Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:40:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 263 264 [265] 266 267 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243378 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3960 dnia: Czerwca 14, 2015, 16:01:18 pm »

Czy św.Pius X dokonal jakiś zmian w mszale i kalendarzu liturgicznym?

Tak. W Mszale dodano nowe rubryki ogólne w związku ze zmianami w kalendarzu. Generalnie chodziło o podwyższenie rangi niedzieli, tak aby w mniejszym stopniu jej miejsce zajmowały uroczystości Świętych; wprowadzono też zasadę, że nie powinno się wyznaczać świąt na niedziele (wyjątki to niedziela Trójcy Św., Imienia Jezus i Chrystusa Króla).
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8539.msg187305.html#msg187305
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3961 dnia: Czerwca 14, 2015, 18:19:46 pm »

A Benedykt XV jakich dokonał zmian?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3962 dnia: Czerwca 14, 2015, 20:02:50 pm »

A Benedykt XV jakich dokonał zmian?

Dodał prefację za zmarłych, rozszerzył na cały Kościół możliwość odprawiania 3 Mszy w Dzień Zaduszny. Za niego też wyszło typiczne wydanie Mszału ze zmianami, które wprowadził św. Pius X (1920).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #3963 dnia: Czerwca 14, 2015, 21:03:25 pm »

Dziękuję bardzo za odpowiedź, dokładnie tak właśnie zrobiliśmy. Chrzcił nasz duszpasterz, diakon mu towarzyszył, podawał sól, oleje itp.

Diakon, jeśli towarzyszy przy chrzcie, mógłby wykonywać (i tak szczątkową i niekonieczną) funkcję ministranta. Jeśli sam diakon udziela sakramentu, wykonuje wszystko tak jak kapłan, ale używa wody i soli poświęconych uprzednio przez kapłana (Rituale Romanum, Tit. 2, Cap. II, n. 27). Jeśli jednak jest obecny i prezbiter i diakon, udzielać chrztu powinien prezbiter (Tit. 2, Cap. I, n. 16).
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3964 dnia: Czerwca 15, 2015, 20:42:19 pm »

używa wody i soli poświęconych uprzednio przez kapłana
Wody? A to woda chrzcielna nie pochodzi z obrzędów wielkosobotnich?
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #3965 dnia: Czerwca 15, 2015, 21:35:45 pm »

używa wody i soli poświęconych uprzednio przez kapłana
Wody? A to woda chrzcielna nie pochodzi z obrzędów wielkosobotnich?
A w Wielką Sobotę kto błogosławi wodę?
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3966 dnia: Czerwca 15, 2015, 22:59:58 pm »

używa wody i soli poświęconych uprzednio przez kapłana
Wody? A to woda chrzcielna nie pochodzi z obrzędów wielkosobotnich?
A w Wielką Sobotę kto błogosławi wodę?
Hehe, oczywiście można tak to rozumieć, ale czy faktycznie to miał na myśli pan Maswerk?
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3967 dnia: Czerwca 15, 2015, 23:17:50 pm »

Nie chodzi o to, co ja miałem na myśli, ale co rubryka ;) ale sądzę, że właśnie to. Przy okazji przyznaję się do błędu. Przejrzawszy raz jeszcze punkty, które podałem wcześniej nie zauważyłem, iż kwestia poniższa
Cytuj
Jeśli jednak jest obecny i prezbiter i diakon, udzielać chrztu powinien prezbiter (Tit. 2, Cap. I, n. 16).
tyczy się jedynie chrztu w formie nieuroczystej (tj. np. w niebezpieczeństwie śmierci).
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3968 dnia: Czerwca 16, 2015, 19:48:30 pm »

L.I.Ch.

I. Rozumiem jakie jest znaczenie kierunku wschód i zachód w liturgi (światło i ciemność) ale czemu północ jest symbolem zła, demonów i Szatana oraz świata pogańskiego?
II Czy latynoski zwyczaj całowani kciuka złożonego z palcem wskazującym na kształt krzyża ma jakieś usankcjonowanie liturgiczne i czy może być stosowany w tradycyjnej liturgi mam w szczególności na myśli celebransa i służbe liturgiczną?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3969 dnia: Czerwca 16, 2015, 20:14:23 pm »

I. Rozumiem jakie jest znaczenie kierunku wschód i zachód w liturgi (światło i ciemność) ale czemu północ jest symbolem zła, demonów i Szatana oraz świata pogańskiego?

Bo na półkuli północnej słońce, źródło światła, widzimy na niebie południowym. A poza tym jest tutaj nawiązanie do Proroka Jeremiasza (1, 14): "Od północy otworzy się złe na wszystkie obywatele ziemie".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3970 dnia: Czerwca 19, 2015, 22:02:55 pm »

W xięgach i podręcznikach dotyczących służenia przy mszy są wyliczone przywileje kleryków, na przykład że kleryk może dotykać welony (składać, rozkładać i przenosić). Czy panowie uważają, że w tych sprawach (nie mam na myśli fałszywego subdiakona, tylko właśnie wtórne kwestje dotykania welonu) pod pojęciem kleryka przedsoborowego można dzisiaj uznać, potraktować ustanowionego lektora tudzież akolitę?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #3971 dnia: Lipca 01, 2015, 12:20:55 pm »

Do 11 lipca będę miał przyjemność być w Rzymie, w związku z tym jestem ciekaw czy w tym okresie będą miały miejsce jakieś tradi-wydarzenia (Msza pontyfikalna, świecenia itp.)?
Okres wakacyjny więc nie nastawiam się, ale może akurat będę miał szczęście :)
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #3972 dnia: Lipca 02, 2015, 23:50:05 pm »

Jaki dokument zezwalał na Mszę świętą wobec Najświętszego Sakramentu w czasie nabożeństwa czterdziestogodzinnego?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3973 dnia: Lipca 03, 2015, 01:34:23 am »

Jaki dokument zezwalał na Mszę świętą wobec Najświętszego Sakramentu w czasie nabożeństwa czterdziestogodzinnego?

Instructio Clementina (Klemens XI - 1705; Klemens XII - 1731)
https://archive.org/stream/decretaauthentic04cath#page/8/mode/2up (tekst włoski z komentarzem łacińskim)
https://archive.org/stream/ceremoniesofrom00fort#page/360/mode/2up

Ubocznie mówi się o tej kwestii w rubrykach ogólnych Mszału z 1962 r. (nn. 348–352).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #3974 dnia: Lipca 10, 2015, 07:45:33 am »

Mam pytanie. Kiedy powinno się zbierać kolektę (ofiarę pieniężną) , chodzi o NOM. Gdzieś czytałem, czytałem, ze po modlitwie nad darami, ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Zapisane
Strony: 1 ... 263 264 [265] 266 267 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!