Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 11:39:56 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1249559 razy)
Thomas
Gość
« Odpowiedz #780 dnia: Lipca 12, 2009, 17:10:11 pm »

Też pytanko z NOM-u.

1. parafia warszawska. Sytuacja rozgrywa się w budynku kościelnym. Jest tabernakulum, stolik do nomu, ambonka etc.
2. zebrał się lud. Wychodzi ksiądz i mówi do zebranych: "kto pragnie przystąpić do komunii, zapraszam do przełożenia opłatków z naczynia po lewej stronie do naczynia po prawej stronie"
3. no i kolejkowicze podchodzą i łapkami przebierają.
4. tabernakulum jest puste.

(pomijając aspekt grzebalny - łapkami) co o tym sądzić?

Warszawa, parafia p.w. Opatrzności Bożej przy ul. Dickensa 5 -  kościół dolny, 11 lipca br. godz. 16.
dodane
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2009, 18:13:34 pm wysłana przez Thomas » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #781 dnia: Lipca 12, 2009, 17:13:45 pm »

Horror ...po prostu to już są "posoborowe potworki"....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #782 dnia: Lipca 12, 2009, 17:20:08 pm »

Panie Thomas podobno na zachodzie tak często jest. Toć nowe OWMR podaje że Hostie podawane wiernym w miare możliwości powinny być konsekrowane na tej samej Mszy. Pomijając już, że to niehigieniczne to proszę sobie wyobrazić babcie przepychające się po komunikanty. "Józia! weź jedną dla mnie!" ;)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #783 dnia: Lipca 12, 2009, 17:21:59 pm »

(pomijając aspekt grzebalny - łapkami) co o tym sądzić?

Ale co to za "warszawska parafia"? Jeśli tak było w istocie, to ma Pan obowiązek poinformować o tym biskupa. Zrobił to Pan?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #784 dnia: Lipca 12, 2009, 17:32:56 pm »

No to w takim razie:

Sobota 11 lipca, godz. 16 (kościół dolny)  parafia p.w.Opatrzności Bożej w W-wie przy ul. Dickensa 5

Pytanie moje wynika z tego, że uczestniczyłem w mszy św. (nieświętej?) na obozie ZHR w lasach nieopodal Drezdenka. Podobną procedurę zastosował kapłan w lesie. No ale to był las. Nie było stałej kaplicy ani tabernakulum.
Estetyka  sto razy gorsza - pucha z aluminium po chałwie, siedzą harcerze po turecku w kółeczku (kapłan też) przy stoliku z kartonu po pomidorach (skrzynce po jabłkach?) - horror!!!

proszę nie pytać o krzyż ołtarzowy ;)

« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2009, 17:34:41 pm wysłana przez Thomas » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #785 dnia: Lipca 12, 2009, 17:34:17 pm »

Dlaczego więc nie poinformuje Pan o wspomnianych nadużyciach arcybiskupa Nycza?
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #786 dnia: Lipca 12, 2009, 17:36:36 pm »

Jeżeli procedura z "przebieraniem w opłatkach z lewego do prawego" była nadużyciem, to poinformuję.
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #787 dnia: Lipca 12, 2009, 18:05:47 pm »

Będę b. wdzięczny za pomoc w powołaniu się na stosowne przepisy. Mogę oczywiście ograniczyć się do opisu sytuacji. Ale jezeli napiszę, że przedstawiona sytuacja wyczerpuje znamiona złamania takiego a takiego paragrafu ...etc, etc to będzie lepiej.

Odnośnie mszy ZHR. Błyo to rok temu.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #788 dnia: Lipca 12, 2009, 18:16:12 pm »

Z tymi opłatkami to spotkałem się już u jezuitów na Rakowieckiej jeszcze w latach 80-tych. Ale wtedy myślałem że tak musi być iże to jest trendy a ja bardzo chciałem być trendy jak o. Oszajca i inni znani mi jezuici z rekolekcji powołaniowych.
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #789 dnia: Lipca 12, 2009, 20:10:06 pm »

Normalnie powinno leżeć jakieś narzędzie do przenoszenia komunikantów, ale o ile mi wiadomo nie jest to konieczne. Generalnie sama praktyka, również - podkreślam - o ile mi wiadomo - jest całkowicie dozwolona. Chodzi o to, by ludzie spożywali Hostie konsekrowane na tej samej Mszy i żeby nie konsekrować nadmiaru komunikantów.
O to to. Spotkałem się z tą praktyką wielokrotnie (ale nigdy na normalnej Mszy rozkładowej, najczesciej na Mszy w jakichś wspólnoitach) - ale najczęściej do przekładania komunikantów służyła pinceta.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
slavko
Gość
« Odpowiedz #790 dnia: Lipca 12, 2009, 20:12:38 pm »

Narzedzie do przekladania -jaknajbardziej potrzebne. Sama praktyka bywa b. praktyczna np. na Mszach polowych czy w kaplicach, gdzie nie przechowuje sie Najsw. Sakramentu (inaczej trzeba by pytac kto bedzie przyjmowal i ludzi liczyc).
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #791 dnia: Lipca 12, 2009, 20:17:05 pm »

w Maszach rozkladowych na oko mniej wiecej widac ile jest osob, i z doswiadczenia ilu +/- przystepujacych do komunii mozna sie spodziewac
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #792 dnia: Lipca 12, 2009, 20:21:16 pm »

Pytanko z NOMu. Czy jest nadużyciem i jeśli tak, to jak poważnym, notoryczne przekręcanie słów "Oto Baranek Boży...". Byłam dziś u oo jezuitów i znów to samo, coś o zaproszonych i szczęśliwych, którzy z tego zaproszenia skorzystali. Właściwie to nie zdarzyło mi się usłyszeć tam formuły z mszału, zawsze jakieś dziwolągi.

OWMR 31. Do kapłana jako przewodniczącego zgromadzenia należy również wypowiadanie pewnych zachęt przewidzianych w samym obrzędzie. Tam gdzie przewidują to rubryki, wolno kapłanowi te zachęty nieco przystosować, aby odpowiadały pojętności uczestników. Winien jednak kapłan troszczyć się o to, by zawsze zachować sens zachęty zaproponowanej w mszale i aby ją wyrazić w krótkich słowach.

AFAIK we Mszy św. dopuszcza się jedynie własne modyfikacje wprowadzeń: do aktu pokuty i do Modlitwy Pańskiej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Thomas
Gość
« Odpowiedz #793 dnia: Lipca 12, 2009, 20:23:07 pm »

Cytuj
O to to.

ciepło, cieplej...
nie była to msza rozkładowa. Być może członkowie wspólnoty - stanowili 40% uczestników (kapłan też?), woleli "spożywać świeże, niż czerstwe" - jak pisał o podobnych praktykach portal KNO.

Poza tym, tabernakulum, lampka...to takie katolickie. Przenoszenie konsekrowanych postaci do tabernakulum z należną rewerencją... to też takie niewspółczesne. Chyba gdzieś tabernakulum (dyskretnie schowane) było? (oprócz tego pustego)
« Ostatnia zmiana: Lipca 12, 2009, 20:25:40 pm wysłana przez Thomas » Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #794 dnia: Lipca 12, 2009, 20:26:43 pm »

Czy to jakac kaplica boczna dolna czy jak ja zwal byla? Moze zadko uzywana.
Co do swieze/czerstwe: Nie traktujmy tabernakulum jak lodowki na P. Jezusa.
Zapisane
Strony: 1 ... 51 52 [53] 54 55 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!