Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 09:20:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242850 razy)
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #525 dnia: Maja 06, 2009, 19:17:39 pm »

Najpierw pewnie pisze o prymarii- pierwszej mszy a potem o summie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #526 dnia: Maja 06, 2009, 19:43:48 pm »

Najpierw pewnie pisze o prymarii- pierwszej mszy a potem o summie.

Myślę, że p. Grigorij docieka raczej, czy pleban celebrując z formularza "Lux fulgebit" zaraz po "Dominus dixit" zmieścił się w przepisanych prawem ramach czasowych:P
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #527 dnia: Maja 06, 2009, 19:54:15 pm »

Najpierw pewnie pisze o prymarii- pierwszej mszy a potem o summie.

Myślę, że p. Grigorij docieka raczej, czy pleban celebrując z formularza "Lux fulgebit" zaraz po "Dominus dixit" zmieścił się w przepisanych prawem ramach czasowych:P

Noo niezupełnie... :D

Proszę mi wybaczyć ignorancję; czyli mieszkańcy Lipiec w wigilijną noc słuchali dwóch mszy, tak ?
Moje pierwsze skojarzenia były z Mszą Katechumenów i Mszą Wiernych,że może były traktowane tak jakby dwie msze; ale to tylko domysły niemal zupełnego laika.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #528 dnia: Maja 06, 2009, 19:59:32 pm »

AAA tak nie dokładnie przeczytałem- to pewnie dwie msze po kolei odprawiał- potem w ciągu dnia tylko "Puer natus"
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #529 dnia: Maja 06, 2009, 20:24:39 pm »

Proszę mi wybaczyć ignorancję; czyli mieszkańcy Lipiec w wigilijną noc słuchali dwóch mszy, tak ?

No tak. Pierwsza msza (pasterka) była prawem przepisana na godzinę północną, druga najwcześniej o brzasku, trzecia po niej. Nieliczni moraliści przypuszczali nawet, że kapłan z przywilejem binacji może sześć mszy tego dnia celebrować:D

Panowało przekonanie, iż mierny to katolik, któren w Boże Narodzenie na wysłuchaniu jednej mszy poprzestanie. Przeto dla dogodności ludu wiernego kapłani często pozwalali sobie (o czym pisze abp Nowowiejski) na odprawianie wbrew przepisom dwóch mszy o świcie (pierwsza z formularza pasterki), względnie dwóch nocnych „pasterek”. I to chyba jest ten przypadek. Pasterka pierwsza, kazanie pierwsze (w późnym średniowieczu kazanie odłączyło się od Mszy św.), zaraz potem pasterka druga z formularza mszy anielskiej tj. porannej, kazanie drugie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Grigorij
adept
*
Wiadomości: 24


« Odpowiedz #530 dnia: Maja 06, 2009, 21:22:22 pm »

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia, ciekawe to :)
Zapisane
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #531 dnia: Maja 07, 2009, 10:45:39 am »

Czy na takich Mszach wierni mogli przystępować do Komunii kilkakrotnie? Jak to wygląda dzisiaj w KRR i w NOM-ie?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #532 dnia: Maja 07, 2009, 11:34:50 am »

Na NOMie można dwa razy, z tym że za drugim razem trzeba uczestniczyć w całej Mszy.
Ale księża różne poglądy w tym względzie głoszą.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #533 dnia: Maja 07, 2009, 12:22:07 pm »

Czy na takich Mszach wierni mogli przystępować do Komunii kilkakrotnie? Jak to wygląda dzisiaj w KRR i w NOM-ie?

Wg starego kodeksu (CIC 857) tylko raz dziennie wolno było przystąpić do Komunii. A przystępowanie wiernych do Komunii św. na pasterce było zakazane gdzieś do XIX wieku (bo prawo określało porę rozdawania Eucharystii na „ab aurora usque ad meridiem”, bez wyjątku dla nocy Bożego Narodzenia). No i panowało przekonanie o konieczności spowiedzi przed każdorazowym przyjęciem Pana Jezusa, co wobec świątecznego szturmu na konfesjonał oraz zakazu spowiedzi podczas jutrzni i pasterki często wykluczało Komunię gorliwszych wiernych w "drugie święto" tj. na św. Szczepana.

Jak jest wg obecnie obowiązującego KPK, wyłożyła p. Wiridiana. Oczywiście bez względu na ryt, w jakim jest Msza odprawiana.

Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #534 dnia: Maja 07, 2009, 18:31:40 pm »

Proszę o wyjaśnienie, czy:

dominica in kalendis Augusti - to niedziela najbliższa kalendom, czyli pierwszego dnia sierpnia

oraz, czy:

sabbato kalendas septembris
sabbato proximo kalendas octobris
sabbato kalendas novembris - to soboty najbliższe pierwszym dniom (kalendom) września, pażdziernika i listopada?
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #535 dnia: Maja 07, 2009, 21:19:02 pm »

Który z papieży po raz ostatni odprawił Mszę Świętą w rycie innym niż NOM, KRR, ryt 1965, '67 i Missa Normativa...?? chodzi mi o ryty wschodnie lub inne zachodnie...
Zapisane
Taki sobie o...
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #536 dnia: Maja 07, 2009, 23:34:58 pm »

Pius V podobno odprawiał w rycie dominikańskim do końca życia (z wyjątkiem Mszy papieskich) natomiast gdzieś widziałem zdjęcia z celebracji liturgii bizantyńskiej, w której uczestniczył Jan Paweł II, z tym, że nie jestem pewien czy był głównym celebransem, w każdym razie szaty miał zachodnie.

P.S. ponawiam swoje poprzednie pytania :)
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #537 dnia: Maja 08, 2009, 08:09:16 am »

Pius V podobno odprawiał w rycie dominikańskim do końca życia (z wyjątkiem Mszy papieskich) natomiast gdzieś widziałem zdjęcia z celebracji liturgii bizantyńskiej, w której uczestniczył Jan Paweł II, z tym, że nie jestem pewien czy był głównym celebransem, w każdym razie szaty miał zachodnie.

P.S. ponawiam swoje poprzednie pytania :)
Naprzykład tak było podczas jego wizyty na Ukrainie.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #538 dnia: Maja 08, 2009, 08:29:16 am »

Ale podczas tej liturgii na Ukrainie Jan Paweł II jej tylko przewodniczył, natomiast nie sprawował jej (odprawiał kard. L. Huzar).
Pamiętam bardzo dobrze, bo też byłem ciekaw, czy papież będzie odprawiał liturgię w "nie swoim" obrządku grekokatolickim.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #539 dnia: Maja 08, 2009, 08:36:02 am »

Tak, prawda. Ale pan Jędrek napisał, że raczej nie przewodniczył i był w szatach łacińskich. Papież jako Namiestnik Chrystusa zwyczajnie nie koncelebruje, tylko przewodniczy liturgiom, albo są one wobec niego celebrowane.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: 1 ... 34 35 [36] 37 38 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!