Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 01:20:23 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1250734 razy)
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #765 dnia: Lipca 03, 2009, 10:19:35 am »

No pewnie, że nie jest. :D
Prawdziwie męski dawny chorał przechował się w liturgii mozarabskiej. Proszę posłuchać:
http://www.youtube.com/watch?v=xFzgfCzfSQg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=Ob_YOmaW8Z8

dzięki serdeczne za link! świetny chorał!!! Czegoś takiego szukałem od dawna!! Czy są płyty CD z takim chorałem? Jak wiemy jest full płytek ale z solesmenskim.....
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #766 dnia: Lipca 03, 2009, 10:29:00 am »

To teraz dopiero nie rozumiem: śpiew mnichów z Solesmes nie jest... śpiewem męskim  :o ???

Owszem, na tle starszych tradycji chorałowych Zachodu (np. mozarabskiej, dominikańskiej), wylansowana przez Solesmes maniera wysublimowanego śpiewu kilometrowych fraz na jednym oddechu jawi się mało męsko. No ale „nie będą nas drwale z Korsyki chorału uczyć!” - zastrzegł pewien ksiądz muzykolog... :(

To temat na zajmującą dyskusję na forum http://spiewnik.katolicy.net/index.php – siedzą tam znawcy i praktycy chorału, którzy na FK rzadko zaglądają...
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #767 dnia: Lipca 03, 2009, 17:10:13 pm »

dzięki serdeczne za link! świetny chorał!!! Czegoś takiego szukałem od dawna!! Czy są płyty CD z takim chorałem? Jak wiemy jest full płytek ale z solesmenskim.....

To ja po raz n-ty polecę Mszę mozarabską "Salve Sancta parens" w wykonaniu Bractwa Śpiewaczego z Andavias - tutaj nagranie sprzed paru lat z Jarosławia:
http://rapidshare.com/files/251375234/2_Missa_solemnis.mp3
Zastrzegam, że nie porównywałem z zapisem w mozarabskim Graduale... Nawet nie wiem, czy oni kiedykolwiek mieli ją w detalach rozpisaną, czy może tradycyjnie obywają się bez skryptury (a propos: proszę zwrócić uwagę na urocze iberyzmy czy jak im tam: "et resurrexit tertia die secundum escrituras" :-))
« Ostatnia zmiana: Lipca 03, 2009, 17:27:17 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
in principio
Gość
« Odpowiedz #768 dnia: Lipca 03, 2009, 18:38:06 pm »

Czy istnieje polski przekład Prawa Kanonicznego?? (oczywiście chodzi mi o KPK przedsoborowe)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #769 dnia: Lipca 03, 2009, 19:06:02 pm »

Czy istnieje polski przekład Prawa Kanonicznego?? (oczywiście chodzi mi o KPK przedsoborowe)

ks. Franciszek Bączkowicz CM: Prawo kanoniczne (t. I-III)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #770 dnia: Lipca 09, 2009, 14:20:09 pm »

A mam yno takie pytanko. W NOMie jak ministrant nie przyjmuje Komunii to poprostu gdzies tam sobie kleczy czy cos,a jak to jest w KRR?No bo przeciez wszyscy sie schodza na srodek na Agnus Dei i przyjmuja pozniej po kolei??To palec na usta czy co?
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #771 dnia: Lipca 09, 2009, 14:25:53 pm »

Oddaje patenę kolejnemu ministrantowi.
Dzekuje Pani :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #772 dnia: Lipca 09, 2009, 17:55:00 pm »

Przykładają palec i oddaja.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #773 dnia: Lipca 09, 2009, 22:17:03 pm »

W NOMie jak ministrant nie przyjmuje Komunii to poprostu gdzies tam sobie kleczy czy cos

Klęczy?
Czegoś takiego dawno nie widziałem. Raczej już to "czy coś". To znaczy siedzieli. Ciekawy jestem, czy to tylko ja mam takiego pecha, że do takich parafii na NOMy chodzę... :(
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #774 dnia: Lipca 09, 2009, 22:29:47 pm »

mojej rodzinnej parafii cala sluzba przyjmuje na kleczaco a jak nie przyjmuje to na kleczaca czeka az reszta przyjmie
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #775 dnia: Lipca 09, 2009, 23:43:14 pm »

mojej rodzinnej parafii cala sluzba przyjmuje na kleczaco a jak nie przyjmuje to na kleczaca czeka az reszta przyjmie

To już niestety jakaś "wymierająca" parafia, która stara się być wierna wytycznym kard.Wyszyńskiego...w większości to się cuda wianki dzieją... u Paulinów we Wrocławiu, to już nie tylko służba stoi, ale nawet siedzi a "kościelny" prawie wcale nie przyklęka przed tabernaculum, które jest na środku w ołtarzu głównym ( za to "słania" się przed "stołem" tylcem do Pana Boga ) porażka po prostu.. i to taki zacny zakon był....
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
slavko
Gość
« Odpowiedz #776 dnia: Lipca 10, 2009, 00:14:10 am »

no ale jak przyjma Najsw. Sakr. to siedza (ci co z patena nie chodza)
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #777 dnia: Lipca 10, 2009, 00:24:47 am »

mojej rodzinnej parafii cala sluzba przyjmuje na kleczaco a jak nie przyjmuje to na kleczaca czeka az reszta przyjmie

To już niestety jakaś "wymierająca" parafia, która stara się być wierna wytycznym kard.Wyszyńskiego...w większości to się cuda wianki dzieją... u Paulinów we Wrocławiu, to już nie tylko służba stoi, ale nawet siedzi a "kościelny" prawie wcale nie przyklęka przed tabernaculum, które jest na środku w ołtarzu głównym ( za to "słania" się przed "stołem" tylcem do Pana Boga ) porażka po prostu.. i to taki zacny zakon był....

Czy mógłby Pan podać jakieś szersze informację na temat tych "wytycznych" ??
(wie Pan zawsze podczas rozmowy z ksiedzem, warto podać dzieło człowieka tak wielkiego formatu jakim był Kard. Wyszyński)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #778 dnia: Lipca 10, 2009, 18:11:48 pm »

No to moja parafia wierna jest, ale nie do końca chyba :) bo klęczymy w momencie, gdy inni ministranci przyjmują Komunię Świętą, oraz gdy kapłan z Panem Jezusem wchodzi po skończonej Komunii do prezbiterium, ale w trakcie Komunii jednak siedzimy.
Zapisane
Taki sobie o...
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #779 dnia: Lipca 12, 2009, 16:30:07 pm »

Raczej jest nadużyciem, w Mszale stoi jak stoi więc po co zmieniać?

Ja będąc w parafii dziadków w pierwszy dzień Bożego Narodzenia usłyszałem: Oto Jezus Chrystus, ten który dziś się narodził.... czy coś w ten deseń.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Strony: 1 ... 50 51 [52] 53 54 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!