Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 00:41:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1250417 razy)
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #645 dnia: Maja 26, 2009, 21:18:19 pm »

Czy w Wigilie Zesłania obowiązuje post ścisły.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #646 dnia: Maja 26, 2009, 21:20:57 pm »



Sprawa ma się podobnie z używaniem Mszałów sprzed reform Piusa XII (1955) i Jana XXIII (1962) oraz wszystkich przedsoborowych Rytów Zachodnich (za wyjątkiem Rzymskiego).
nie bardzo rozumiem, czyżby ryty zachodnie były zakazane??? to nakażda jedną celebrację trzeba miec indult? np. 23 czerwca będzie Msza dominikańska we Wrocławiu, to, zeby ja odprawić trzeba mieć specjalne pozwolenia i skąd?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #647 dnia: Maja 27, 2009, 17:19:32 pm »

Kołnierzyki takie noszą Bracia szkolni







I oni to nazywają właśnie befką. Inna sprawa że żadko w habicie bywają ;)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #648 dnia: Maja 27, 2009, 17:26:09 pm »

Bracia szkolni


Znany internetowy pogromca "lefebryzmu" Leszek, Jan był chyba z tego zgromadzenia ;-)
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #649 dnia: Maja 27, 2009, 17:52:47 pm »

Inna nazwa (właściwsza) takiego "kołnierzyka" przy habicie / sutannie to rabatki albo rabat.
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2009, 17:57:34 pm wysłana przez PTRF » Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #650 dnia: Maja 27, 2009, 21:04:29 pm »

Proszę o pomoc :) Jak po łacinie nazywały się Dni Krzyżowe po Pięćdziesiątnicy?

Dodane pytanie numer dwa: Zazwyczaj psalmy brano według kolejności biblijnej, tak, żeby w ciągu tygodnia odmówić cały Psałterz. Zatem nie było potrzeby ich zapisywania. Ale jeśli nagle przy antyfonach jakiegoś oficjum pojawiają się incipity psalmów to czy mamy do czynienia z psalmami specjalnie i na stałe dobranymi do danego oficjum ?
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2009, 21:40:02 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Canis
adept
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #651 dnia: Maja 28, 2009, 22:11:54 pm »

nie bardzo rozumiem, czyżby ryty zachodnie były zakazane??? to nakażda jedną celebrację trzeba miec indult? np. 23 czerwca będzie Msza dominikańska we Wrocławiu, to, zeby ja odprawić trzeba mieć specjalne pozwolenia i skąd?

Niestety, na odprawianie Mszy w rycie dominikańskim od 1969 roku trzeba mieć pozwolenie ojca prowincjała. :'(
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #652 dnia: Maja 28, 2009, 22:39:23 pm »

a jak wygląda sprawa z rytem karmelickim, kartuskim, liońskim, ambrozjańskim i mozarabskim? jakie pozwolenia trzeba na nie mieć?
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2009, 08:56:48 am wysłana przez jędrek » Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #653 dnia: Maja 29, 2009, 07:55:15 am »

Proszę o pomoc :) Jak po łacinie nazywały się Dni Krzyżowe po Pięćdziesiątnicy?

Hmm... Może chodzi Panu o suche dni wiosenne: Quatuor Tempora Pentecostes?

Dodane pytanie numer dwa: Zazwyczaj psalmy brano według kolejności biblijnej, tak, żeby w ciągu tygodnia odmówić cały Psałterz. Zatem nie było potrzeby ich zapisywania. Ale jeśli nagle przy antyfonach jakiegoś oficjum pojawiają się incipity psalmów to czy mamy do czynienia z psalmami specjalnie i na stałe dobranymi do danego oficjum ?

Myślę, że to raczej sprawa konwencji, praktyki. Dobry brewiarz, a tym bardziej antyfonarz, zawsze podaje incipit, żeby nie przerywać toku modlitwy. W antyfonarzu jest to praktyczny sposób podania tonu psalmodii. W brewiarzu widziałbym jako zbędne jedynie podawanie incipitów w godzinach mniejszych (do Piusa X miały codziennie takie same psalmy, z pewnymi wyjątkami dla Prymy) oraz w Laudesach niedziel i świąt (również stały układ). W nieszporach świątecznych za to (a w Matutinum tym bardziej) występowały wariacje w zależności od rodzaju zastosowanego komunału (męczenników, wyznawców, biskupów, dziewic etc.), więc tu już incipity byłyby wskazane.

Proszę podać, o jakiej epoce/manuskrypcie rozmawiamy, to będę mógł lepiej pomóc.
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2009, 08:26:55 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #654 dnia: Maja 29, 2009, 20:36:05 pm »

Dziękuję pięknie :)

Nazwa święta to chyba nie ta, której szukam :/ Po niedzieli pięćdziesiątnicy jest takie coś:

Feria IIII in die ___________________   <--- nie mogę rozczytać :(

Cum ieiunatis nolite fieri sicut iipocrite tristes. Benedictus.
Thesaurisate vobis tesauros in cello ubi nec erugo nec tinea demolitur. Magnificat.

Tekst mówi o poście i pora też pasuje do dni krzyżowych, więc je na razie obstawiam, ale jakoś dziwnie sie tu nazywają.

Pisałem z myślą o średniowiecznych kodeksach. Ten, który najlepiej znam nie jest widocznie zbyt dobry, bo incipity psalmów podaje dość rzadko, przeważnie są w nim same antyfony... co ciekawe psalmy wskazane są w największe święta jak Wielkanoc, Zielone Świątki, Wniebowstąpienie etc. Chodzi o proprium de tempore, bo do sanktorału jeszcze nie doszedłem.

Więc pomyślałem, że te święta miały sepcjalny dobór psalmów do ofcjów, a w pozostałe dni brano psalmy po kolei aby co tydzień odmówić wszystkie 150 :) Harper pisze o czymś takim, ale o oficjach o świętych.

PS: Oglądałem parę dni temu brewiarz franciszkański i w kalendarzu były te dziwne rangi świąt: duplex maior i minus, widocznie to specjalność braci mniejszych :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #655 dnia: Maja 29, 2009, 21:06:29 pm »

Dziękuję pięknie :)

Nazwa święta to chyba nie ta, której szukam :/ Po niedzieli pięćdziesiątnicy jest takie coś:

Feria IIII in die ___________________   <--- nie mogę rozczytać :(

Cum ieiunatis nolite fieri sicut iipocrite tristes. Benedictus.
Thesaurisate vobis tesauros in cello ubi nec erugo nec tinea demolitur. Magnificat.

Tekst mówi o poście i pora też pasuje do dni krzyżowych, więc je na razie obstawiam, ale jakoś dziwnie sie tu nazywają.

Ha! Pan o jednej Pięćdziesiątnicy, a ja o innej. Toż to Środa Popielcowa! Feria IIII in die Cinerum.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #656 dnia: Maja 29, 2009, 21:21:40 pm »

Ha! Idę się utopić ze wstydu!

Jeszcze zdążę podziękować zanim to zorbię!
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #657 dnia: Maja 29, 2009, 21:32:12 pm »

Ja obstawiam, że chodzi o "Feria IIII in capite ieiunii" znana obecnie jako "Feria quarta in die Cinerum", czyli Środa Popielcowa.
http://www.cursus.uea.ac.uk/ms/hyde#Hyd.06034000

Co do rang świąt to nie rozumiem Pana. Przecież jeszcze za Piusa XII używano tych "dziwnych" ale bardzo starych rang dni liturgicznych. Poza tym nie wiem czemu dziwnych.... Fakt, trzeba było trochę poczytać i mieć trochę samozaparcia, żeby się połapać w kalendarzu, ale mimo to zdecydowanie wolę starszy kalendarz.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #658 dnia: Maja 29, 2009, 21:49:35 pm »

Cóż ja mogę odpowiedzieć spod wody? Widocznie mnie dziwią rzeczy dla innych oczywiste, ale jestem dopiero w liturgicznym przedszkolu  :D i widocznie mogę nieźle namieszać.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #659 dnia: Maja 29, 2009, 22:19:04 pm »

Rozróżnienie świąt duplex na major i minor wprowadził dopiero papież Klemens VIII w 1604 r.

Pisałem z myślą o średniowiecznych kodeksach. Ten, który najlepiej znam nie jest widocznie zbyt dobry, bo incipity psalmów podaje dość rzadko, przeważnie są w nim same antyfony... co ciekawe psalmy wskazane są w największe święta jak Wielkanoc, Zielone Świątki, Wniebowstąpienie etc. Chodzi o proprium de tempore, bo do sanktorału jeszcze nie doszedłem.

Zrozumiałe. W temporale dobór psalmodii podlega mniejszym wahaniom niż w sanktorale. Obowiązuje psalmodia w układzie tygodniowym i ten cykl lectio continua psalmów przerywają (jak Pan zauważył) jedynie starsze święta, w których pozostawiono starożytny układ psalmów, uwypuklający główne myśli świętowanych misteriów, ale również - co widać w rycie rzymskim w Matutinum ciemnych jutrzni, zaś w rytach karmelitańskim i dominikańskim w Matutinum Oktawy Wielkanocnej –  przechowujący być może ślady innej niż rzymska sekwencji lectio continua (tak więc karmelici i dominikanie śpiewają w każdy dzień tej Oktawy inne psalmy, podczas gdy tradycja rzymska każe przez całą Oktawę brać psalmy ze święta).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 42 43 [44] 45 46 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!