Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:10:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242974 razy)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #60 dnia: Lutego 13, 2009, 14:25:20 pm »

Ja mam jeszcze pytanie. Czy to jest właściwe?

Cytuj
Zbieranie darów w liturgii i przynoszenie ich do ołtarza nie ma charakteru ofiary składanej Bogu. Jest tylko jedna ofiara - Chrystusa, uobecniana w Eucharystii, nie ma i nie może być obok tego drugiej ofiary ludzkiej.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #61 dnia: Lutego 13, 2009, 14:41:55 pm »

Ja mam jeszcze pytanie. Czy to jest właściwe?

Cytuj
Zbieranie darów w liturgii i przynoszenie ich do ołtarza nie ma charakteru ofiary składanej Bogu. Jest tylko jedna ofiara - Chrystusa, uobecniana w Eucharystii, nie ma i nie może być obok tego drugiej ofiary ludzkiej.
No jasne,mozna ofiarowac duchowo ciezary swojego zycia,ale to nie jest ta Ofiara we wlasciwym sensie liturgicznym :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #62 dnia: Lutego 13, 2009, 14:46:06 pm »

No tak, ale to co jednak przynosimy jest ofiarą składaną Bogu. Że nie właściwą w sensie liturgicznym to rozumiem. Ale to brzmi przynajmniej tak jakby ludzie właśnie nie mogli składać na ołtarzu swoich spraw.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #63 dnia: Lutego 13, 2009, 15:31:56 pm »

Mam pytanie, kiedy otrzymuje się tonsurę i co to są obłóczyny??
Wtedy gdy ustali to rektor seminarium. Jak widac w IBP juz po 4 m. po przyjeciu do seminarium.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #64 dnia: Lutego 14, 2009, 02:54:37 am »

Dlatego się zapytałam bo nie rozumiem tamtego cytatu co podałam.
Nie wszystko wiem i pojmuję.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #65 dnia: Lutego 14, 2009, 07:47:06 am »

Chrystus to jedyny "kanał" łączący ludzi z Ojcem.

w starym przymierzu rowniez?
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #66 dnia: Lutego 14, 2009, 11:29:31 am »

Może było, może nie, ale zapytam. Czy jest w porządku, by w jednym kościele (budynku) tego samego dnia jedna Msza była w kolorze zielonym, a druga na fioletowo  :)

W Bytomiu jest taki układ Mszy, że po starej Mszy jest nowa. I naprawdę nie stanowi to dla nikogo problemu, że trzeba zmienić Mszał itp., teraz w przedpościu dochodzi jeszcze zmiana koloru szat. Dzieje się to w jednym kościele, w jednej zakrystii. Swego czasu jeszcze ministrant musiał zmienić kolor, w którym służył. Naprawdę zmiana koloru szat, jest tak mało uciążliwa, że jest to jeden z mniej istotnych problemów (o ile w ogóle jest to problem).

No oczywiście, że zmiana koloru szat to nie problem - przecież w kościołach, w których jest tylko NOM kolory szat zmieniają się w danym dniu często. Np. w sobotę rano czerwony (bo np. święto męczennika), potem czarny lub fioletowy (bo pogrzeb), potem biały (bo ślub), a wieczorem zielony (bo niedziela zwykła).
Tylko, że to nie tylko o szaty chodzi w tym wszystkim. Ale np. o wystrój kościoła, o termin obchodów, a przede wszystkim o oficjum.
Dlatego uważam zdecydowanie, że kalendarze powinny być do siebie dostosowane. Roztropnie powinny być zmienione obydwa. Przy czym ten z NFRR głównie uzupełniony o nowe obchody, a w tym ze ZFRR pozmieniane daty (np. aby nie było przenoszenia Trzech Króli, czy Wniebowstąpienia).
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2009, 11:31:37 am wysłana przez Jarek » Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #67 dnia: Lutego 14, 2009, 12:22:36 pm »

W katedrze krakowskiej przy kilku ołtarzach jest napisane "altare unum et septem privilegiatum" (Przepraszam za prawdopodobne błędy). Co to znaczy? i czy dzisiaj ma jakiekolwiek znaczenie praktyczne?

z góry dziękuję
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #68 dnia: Lutego 14, 2009, 13:03:49 pm »

Jeden z siedmiu ołtarzy uprzywilejowanych. Dziś bez znaczenia.

Ołtarz taki otrzymał od Ojca św. ten przywilej, że kapłan odprawiając Mszę św. za duszę człowieka, który w łasce Bożej umarł, uzyska ze skarbów duchownych Kościoła dla tej duszy odpust zupełny.
http://www.piekary.bazylika.katowice.opoka.org.pl/Zwiez/archiv/2004/07.2004/07072004.htm

N. 20. Święta Matka Kościół, pełna troski o wiernych zmarłych, postanawia żeby, po zniesieniu jakiegokolwiek przywileju w tej sprawie, nieść im pomoc jak najszerzej przez każdą ofiarę Mszy św.
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pawel_vi/konstytucje/indulgentiarum_doctrina_01011967.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #69 dnia: Lutego 14, 2009, 18:59:46 pm »

Pytanko . Jak dobierać piuskę dla kapłana.
Gdzie można kupić dobrą albę, taką od połowy koronkową.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #70 dnia: Lutego 14, 2009, 19:12:41 pm »

Gdzie można kupić dobrą albę, taką od połowy koronkową.

Ponoć w Rzeszowie jest firma, która wszystko szyje :)

Zaś w sklepie internetowym oplatki.pl sprzedają takie komże:



Podobne alby:



Może da się zamówić z większą koronką :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 14, 2009, 19:16:37 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #71 dnia: Lutego 14, 2009, 19:35:06 pm »

Na stronie IBP jest informacja o obłuczynach i tonsurze kleryków instytutu których udzielił Superior Generalny, mam w związku z tym kilka pytań:
1. Czy udzielanie tonsury nie jest przypisane biskupowi? Na jakich zasadach może jej udzielać kapłan?
2. Dużo ostatnio jest mowy o ekskomunicę za świecenia biskupie, a co z tonsurą? Wg. nowego KPK tonsura nie istnieje więc kapłan udzielający jej bez zezwolenia ordynariusza wpada w jakieś kary? Czy w ogóle taki obrzęd jest ważny?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #72 dnia: Lutego 14, 2009, 20:16:36 pm »

Tonsura oznacza przede wszystkim przyjecie do danego zgromadzenia ksiezy czy zakonnikow - dawniej wiazala sie z inkardynacja. Dlatego ma sens, aby to przelozony generalny to robil. Podejrzewam, ze nalezy do sakramentaliow. Z punktu widzenia KPK, nie ma to znaczenia, ma znaczenie natomiast otwarcie seminarium i ksztalcenie ksiezy bez pozwolenia Watykanu i za to mozna miec problemy.
Zapisane
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #73 dnia: Lutego 14, 2009, 20:25:54 pm »

Ale chyba jest włączeniem osoby świeckiej w stan duchowny, wydaje mi się ,że obrzęd ten zmienia dość sporo w życiu jednostki i Kościoła (włączenie nowej osoby duchownej) dlatego ciekawi mnie czy za teoretyczne "szafowanie" tonsurą nie ma żadnych konsekwencji.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #74 dnia: Lutego 14, 2009, 20:35:31 pm »

Ale chyba jest włączeniem osoby świeckiej w stan duchowny, wydaje mi się ,że obrzęd ten zmienia dość sporo w życiu jednostki i Kościoła (włączenie nowej osoby duchownej) dlatego ciekawi mnie czy za teoretyczne "szafowanie" tonsurą nie ma żadnych konsekwencji.
Obecnie dopiero diakonat sprawia, ze ktos staje sie duchownym, wiec tonsura troche wirtualnie wprowadza w stan duchowny. Z punktu widzenia Kosciola nie zmienia sie status takiego wiernego  Szafowanie tonsura  nie ma konsekwencji. Szafowanie tonsura wyplywa jednak z prawa do prowadzenia seminarium. Za nielegalne prowadzenie seminarium sa konsekwencje. Akurat IBP ma prawo do prowadzenia seminarium.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!