Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 10:06:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242862 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #420 dnia: Kwietnia 23, 2009, 10:19:01 am »

Na Piasku jest ? jak tam x.N podaje?

Sygnatury nie podaje. Może chodziło o Missale secundum Ritum et diecesim Wratislaviensis z 1519 r.?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #421 dnia: Kwietnia 23, 2009, 10:51:48 am »

Czekaj, mam coś...

Cytat: ks. prof. Bogusław Nadolski TChr w "Liturgice" (wydanie Poznań 1992), t. III s. 283 o reformie obrzędów pogrzebowych z 1969 roku
Zrezygnowano z sekwencji Dies irae, dies illa, która zawierała swoistą wizję śmierci i nie pochodziła z okresu klasyki liturgicznej. Powrócił natomiast śpiew Alleluja, który przetrwał do X w., chociaż już Cezary z Arles (VI w.) podkreślał, że Mszach za zmarłych opuszcza się Gloria i Alleluja, a Ordo XVI i XVII (Andrieu) opiewało: in missas eorum, Gloria in excelsis Deo et alleluia non cantatur. Mszał wrocławski z 1319 r. wskazywał jeszcze, że można śpiewać Alleluja, jeśli pozwalają na to racje pastoralne.

Cytat: ks. Alfons Labudda SVD w opracowaniu "Msza za zmarłych" (w: Ruch Biblijny i Liturgiczny 1-2/1974 s. 35)
W graduale norbertanów z Wrocławia z 1319 r. późniejsza ręka dopisała przy introicie *): Tempore paschali additur Alleluja.

:DDDDDDD

*) Si enim credimus - introit polskich mszy za zmarłych (przypis mój, pogrubienia również)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #422 dnia: Kwietnia 23, 2009, 19:01:18 pm »

tak z innej dziedziny. Słyszałem, że norbertyni mogli zachować swój Mszał po Soborze Trydenckim, nie orientują się Państwo kiedy z niego zrezygnowali, bo nie natrafiłem na żadne ślady rytu norbertiańskiego obecnie. Cystersi swój obrządek chyba w XVIII wieku zarzucili na rzecz rzymskiego.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Eremita
Gość
« Odpowiedz #423 dnia: Kwietnia 23, 2009, 19:08:00 pm »

zakony wszystkie porzuciły dawne rytmy by były długie
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #424 dnia: Kwietnia 23, 2009, 19:12:58 pm »

no nie wszystkie bo kartuzi, karmelici i dominikanie zostali przy swoich :)
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #425 dnia: Kwietnia 23, 2009, 19:14:44 pm »

Raczej norbertanie- z ta wersją się spotykałem- cystersi swój ryt porzucili na kapitule w 1663 zdaje sie.
Teza o tym, że były długie troche naciągana:)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2009, 19:17:51 pm wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #426 dnia: Kwietnia 23, 2009, 20:09:27 pm »

no nie wszystkie bo kartuzi, karmelici i dominikanie zostali przy swoich :)
A popros karmelitów - to ryt karmelitański dotyczył karmelitów bosych, czy trzewiczkowych. Czy też obu?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #427 dnia: Kwietnia 23, 2009, 20:20:33 pm »

Trzewiczkowych jedynie. Bosi przyjęli ryt rzymski.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #428 dnia: Kwietnia 23, 2009, 20:21:57 pm »

Ja mam pytanie dotyczące komemoracji, chodzi mi o taką sprawę.
Obecnie jest okres Wielkanocny, więc msze są z tego okresu jeśli wpada wspomnienie wtedy następuje komemoracja, czy tylko msza z dnia oświetym bez okresu Wielkanocnego?.

Drugie pytanie dotyczy doboru mszy, czy kapłan może w Piątek albo w jaki kol wiek inny dzień odprawić msze o Sercu Jezusa np. w rocznice poświęcenia rodziny Sercu Jezusa? i czy wtedy odprawia się msze z komemoracją dnia powszedniego?

Będe wdzięczny za odp.  
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Eremita
Gość
« Odpowiedz #429 dnia: Kwietnia 24, 2009, 18:24:14 pm »

Niektóre klasztory zachowały stary rytm ale niestety w Polsce obawiam sie że nie.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #430 dnia: Kwietnia 24, 2009, 18:55:02 pm »

Ja mam pytanie dotyczące komemoracji, chodzi mi o taką sprawę.
Obecnie jest okres Wielkanocny, więc msze są z tego okresu jeśli wpada wspomnienie wtedy następuje komemoracja, czy tylko msza z dnia oświetym bez okresu Wielkanocnego?.

Drugie pytanie dotyczy doboru mszy, czy kapłan może w Piątek albo w jaki kol wiek inny dzień odprawić msze o Sercu Jezusa np. w rocznice poświęcenia rodziny Sercu Jezusa? i czy wtedy odprawia się msze z komemoracją dnia powszedniego?

Będe wdzięczny za odp. 

Ferie okresu wielkanocnego są 4 klasy, a ferii 4 kl. nigdy się nie wspomina, więc gdy w okresie wielkanocnym wypadnie święto jakiegoś świętego, odprawia się msze o świętym bez żadnej kommemoracji.

Msza wotywna o Najświętszym Sercu Pana Jezusa jest mszą wotywną 3 kl. i może być odprawiona jedynie w pierwszy piątekm miesiąca i tylko raz w jednym kościele - nawet jeśli wypada wtedy święto 3 kl. To święto wspomina się wówczas. Ferii 4 kl. nie wspomina się nigdy.
Natomiast w inne piątki roku wolne od świąt - będące feriami 4 kl. można odprawić jakąkolwiek mszę wotywną 4 kl. Oczwyście ferii 4 kl. nigdy się nie wspomina.
 
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #431 dnia: Kwietnia 24, 2009, 20:17:58 pm »

Proszę o wyjasnienie:

- co to takiego "ostatnia niedziela po Zesłaniu Ducha Św." ?
- co to jest "tabela wielkanocna" ?

Z góry dziękuję  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 24, 2009, 20:19:42 pm wysłana przez Edi » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #432 dnia: Kwietnia 24, 2009, 20:34:49 pm »

Proszę o wyjasnienie:

- co to takiego "ostatnia niedziela po Zesłaniu Ducha Św." ?

Ostatnia niedziela roku liturgicznego, poprzedzająca I niedzielę Adwentu.

- co to jest "tabela wielkanocna" ?

Uniwersalna tabela do wyznaczania dni świąt ruchomych w danym roku. W komplecie z kalendarzem liturgicznym pełni rolę kalendarza wiecznego:)

Mszał Rzymski zawierał tabelę wielkanocną zarówno dla kalendarza juliańskiego:
http://www.binetti.ru/collectio/liturgia/missale_files/tabulaantiq.htm
jak i gregoriańskiego:
http://www.binetti.ru/collectio/liturgia/missale_files/tabulanova.htm
jak również instrukcję obsługi obu tabel:
http://www.binetti.ru/collectio/liturgia/missale_files/deanno.htm
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #433 dnia: Kwietnia 24, 2009, 20:42:05 pm »

Cytuj
W komplecie z kalendarzem liturgicznym pełni rolę kalendarza wiecznego:)

Tabela Wszechczasów  :)
Zapisane
Eremita
Gość
« Odpowiedz #434 dnia: Kwietnia 25, 2009, 10:08:26 am »

Ostatnia niedziela po zesłaniu Ducha Św. to jest niedziela Chrystusa Króla 34 niedziela okresu zwykłego
Zapisane
Strony: 1 ... 27 28 [29] 30 31 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!