Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:06:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1242972 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #360 dnia: Kwietnia 13, 2009, 09:24:50 am »

Rozmawiałam kiedyś z kapłanem, który interesował się Tradycją i KRR - powiedział coś dla mnie bardzo zaskakującego. Mianowicie, że jeśli odprawiając Mszę św. KRR popełni się 33 pomyłki (czy więcej niż 33 pomyłki) to taka Msza św. jest nieważna..... Dodam, że kapłan uwielbia łacinę, ortodoksja czasem z niego aż kipi i nie reaguje na KRR nienawiścią czy zmieszaniem, więc chyba nie miało to na celu "odstraszenie mnie".

Pogląd oczywiście błędny, ale zakładając, że nie jest to bon mot ukuty współcześnie, BARDZO interesuje mnie jego źródło! Jeszcze w literaturze z końca XIX wieku można było spotkać taryfikatory win i pokut za usterki popełniane przy odprawianiu Mszy. ale nic się tam nie sumuje do 33 :-)

Jeśli powtórzy się okazja do rozmowy, podam Pani kilka pytań pomocniczych ;-)
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #361 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:29:12 am »

Jeśli powtórzy się okazja do rozmowy, podam Pani kilka pytań pomocniczych ;-)

To ja je bardzo poproszę (mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się nadarzy), bo jak na razie też mi przychodzi mi do głowy tylko pytanie o źródło  :)
Aczkolwiek robię nieśmiałe założenie, że jednak mogłam go źle zrozumieć... i też mnie to gnębi - o co mu mogło chodzić...
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #362 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:41:26 am »

To ja je bardzo poproszę (mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się nadarzy)

1) Czy chodzi o błędy jedynie w obrzędach otaczających konsekrację (Kanon)?
2) Co dokładnie rozumie pod pojęciem „Msza nieważna”?
3) Skoro istniała taka reguła „unieważniająca” Mszę, to z pewnością istniała też instrukcja, jak w takim wypadku postąpić: zacząć Mszę od początku? powtórzyć same słowa konsekracji?

Ja myślę, że to raczej jeden z przedsoborowych żartów kleryckich.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #363 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:43:15 am »

Dziękuję za podpowiedzi, zapamiętam je sobie :)
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #364 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:46:37 am »

Z jakich elementów oczyścił Sobór Trydencki wczesniejszy Mszał?
Albo inaczej sforuuję pytanie - jak wygladała i czym różniła się Mszy Trydenckiej tzw. msza średniowieczna (rzymska).
O niektórych rzeczach wiem:  - tropy przy Kyrie (przywórcone w NOMie w jednym z aktów pokuty), podobno również przy Gloria,

I przy Sanctus, Agnus Dei, Introicie...

większa ilość Sekwencji (tzn. ile ich byłoi jakie).

Od groma. W niektórych mszałach po kilka na każde święto. Ilość łączną sekwencji „w obiegu” w przededniu „Quo primum” szacuje się na dziewięć tysięcy. W Mszale Rzymskim zostało tylko pięć. Dodatkowo, z sekwencji „Victimae paschali laudes” papież-antysemita ;-) usunął jedną strofę o wymowie antysemickiej.

Przycięto też ilość prefacji, ale – podobnie jak w przypadku sekwencji – zachowano gdzieniegdzie niektóre mocą indultu. Podobnie z Mszami wotywnymi.

Poza tym, wg mojej wiedzy, mszał Piusa V ustalił pewne obrzędy obecne już w wielu kościołach lokalnych jako obowiązkowe:
- „Per evangelica dicta” przy całowaniu ewangeliarza
- Ostatnią Ewangelię,

Inne, równie powszechne, zniósł:
- procesję wiernych z darami i kwestie wypowiadane przez kapłana przy ich odbieraniu
- pocałowanie krzyża na początku Kanonu i towarzyszące mu formuły
- liczne modlitwy przygotowawcze do Komunii kapłańskiej
- udzielanie przez kapłana potrójnego błogosławieństwa

Ponadto ujednolicił sposób okadzania ołtarza i zmienił formułę "Fiat commixtio et consecratio" na "Haec commixtio et consecratio" (choć kontrowersyjne „consecratio” pozostało).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
abenadar
rezydent
****
Wiadomości: 424

« Odpowiedz #365 dnia: Kwietnia 13, 2009, 10:59:54 am »

Żeby zadać kolejne pytanie będę musiał posłużyć się fotografią, i od razu pytam - co to jest za zakon?


A teraz do rzeczy: zdjęcie przedstawia mnichów którzy przyjęli postrzyżyny do wielkiej schimy, tzn. są na najwyższym stopniu życia monastycznego. Noszą charakterystyczne i dość "widowiskowe" szaty: kukoł i anaław. Więcej tu http://cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=28 i tu (na dole) http://cerkiew.pl/index.php?id=prawoslawie&a_id=255

Dzięki.Ale ze mnie gapa tak szybko czytałem, że przeczytałem początkowo "wielkiej schizmy"  :D

bo tak jest :
3) Wielka schima - do szat mnicha wielkiej schizmy oprócz wyżej już opisanych zaliczamy jeszcze: (...)
Zapisane
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #366 dnia: Kwietnia 13, 2009, 12:11:21 pm »

Na stronie www.newliturgicalmovement.org znalazłem takie zdjęcie: http://1.bp.blogspot.com/_71ZPiLxOVfU/SeH0IXgA4zI/AAAAAAAACjo/B-rYOOeOiic/s1600-h/Pascha09-12.jpg
Czemu na ołtarzu leży korporał?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #367 dnia: Kwietnia 13, 2009, 12:47:45 pm »

Jest dość spory więc włożony do bursy, czy położony na kielichu dziwnie by wyglądał :p
Zapisane
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #368 dnia: Kwietnia 13, 2009, 12:50:30 pm »

To korporał może leżeć cały czas na ołtarzu? Czy po prostu rozkłada go się przed Mszą a składa normalnie, po komunii?
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #369 dnia: Kwietnia 13, 2009, 13:59:27 pm »

Lezec to ma obrus ewentualnie subcorporał , korporał powinien byc schowany w bursie lub przynajmniej złożony po prostu.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #370 dnia: Kwietnia 13, 2009, 17:13:36 pm »

To korporał może leżeć cały czas na ołtarzu? Czy po prostu rozkłada go się przed Mszą a składa normalnie, po komunii?

Gdzieniegdzie praktykuja, ze rozklada sie go przed msza, a sklada po i choc OWMR mowi kiedy to robic to i tak nie ma co tlumaczyc. Zgodnie z OWMR powinien byc rozlozony w czasie przygotowania darow.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #371 dnia: Kwietnia 14, 2009, 12:00:44 pm »

No to wychodziłoby że to już jest zreformowany. Jeśli chodzi o zreformowane rubryki, to te trzy hostie to "duże hostie": pierwsza na Mszę w Wielki Czwartek, druga spożywana w Wielki Piątek, a trzecia do monstrancji w Grobie.

Według zreformowanych obrzędów kapłan nie spożywa dużej hostii w Wielki Piątek.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #372 dnia: Kwietnia 14, 2009, 13:28:51 pm »

Ups faktycznie lekko się zakręciłem :D
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #373 dnia: Kwietnia 14, 2009, 15:33:23 pm »

czy od wigilii paschalnej na Krzyżu ołtarzowym powinna być czerwona stuła?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #374 dnia: Kwietnia 14, 2009, 15:36:06 pm »

Czerwona stuła powinna być od procesji.
Czy w NOM, można opuścić Modlitwę Wiernych w czasie Wigilii Paschalnej? Zwykle gdy jest Litania, opuszcza się modlitwę Powszechną?
Zapisane
Taki sobie o...
Strony: 1 ... 23 24 [25] 26 27 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!