Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:33:40 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242884 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #570 dnia: Maja 12, 2009, 10:38:29 am »

Dzięki wielkie :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #571 dnia: Maja 12, 2009, 21:24:37 pm »

W ilu miejscach używa się (i jakich) innych form oprócz zwyczajnej i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w czystej postaci. Chodzi mi o to, że gdzieś tam jakiś klasztor używa np. rytu 65, Instytut Chrystusa Króla ma zezwolenie na stare obrzedy Wielkiego Tygodnia itp.

Pytanie dwa, kiedyś oglądałem jedną z komedii z Luisem de Fine (nie wiem jak się to pisze, chodzi o słynnego żandarma), w każdym razie wpada on do kościoła i trwa Msza Św. dokładnie był Confiteor i to stary Confiteor, dlatego mnie to zdziwiło, bo tłumacz tłumaczył, nie pamiętam w tej chwili po jakiemu mówili w kościele, ale skoro było tłumaczone to podejrzewam, że po francusku. Nie wie ktoś jak można to wyjaśnić?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #572 dnia: Maja 12, 2009, 21:53:27 pm »

W ilu miejscach używa się (i jakich) innych form oprócz zwyczajnej i nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego w czystej postaci. Chodzi mi o to, że gdzieś tam jakiś klasztor używa np. rytu 65, Instytut Chrystusa Króla ma zezwolenie na stare obrzedy Wielkiego Tygodnia itp.

W samym kościele łacińskim (zachodnim) jest ładnych parę odmian:
- rzymski (zwyczajny i nadzwyczajny)
- rzymski "Anglican Use" (w USA ci, którzy opuścili kościół episkopalny i zostali katolikami)
- rzymski "Algonquian and Iroquoian Uses" - używany przez Indian Algoquin i Irokezów (indult z XVII w)
- ambrozjański (Mediolan)
- bragijski (Portugalia)
- mozarabski (Hiszpania)
- kartuzański (Francja)

Prócz tego wiele zgromadzeń zakonnych miało swoje odmiany rytu przed soborem, ale teraz już raczej ich nie używają. Poza tym kościoły wschodnie mają sporo swoich rytów (bizantyjski, chaldejski, aleksandryjski itd.)

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #573 dnia: Maja 12, 2009, 22:06:36 pm »

No i jeszcze ryt zairski.
Zapisane
Taki sobie o...
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #574 dnia: Maja 12, 2009, 22:23:29 pm »

No i jeszcze nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w języku staro-cerkiewno-słowiańskim
Czy korzystał Pan przy wypisywaniu ze swojej wiedzy, czy raczej posiłkował się Pan angielską wikipedią?
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #575 dnia: Maja 13, 2009, 00:49:06 am »

Czy korzystał Pan przy wypisywaniu ze swojej wiedzy, czy raczej posiłkował się Pan angielską wikipedią?
Tak, czytałem artykuł w Wiki, jest tam zresztą też wymienionych wiele innych już "wymarłych" rytów. Bardzo obszerny artykuł na ten temat jest też w Catholic Encyclopedia
http://www.newadvent.org/cathen/13064b.htm

Osobiście, gdybym miał wymieniać z pamieci tylko te ryty, o których wcześniej słyszałem lub miałem do czynienia, to z zachodnich byłyby to "Anglican Use", mozarabski, ambrozjanski,  i kartuzanski. O tych trzech ostatnich można ostatnio nierzadko przeczytać np. na New Liturgical Movement.

Zdaje mi się też, że kiedyś gdzieś czytałem, że jest jakaś oficjalna lista wszystkich rytów katolickich, i ktoś nawet podawał dokładną ich liczbę, ale niestety nie mogę sobie przypomniec, gdzie to było.

No i jeszcze nadzwyczajna forma rytu rzymskiego w języku staro-cerkiewno-słowiańskim

Czy przymiotnik nadzwyczajna oznacza to samo co w przypadku rytu rzymskiego w j. łacinskim? Jeżeli tak, to czy jest też "zwyczajna" wersja (spodziewam się, że nie, ale kto wie :-))?
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2009, 01:02:17 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #576 dnia: Maja 13, 2009, 13:02:43 pm »

Istnieje indult dla słowian południowych i Czechów na odprawianie Mszy w rycie rzymskim w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Jeśli chodzi o zwyczajną formę, to nie ma w tym nic dziwnego, gdyż języki inne niż łacina są dopuszczone do użytku liturgicznego. Natomiast czymś ciekawym jest to, że Msza trydencka może być odprawiana także w języku staro-cerkiewno-słowiańskim. Fakt - bardzo rzadko, ale dzieje się to do tej pory.

Pater noster zapisane głagolicą: http://www.croatianhistory.net/gif/music/otce_nas_rl.jpg
:P
Swoją drogą bardzo chciałbym zobaczyć miny wiernych po uczestnictwie we Mszy w języku staro-cerkwiewno-słowiańskim z oprawą w postaci Glagolská mše którą skomponował Leoš Janáček
Tu np. sanctus: http://www.youtube.com/watch?v=ZcomgPMMZUo
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #577 dnia: Maja 13, 2009, 16:25:07 pm »

dziękuję za informacje, ale nie do końca o to mi chodziło. o anglican use i rycie zairskim oraz o wszystkich rytach wschodnich i zachodnich słyszałem. nie słyszałem o algonkin use (więc dziękuję za rozszerzenie mojej wiedzy). W pytaniu chodziło mi raczej o użycie rytu 65, dopuszczanie obrzędów sprzed reform Piusa XII itp. a nie o inne ryty zachodnie i wschodnie.

na czym polegało to algonkin use i czy jest to nadal używana odmiana formy nadzwyczajnej (skoro indult jest z XVII wieku)?

jeżeli chodzi o mszę w SCS to liste miejsc gdzie była odprawiana podaje bp Nowowiejski
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #578 dnia: Maja 13, 2009, 16:48:51 pm »

Ten film z de Funes'em to zapewne Żandarm i kosmici, jest z roku '79 i faktycznie jest tam scena Confiteoru, z tego co pamiętam,w czasie niego ksiadz stoi przy ambonce przodem do ludzi.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #579 dnia: Maja 13, 2009, 19:27:16 pm »

Mam pytanie czy można ofiarować msze Gregoriańską za osobę żywą, mi ta msza kojarzy się raczej z mszą za zmarłych?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #580 dnia: Maja 13, 2009, 19:45:38 pm »

Mam pytanie czy można ofiarować msze Gregoriańską za osobę żywą, mi ta msza kojarzy się raczej z mszą za zmarłych?

Na mą logikę to absurd! Geneza gregorianki się kłania.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #581 dnia: Maja 13, 2009, 19:54:25 pm »

A zna Pan jakąś żywą osobę, która nie będzie za jakiś czas (najprawdopodobniej) zmarła? (Osoby Boskie i postacie opisane w Biblii wyłączam)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #582 dnia: Maja 13, 2009, 19:55:47 pm »

Mam pytanie czy można ofiarować msze Gregoriańską za osobę żywą, mi ta msza kojarzy się raczej z mszą za zmarłych?

Na mą logikę to absurd! Geneza gregorianki się kłania.

Zadałem te pytanie bo dziś dowiedziałem się ze moja babcia zakupiła msze gregoriańską za  żywą osobę,jestem zdziwiony.
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #583 dnia: Maja 13, 2009, 20:02:59 pm »

A zna Pan jakąś żywą osobę, która nie będzie za jakiś czas (najprawdopodobniej) zmarła? (Osoby Boskie i postacie opisane w Biblii wyłączam)

Ale Panu chodzi o zamówienie gregorianki przez osobę żywą dla siebie, gdy umrze? Jeżeli tak, to chyba nie o to chodziło Panu Patrykowi.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #584 dnia: Maja 13, 2009, 20:31:50 pm »

Proszę ow yjasnienie, czym jest commemoratio w godzinach kanonicznych? czy to jakaś modlitwa?
Zapisane
Strony: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!