Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:08:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 264 265 [266] 267 268 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243159 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3975 dnia: Lipca 10, 2015, 09:36:48 am »

Mam pytanie. Kiedy powinno się zbierać kolektę (ofiarę pieniężną) , chodzi o NOM. Gdzieś czytałem, czytałem, ze po modlitwie nad darami, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.

Po sekrecie jest zdecydowanie za późno.

29. [...] Dary pieniężne powinno się zbierać tylko w czasie przygotowania darów. Nie należy rozpoczynać zbierania wcześniej, ani też przedłużać na czas Modlitwy eucharystycznej, a więc trzeba je zakończyć przed prefacją. W niektórych przypadkach konieczne jest wyznaczenie do tej funkcji więcej osób. Tej składki nie powinien zbierać kapłan przewodniczący celebracji.

Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego (przyjęte na 331. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski dnia 9 marca 2005 r.)
http://www.kkbids.episkopat.pl/uploaded/a42/Anamnesis42-3aWskazania%20KEP.pdf
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #3976 dnia: Lipca 10, 2015, 10:50:12 am »

Dziękuję:)
Zapisane
MarcinAF
adept
*
Wiadomości: 11

« Odpowiedz #3977 dnia: Lipca 12, 2015, 17:57:50 pm »

Jeżeli wypada dzień ferialny to modlitwy są z ostatniej niedzieli , to czy prefacja jest solemnis czy ferialis ?
 ???
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3978 dnia: Lipca 12, 2015, 18:16:35 pm »

W dzień powszedni oracje, prefacja i Modlitwa Pańska śpiewane są według tonu powszedniego (Kodeks Rubryk nr 516).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3979 dnia: Lipca 12, 2015, 22:32:28 pm »

Chciałbym zapytać o kilka rzeczy:

1) Jaka melodia kyriale pasuje najlepiej do mszy wotywnej odprawianej w ferię (na wtorek - "O Aniołach")?

2) Jak wygląda w śpiewie w liturgii kwestia użycia recto tono? Czy jest dozwolone zarówno w propriach, jak i w kyriale?

3) Jeśli odprawia się Requiem w kaplicy za osobę, która została kiedyś pochowana w tej kaplicy, i planuje się później absolucję, to czy należy wobec tych zwłok odprawiać super tumulum czy super feretrum?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3980 dnia: Lipca 12, 2015, 22:48:02 pm »

ad 2)

W obu przypadkach, mówi o tym pkt 21c instrukcji z 1958 r.

"Jeśli zaś dla rozumnej przyczyny, np. z powodu małej ilości śpiewaków, albo ich małej biegłości w sztuce śpiewania, albo gdy czasem z powodu długości obrzędu lub utworu ten czy ów tekst liturgiczny wykonywany zwykle przez chór nie może być zaśpiewany według nut umieszczonych w księgach liturgicznych, pozwala się by teksty te w całości były odśpiewane albo na jednym tonie, albo na sposób psalmów, jeżeli to odpowiada z towarzyszeniem organów."

Osobiście nigdy nie spotkałem śpiewu recto tono w tej roli i dlatego wydaje mi się on wielkim nieporozumieniem, skoro mamy tony psalmowe.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3981 dnia: Lipca 19, 2015, 16:48:26 pm »

2) Jak wygląda w śpiewie w liturgii kwestia użycia recto tono? Czy jest dozwolone zarówno w propriach, jak i w kyriale?
Cieszę się, że propria jednak poszły w tonach psalmowych :)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3982 dnia: Lipca 20, 2015, 20:22:36 pm »

W Śpiewniku kościelnym x. Jana Siedleckiego z 1928 roku są napisane nabożeństwa po sumie - modlitwa za papieża, modlitwa za Rzeczpospolitą i Prezydenta oraz Anioł Pański. Kto te modlitwy czytał i czy następowały bezpośrednio po rozesłaniu i ostatniej ewangielii czy po zwyczajowej grze na organach na rozejście?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3983 dnia: Lipca 22, 2015, 16:26:49 pm »

L.I.Ch.

I .Czy podczas Mszy Św. trzeba zasłonić relikwie na ołtarzu?(4:18) https://www.youtube.com/watch?v=_9Pa3QGssfE
II.Czemu podczas Mszy  żałobnej nie błogosławi się wody?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #3984 dnia: Lipca 24, 2015, 17:07:40 pm »

Mojej pytanie dotyczy obrzędu wywodu, towarzyszącego chrztowi w formie nadzwyczajnej: czy w błogosławieństwie na koniec obrzędu matce towarzyszy tylko nowoochrzczone dziecko, czy także jego starsze rodzeństwo?
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3985 dnia: Lipca 24, 2015, 20:24:14 pm »

Błogosławieństwo dotyczy tylko nowo ochrzczonego dziecka (dzieci); liczba mnoga podana w nawiasach w modlitwie końcowej jest dlatego, że może być więcej kobiet z dziećmi do wywodu albo jedna kobieta, która urodziła bliźnięta; to samo dotyczy błogosławieństwa końcowego – liczba mnoga odnosi się do kobiet albo kobiety z nowo ochrzczonym dzieckiem (dziećmi).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #3986 dnia: Lipca 25, 2015, 07:42:43 am »

Dziękuję bardzo Panie Andrzeju!
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3987 dnia: Lipca 25, 2015, 23:04:53 pm »

Odpowiedź jędrzejowa w kwestii głównej niepodważalna. Ja tylko zwrócę uwagę na samo pytanie. Otóż wywód a chrzest to zupełnie dwie różne rzeczy i zupełnie dwie różne wyprawy do kościoła. Najpierw był chrzest, najpowszechniej zażywany kilka dni po narodzinach. Do kościoła z dzieckiem jechali kumy z przyjaciółmi domu, czasem rodzeństwem starszym dziecka. Rodzice siedzieli w domu, ojciec przy matce, ta była w połogu. Wywodu zażywała matka na zakończenie połogu. Wywód przywraca jej czystość obyczajową i pozwala na ponowne współżycie małżonkom.
Jeszcze w latach `70 w Warszawie moje starsze rodzeństwo  było chrzczone wyłącznie przez kumów i przyjaciół, zaś wywód mama robiła kilka tygodni po chrzcie.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
dorka
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #3988 dnia: Lipca 31, 2015, 12:46:12 pm »

Jak ma się sprawa z użyciem pacyfikału w KRR? Czy jest to zwyczaj lokalny, czy są na to jakieś rubryki? Czy dotyczy to mszy z diakonem i subdiakonem?
Znalazłam tylko pobieżny opis i to w dodatku z mszy w rycie dominikańskim:
,,Wkrótce diakon poda patenę kapłanowi, a ten ją ucałuje. Diakon weźmie pacyfikał z ołtarza i wręczy go subdiakonowi, a ten z kolei przekaże go turyferariuszowi.
On zaś przekaże go któremukolwiek z duchownych in choro"
A jak dokładnie jest w rycie rzymskim?
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3989 dnia: Sierpnia 24, 2015, 21:54:16 pm »

L.I.Ch.

Mam pytanie to znawców liturgii wschodniej czy podczas Boskiej Liturgii Carskie Wrota powinny być w pewnych momentach zamykane i otwierane? Z  filmów które oglądałem wynika że tak ale byłem w cerkwi Grekokatolickiej w moim mieście i były zamknięte jedynie podczas przygotowania do Służby Bożej oprócz tego nie było modlitwy przed Świętymi Wrotami.
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Strony: 1 ... 264 265 [266] 267 268 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!