Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:12:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 288 289 [290] 291 292 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243118 razy)
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #4335 dnia: Kwietnia 08, 2021, 19:47:49 pm »

Podobno KRR można odprawiać Ryjam ad ludziam: https://www.ccwatershed.org/2014/04/07/1962-missal-allowed-mass-versus-populum/
WUT?????

A jak zbudowane są bazyliki na Watykanie i na Lateranie?
Tam również odprawiano msze versus populum i to nawet przed Trydentem. Normalna praktyka, jeśli kościół jest zbudowany tak a nie inaczej.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #4336 dnia: Kwietnia 25, 2021, 17:09:49 pm »

Popełniłem błąd takiego rodzaju:
Mam mszał (amerykański -wyd. Benzinger Brothers) z lat czterdziestych, w którym mam "wklejki" świąt lokalnych (polskich) oraz świąt zakonnych. Posłużyłem się nim na mszę świętą w święto św. Wojciecha, ponieważ to było najłatwiejsze (drugi nowszy mszał - szwajcarski "petrystyczny", nie ma świąt lokalnych).

Mój błąd - nie sprawdziłem tego wcześniej i dopiero w trakcie mszy się zorientowałem, że inną lekcję mam we Mszale a inną widzę przed kazaniem we mszaliku (zatem tej nie przeczytałem) - wynikało to z myślenia "jak jest we mszale to wszystko OK", ale nie pomyślałem o tym kto i jak kiedy mógł to wklejać.

Dopiero później się zorientowałem, że zatwierdzenia pod tekstami liturgicznymi na to święto pochodzą z 1963 roku - czyli... jeszcze przed NOMem. I teraz pytanie - czy to było właściwe czy nie - czy to co zostało zatwierdzone w 1963, a więc przed NOMem a nawet przed "rytem przejściowym (1965)"  jest do użytku czy też nie - czy to było już tworzone pod jakieś formy hybrydowe, ryty przejściowe itd. Trochę rzeczy by na to wskazywało, ale te daty się nie zgadzają (tym bardziej, że mszalik z wcześniejszymi tekstami też został zatwierdzony w 1963).

Czy powinno się/można takich formularzy używać?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4337 dnia: Kwietnia 25, 2021, 19:43:56 pm »

Księże Aqeb,

propria z 1963/1964 są dostosowane do Kodeksu Rubryk z 1960 r., więc z jednej strony właściwe jest ich stosowanie gdy odprawiamy wg Mszału 1962 r. Z drugiej strony, wydano je już po magicznej granicy 1962, więc niby nie można. Jeden rabin powie "tak", drugi rabin powie "nie" :D
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #4338 dnia: Kwietnia 25, 2021, 21:36:57 pm »

Dziękuję. To co mnie przy przyjrzeniu się szczególnie zaniepokoiło - zamiast Secrety jest Oratio super oblata, a więc już nowa terminologia - stąd pytanie "pod co już to zatwierdzali"? (to samo jest jeszcze przynajmniej w trzech "wklejkach" świąt lokalnych).

Z propriami zakonnymi jest lepiej (też "wklejka") - zatwierdzenie 22 czerwca 1962 (kard. Larraona) i terminologia normalna  :) .


Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #4339 dnia: Sierpnia 11, 2021, 21:57:28 pm »

Czy podczas udzielania Święceń Diakonatu, Prezbiteratu i Sakry Biskupiej biskup ma obowiązek używania pastorału? Mam na myśli biskupów pomocniczych.
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4340 dnia: Sierpnia 12, 2021, 01:50:22 am »

Drogi Xięże lepiej używać dawniejszych propriów mszalnych.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #4341 dnia: Września 28, 2021, 19:05:53 pm »

Czy w rubrykach spotyka się jakieś rozróżnienie na klękanie (w sensie na dwa kolana) a przyklękanie (na jedno kolano), czy zawsze jest po prostu "genuflecto"?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4342 dnia: Września 28, 2021, 19:42:52 pm »

Czy w rubrykach spotyka się jakieś rozróżnienie na klękanie (w sensie na dwa kolana) a przyklękanie (na jedno kolano), czy zawsze jest po prostu "genuflecto"?

Wyrazistégo rozróżnienia nié ma, ale w jednym miejscu jakiéś da się znaleźć:
Cytuj

521. Insuper omnes, etiam Praelati, in choro genua flectunt:
(...)
522. Item in choro omnes unum genu flectunt:
(...)

Starszych rubryk pod ręką nié mam.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #4343 dnia: Października 21, 2021, 23:54:43 pm »

Od czasu do czasu spotykałem się z zarzutami przeciwko współczesnemu chorałowi gregoriańskiemu że jest w znacznym stopniu fałszerstwem XIX-wiecznych Benedyktynów z
Solesmes i że prawdziwy śpiew liturgii rzymskokatolickiej czasów średniowiecza brzmiał zupełnie inaczej tj. lepiej oraz bardziej bogato, "męsko" natomiast ten współczesny jest szpetny, uboższy, oraz "zniewieściały" w brzmieniu. ::)  Ile w tym wszystkim prawdy? Po drugie czy rzeczywiście Graduale Novum (2011/2018) jest o wiele lepszy i bardziej poprawny niż Liber Usualis?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4344 dnia: Października 24, 2021, 01:46:54 am »

Wydawnicza to wszystko>liber usualis który to angielscy tradycjonaliści przeżywają liber useless. Trzeba też pamiętać że to książka prywatna. To nie jest księga liturgiczna.

Rekonstrukcja chorału jak każda rekonstrukcja jest rekonstrukcja przez pryzmat danej epoki i jej upodobań. O ile należy docenić ogrom (wybiórczej) pracy francuskich rekonstruowanych benedyktynów to ich dokonania były i są spaczone duchem epoki. Duchem pozytywizmu który to z piedestału naukowości oceniał poprzednie epoki.
Jak również estetyką tej epoki która była daleka zarówno od wieków dawnych jak i od czasów współczesnych.

Trzeba też zauważyć że o ile praca porównawcza była oparta na ówczesnym warsztacie badawczym to interpretacja danych wynikała z przyjętych założeń wynikających z ideologii. A priori założono jak powinien brzmieć śpiew kościelny. To była czysta ideologia.
Bardzo tymczasowa. Już kilka dekad później ich nuworyszowskie podejście i szkoła były przebrzmiałe. Obecnie śpiewanie po solesmensku to zupełny anachronizm.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 326

« Odpowiedz #4345 dnia: Listopada 03, 2021, 20:36:57 pm »

Czy dobrze rozumiem, że jeśli w "Traditiones custodes" jest mowa tylko o Mszy, to w sprawie liturgii pozostałych sakramentów, sakramentaliów i Oficjum nadal obowiązuje "Summorum Pontificum"?

Czy przy publicznym sprawowaniu starej Liturgii Godzin, konkretnie Jutrzni (Matutinum) można wykonywać Czytania w językach narodowych?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4346 dnia: Listopada 04, 2021, 15:17:58 pm »

można wykonywać Czytania w językach narodowych?
Co robić?!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #4347 dnia: Listopada 05, 2021, 19:01:01 pm »

Mam pytania do Szanownych Forumowiczów:

1. Czy rubryki dopuszczają zamianę formularza mszalnego z danego dnia na formularz mszy wotywnej- np by  w pierwszy piątek miesiąca odprawić mszę o Najświętszym Sercu?
2. Czy nadużyciem jest odmawianie głośno kanonu i innych fragmentów, które winny być szeptem lub po cichu?
3. Czy dopuszczalne jest dodawanie wspomnień nowych świętych i błogosławionych przy wspomnieniu patrona danego dnia w starym kalendarzu-np bł popieuszki w dniu jego wspomnienia w NOM?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #4348 dnia: Listopada 11, 2021, 13:47:06 pm »

1. Czy rubryki dopuszczają zamianę formularza mszalnego z danego dnia na formularz mszy wotywnej- np by  w pierwszy piątek miesiąca odprawić mszę o Najświętszym Sercu?

W Rubrykach Ogólnych jest cały rozdział na tén themat; to właśnie nazywa się Missa votiva (i spolszcza: Msza wotywna).

2. Czy nadużyciem jest odmawianie głośno kanonu i innych fragmentów, które winny być szeptem lub po cichu?

Jest to po prostu wbrew rubryce: "Cetera dicuntur secreto". "Nadużycié" to moim zdaniém całkowicie nieudana kalka łacińskiégo abusus.

3. Czy dopuszczalne jest dodawanie wspomnień nowych świętych i błogosławionych przy wspomnieniu patrona danego dnia w starym kalendarzu-np bł popieuszki w dniu jego wspomnienia w NOM?

Najświeższé chyba wytyczné są w tym wątku.
« Ostatnia zmiana: Listopada 12, 2021, 15:21:48 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
abdi
rezydent
****
Wiadomości: 298


« Odpowiedz #4349 dnia: Listopada 11, 2021, 21:05:32 pm »

Cytuj
.Jest to po prostu wbrew rubryce: "Cetera dicuntur secreto". "Nadużycié" to moim zdaniém całkowicie nieudana kalka łacińskiégo abusus
A jaka jest konsekwencją działania poza rubrykami? Jeśli dobrze kojarzę dawniej intencjonalne działanie wbrew rubrykom obarczone było grzechem ciężkim. Czy dalej tak jest? Jeśli pisze głupoty to proszę mnie poprawić
Zapisane
Strony: 1 ... 288 289 [290] 291 292 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!