Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:13:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243264 razy)
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #330 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:30:28 pm »

I jeszcze jedno pytanie (chodzi o NOM). Po odczytaniu Ewangelii Ewangeliarz powinien być przeniesiony albo na ołtarz, albo na inne godne miejsce. Czy tym innym godnym miejscem może być przenośny pulpit znajdujący się - w prezbiterium - nieco przed ołtarzem? Nie za bardzo wyeksponoane byłoby to miejsce?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #331 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:48:19 pm »

I jeszcze jedno pytanie (chodzi o NOM). Po odczytaniu Ewangelii Ewangeliarz powinien być przeniesiony albo na ołtarz, albo na inne godne miejsce. Czy tym innym godnym miejscem może być przenośny pulpit znajdujący się - w prezbiterium - nieco przed ołtarzem? Nie za bardzo wyeksponoane byłoby to miejsce?

Ewangeliarz powinien być na ołtarzu do Ewangelii. Po niej powinien pozostać na ambonie, albo przeniesiony w inne godne miejsce, a nie z powrotem na ołtarz. Jeśli ten pulpit jest odpowiedni i odpowiednio wyeksponowany, to jak najbardziej tak. U mnie kładzie się czasami Ewangeliarz na starym ołtarzu, a co do godności chyba nie w tym względzie wątpliwości:)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #332 dnia: Kwietnia 07, 2009, 21:55:04 pm »

Można ewangeliarz odnieść na takowy pulpit, można odłożyć na kredensję.
A puszkę w Wielki Czwartek przenosi się do tabernakulum w jakiejś kaplicy na plebanii (jeżeli sie ma jakąś). U mnie w parafii trzyma się w sejfie w drugiej części zakrystii (mało co kto tam wchodzi, więc to dość odosobnione miejsce)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #333 dnia: Kwietnia 07, 2009, 22:14:03 pm »

A u mnie 2 ołtarze boczne służą jako ciemnica i grób, także w nich trzyma się Najświętszy Sakrament. Choć raz do roku ołtarze boczne się przydają :)
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #334 dnia: Kwietnia 08, 2009, 06:23:47 am »

Hm mam pytanko, ale o NOM. Czy w NOMie mozna uzywac burs na korporal? W OWMR o tym nic nie znalazlem, za to znalazlem bursy w zakrystii i chcialbym uzyc w wielki czwartek.
Chyba się nie spotkałem z przepisem który by znosił bursę lub jej zakazywał. Choć w NOMie zazwyczaj korporał wkłada się pod welon.

No ja tez nie, korporal zawsze byl pod welonem, a bursy w uzyciu w NOMie nigdy nie widzialem. Dam sobie spokoj, choc szkoda mi tych burs bo leza i niszczeja a sa nawet ladnie wykonane.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #335 dnia: Kwietnia 08, 2009, 09:10:21 am »

czy w niedzielę palmową po poświęcemiu stawia sie palme na ołtarzu? dziękuję za pomoc

Według odnowionych przez Piusa XII obrzędów Wielkiego Tygodnia można ołtarz ozdobić palmamipodczas poświęcenia palm i procesji, ale przed rozpoczęciem mszy należy je usunąć.
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #336 dnia: Kwietnia 08, 2009, 21:27:25 pm »

Dziękuję za wszystkie powyższe odpowiedzi.

Kiedyś czytałem lub słyszałem (nie pamiętam, gdzie), że w Wielki Czwartek ksiądz zanosił zakonsekrowane komunikanty do siebie na plebanię i tam stawiał puszkę na specjalnie przygotowanym do tego stole (po to, żeby tabernakulum było puste). Czy ktoś mógłby potwierdzić (jeżeli to możliwe, z podaniem źródła)?
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #337 dnia: Kwietnia 09, 2009, 10:33:06 am »

dziś w mszaliku wyczytałem coś takiego,, Podczas Mszy Św., według zwyczaju polskiego, kapłan konsekruje trzy Hostie święte. Jedną spożywa w czasie Mszy, a dwie pozostałe umieszcza w kielichu, aby po ukończeniu Mszy przenieść do Ołtarza wystawienia." Względem tego mam pytanie czy wierni w wielki Piątek nie przyjmują komunii?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #338 dnia: Kwietnia 09, 2009, 12:12:43 pm »

przyjmują. Kapłan poza hostią (która będzie wystawiona w monstrancji podczas adoracji przy grobie Panskim  w Wielki Piątek i Wielką Sobotę) w Wielki Czwartek podczas mszy św. konsekruje komunikanty, które wierni będą przyjmować w komunii podczas mszy Wieczerzy Pańskiej oraz podczas liturgii w Wielki Piątek.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #339 dnia: Kwietnia 09, 2009, 12:22:00 pm »

Co do tych burs - w mojej parafii służą jako opakowanie na pateny komunijne, kiedy te leżą na kredensji
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #340 dnia: Kwietnia 09, 2009, 13:59:45 pm »

dziś w mszaliku wyczytałem coś takiego,, Podczas Mszy Św., według zwyczaju polskiego, kapłan konsekruje trzy Hostie święte. Jedną spożywa w czasie Mszy, a dwie pozostałe umieszcza w kielichu, aby po ukończeniu Mszy przenieść do Ołtarza wystawienia." Względem tego mam pytanie czy wierni w wielki Piątek nie przyjmują komunii?
W którym roku został wydany ten mszalik? Do reform Piusa XII nie udzielano w Wielki Piątek komunii wiernym.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #341 dnia: Kwietnia 09, 2009, 14:07:02 pm »

dziś w mszaliku wyczytałem coś takiego,, Podczas Mszy Św., według zwyczaju polskiego, kapłan konsekruje trzy Hostie święte. Jedną spożywa w czasie Mszy, a dwie pozostałe umieszcza w kielichu, aby po ukończeniu Mszy przenieść do Ołtarza wystawienia." Względem tego mam pytanie czy wierni w wielki Piątek nie przyjmują komunii?

Mam Pan mszalik sprzed reform Piusa XII. Po ich kapłan w Polsce w Wielki CZwartek konsekruje dwi hostie: jedną spożywa podczas mszy, drugą do wystawienia w Bożym Grobie. Konsekruje również komunikanty do komunii wiernych dziś i jutro. Przed reformami Piusa XII w Wielki Piątek tylko kapłan spozywał komunię.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #342 dnia: Kwietnia 09, 2009, 15:32:50 pm »

dziś w mszaliku wyczytałem coś takiego,, Podczas Mszy Św., według zwyczaju polskiego, kapłan konsekruje trzy Hostie święte. Jedną spożywa w czasie Mszy, a dwie pozostałe umieszcza w kielichu, aby po ukończeniu Mszy przenieść do Ołtarza wystawienia." Względem tego mam pytanie czy wierni w wielki Piątek nie przyjmują komunii?
W którym roku został wydany ten mszalik? Do reform Piusa XII nie udzielano w Wielki Piątek komunii wiernym.
Imprimatur jest z 31 Maii 1956r
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #343 dnia: Kwietnia 09, 2009, 17:33:06 pm »

No to wychodziłoby że to już jest zreformowany. Jeśli chodzi o zreformowane rubryki, to te trzy hostie to "duże hostie": pierwsza na Mszę w Wielki Czwartek, druga spożywana w Wielki Piątek, a trzecia do monstrancji w Grobie.
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #344 dnia: Kwietnia 09, 2009, 18:03:13 pm »

mam takie pytanie czy w internecie są gdzieś zdjęcia biczy jakich kiedyś używano w kościele?

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2009, 13:28:40 pm wysłana przez bratpatryk » Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Strony: 1 ... 21 22 [23] 24 25 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!