (Aż mną wstrząsnęło.)
ja wiem czy rumba skoczna, raczej nie... chyba że chodziło o sambę.
Zapisane
Taki sobie o...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #86 dnia: Lutego 16, 2009, 16:38:02 pm »

Muzyka powinna być tworzona nadal i służyć liturgii a nie zamienić się w skansen.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #87 dnia: Lutego 16, 2009, 16:50:15 pm »

A co oznacza słowo skansen?
Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #88 dnia: Lutego 16, 2009, 17:18:43 pm »

Problem w tym, Pani Wiridiano, że większość muzyki obecnie tworzonej nie powinna być grana i śpiewana nawet na NOMie. Bo nie jest to muzyka liturgiczna. Co najwyżej religijna.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #89 dnia: Lutego 16, 2009, 18:53:02 pm »

I czy to jest powód wystarczający by jak jednak ktoś stworzy muzykę odpowiednią żeby się nie mogła pojawić tam gdzie jej miejsce i służyć ludziom?
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!