Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 14:16:42 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243603 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #660 dnia: Maja 30, 2009, 11:44:25 am »

Jeszcze słowo o psałterzu tygodniowym, bo nie wiem, czy do końca się rozumiemy.

Do reform Piusa X w oficjum rzymskim i w oficjach zakonnych (pomijając oficja monastyczne, szczególnie te o zaostrzonym rygorze tj. cały psałterz dziennie) nie tyle dobierano w dni powszednie „pierwsze wolne” psalmy tak, by uczynić zadość obowiązkowi odmówienia całego psałterza, co stosowano po prostu tradycyjny rzymski układ psalmów: http://www.kellerbook.com/PRE-19~1.HTM
Jak widać, ciężar lectio continua spoczywał na Matutinum i Nieszporach. Pozostałe godziny miały swoje własne psalmy, np. Laudesy chwalbę poranną, w godzinach od Prymy do Nony psalm 118 krzepił w całodziennej walce o utrzymanie się na drodze przykazań itd.

Proszę zatem w oficjach z temporału zawsze odnosić antyfony do odpowiednich psalmów z podanego schematu. Na Allegro można czasem za psie pieniądze dostać zniszczone brewiarze z XIX wieku, co miłośnik liturgii umie skwapliwie wykorzystać, jako że im bardziej zniszczony brewiarz -> bardziej omodlony -> po wytarciu stron lepiej widać preferencje użytkownika -> więcej własnoręcznych notatek, korekt -> interesujące wkładki, wklejki, wpiski z nowymi oficjami -> własne przemyślenia na marginesie -> zapiski z życia duszpasterza itp. :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #661 dnia: Maja 30, 2009, 12:51:07 pm »

Dostałem raz do pooglądania wielki, czterotomowy brewiarz, tomy miały nazwy pór roku. Był bardzo zniszczony. Grzbiet miał wyciśnięte wgłębienie od trzymających go dłoni. Kartki pokrywały ołówkowe glossy. W każdym tomie były... takie same! Brewiarz był w nich uroczo nazywany "modlitwami kapłańskimi"  :) poza tym znalazłem mnóstwo karteczek z litaniami, i z drogą krzyżową, przepięknie wykaligrafowaną. Były też obrazki z kolejnych rocznic święceń kapłańskich. Nawet bez zrozumienia struktury brewiarza oglądanie takiej książki jest piękną podróżą w czasy dawnej pobożności.

Ad. historia: przyjmuję z wdzięcznością do przemyślenia - muszę obejrzeć zalinkowany schemat.
Jedno pytanie mam od razu: skąd i jak brano psalm zmienny do laudesów, ten po 92 (50 w niedziele) a 62 i 66 używanymi jako jeden psalm? Czy też z lectio continua?

"ślady innej niż rzymska sekwencji lectio continua" <- tego nie rozumiem, sekwencja to zdaje się znaczy kolejność. Jak mogą być różne rodzaje lectio continua, skoro to właśnie jest kolejność jeden po drugim? czyżby to ślad jakiegoś cursus monastycznego czy mieszanego? Mnisi egipscy i inni wschodni mieli własną kolejność odmawiania psalmów, czy te sekwencje to echo czegoś takiego?

Co do Allegro to jestem uzależniony, ale od szukania terorii a tu widać, że trzeba się zająć praktyką. Źródła to zawszeć podstawa :D
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2009, 13:01:11 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #662 dnia: Maja 30, 2009, 15:01:26 pm »

Jedno pytanie mam od razu: skąd i jak brano psalm zmienny do laudesów, ten po 92 (50 w niedziele) a 62 i 66 używanymi jako jeden psalm? Czy też z lectio continua?

Nie. Ktoś pod natchnieniem Ducha Św. zadecydował, że tam mają być i kropka:)

"ślady innej niż rzymska sekwencji lectio continua" <- tego nie rozumiem, sekwencja to zdaje się znaczy kolejność. Jak mogą być różne rodzaje lectio continua, skoro to właśnie jest kolejność jeden po drugim? czyżby to ślad jakiegoś cursus monastycznego czy mieszanego? Mnisi egipscy i inni wschodni mieli własną kolejność odmawiania psalmów, czy te sekwencje to echo czegoś takiego?

Mówiąc prościej: trudno mi dostrzec klucz, wg którego dobrano układ psalmów Matutinum Oktawy Wielkanocnej w rytach dominikańskim i karmelitańskim. Może Panu się uda?
niedzielaPs.1,2,3
poniedziałekPs.4,5,6
wtorekPs.7,8,10
środaPs.11,12,13
czwartekPs.14,15,16
piątekPs.18,19,20
sobotaPs.22,23,25

Brak Ps. 21 (Deus... respice in me) jest logiczny, jednak w innych pominiętych psalmach trudno się doszukać elementów nie harmonizujących ze świętowaniem Zmartwychwstania Pańskiego. Stąd moja sugestia, że zaczerpnięto je z innego niż rzymski układu psałterza – z układu, w którym psalmy 9, 17, 21 i 24 nie znalazły się w lectio continua Matutinum, ponieważ wyrażone w nich myśli/prośby predestynowały je do innych godzin oficjum. Utylitarysta powie, że wyleciały, bo były za długie:)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #663 dnia: Maja 30, 2009, 15:17:31 pm »

O, teraz rozumiem! Wielkie są zalety tłumaczenia na przykładach.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #664 dnia: Maja 30, 2009, 16:57:02 pm »

Mnisi egipscy i inni wschodni mieli własną kolejność odmawiania psalmów, czy te sekwencje to echo czegoś takiego?
Tak to wygląda obecnie na wschodzie: http://www.old.cerkiew.pl/prawoslawie/text.php?id=208
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #665 dnia: Maja 30, 2009, 21:51:28 pm »

czytałem, ze po Soborze zmieniono nieznacznie tekst Exultet. Dysponuje ktos może starym tekstem?
w odpowiedzi na swoje pytanie:http://nowyruchliturgiczny.blogspot.com/ jednak można rozciągnąć Summorum Pontificium na inne ryty
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #666 dnia: Maja 30, 2009, 22:03:37 pm »

http://darkoctober618.blogspot.com/2003_04_13_archive.html - nowy tekst, ale stare fragmnty i zamienione słowa też są (np. astantes - adstantes)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #667 dnia: Maja 30, 2009, 22:50:47 pm »

Astantes jest akurat starsze od adstantes - było u Leona XIII :) W mszale tegoż papieża znajdował się też taki fragment, później zmieniony z oczywistych powodów:
Po słowach: "Precamur ergo te, Domine: ut nos famulos tuos, omnemque clerum, et devotissimum populum: una cum beatissimo Papa nostro N. et Antistite nostro N., quiete temporum concessa, in his paschalibus gaudiis, assidua protectione regere, gubernare et conservare digneris. " było jeszcze: "Respice etiam ad devotissimum* si non est coronatus dictitur: *electum Imperatorem. Imperatorum nostrum N. cujus tu Deus desiderarii vota praenoscens, ineffabili pietatis, et misericordiae tuae munere, tranquillum perpetuae pacis accommoda: et coelestem victoriam cum omni populo suo. Per eumdem Dominum...
Zapisane
Canis
adept
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #668 dnia: Maja 30, 2009, 23:25:11 pm »

a jak wygląda sprawa z rytem karmelickim, kartuskim, liońskim, ambrozjańskim i mozarabskim? jakie pozwolenia trzeba na nie mieć?

Niestety, tego nie wiem. Ale sam jestem ciekawy i czekam na wypowiedź kogoś, kto wie jak to jest. :)
Jednak o ile się orientuję, są to indywidualne decyzje każdego z tych zgromadzeń. I jeśli, tak jak dominikanie w 1969 roku, nie zrezygnowali z własnego rytu na rzecz NOM, to chyba pozwoleń mieć nie muszą. Ale podkreślam, że to tylko moja spekulacja - nic pewnego.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #669 dnia: Maja 30, 2009, 23:56:04 pm »

@ jędrek

Proszę rozmawiajmy o tym w jednym temacie a nie w kilku
Tutaj jest odpowiedź, której udzieliłem w innym wątku: http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,805.msg26168.html#msg26168
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #670 dnia: Maja 31, 2009, 19:02:49 pm »

Kiedy pojawił się przepisy stanowiący, że od Konsekracji kapłan ma mieć złączony kciuk i palec wskazujący (pytanie zrodzone przez: http://liturgia.pl/node/7577).

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #671 dnia: Maja 31, 2009, 19:29:11 pm »

Kiedy pojawił się przepisy stanowiący, że od Konsekracji kapłan ma mieć złączony kciuk i palec wskazujący (pytanie zrodzone przez: http://liturgia.pl/node/7577).

U dominikanów – w pierwszej kodyfikacji rytu (1256 r.): „Cumque dixit In remissionem peccatorum reponat et operiat corporali. Post haec digitos non disjungat, nisi ad cruces faciendas, usque post ablutionem.” (Ordinarium... Romae 1921 - Martyrologium, n. 87)
Wcześniej wzmianki np. o nie przewracaniu kart mszału palcami, które dotknęły się Ciała Pańskiego – w XI w. (np. u Bernolda z Konstancji).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #672 dnia: Maja 31, 2009, 19:37:50 pm »

Dziękuję pięknie. Pozwoliłem sobie umieścić w odpowiedzi pod notką zawarta w podanym wyżej linku :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #673 dnia: Czerwca 01, 2009, 07:40:06 am »

Uprzedzając ewentualną dyskusję pozwoliłem sobie wydzielić wątek o reformie brewiarza.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 01, 2009, 07:42:02 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #674 dnia: Czerwca 01, 2009, 18:36:11 pm »

czy w oktawie zesłania Ducha św.w suche dni zachowuje się post??
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Strony: 1 ... 43 44 [45] 46 47 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!