Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:55:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 196 197 [198] 199 200 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243363 razy)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2955 dnia: Marca 19, 2012, 19:21:02 pm »

W Mszale z 1962 r. nie ma już mowy o zamykaniu drzwi, ani o obrzędzie uderzania krzyżem (a zatem zniesiono te obrzędy).
co jednak nei przeszkadza niektorym w ich kultywowaniu ( :> )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2956 dnia: Marca 19, 2012, 21:51:29 pm »

Cytuj
Krzyż na ołtarzu jest zasłonięty fioletem, a co z obrazem Matki Bożej. Kapłan poinformował mnie że zasłonięcie jego jest nie konieczne ze względu na to iż jest to kaplica Najświętszego Sakramentu to samo tyczy się kwiatów.
Jeżeli NS jest schowany, to nie jest to kaplica wystawienia NS, więc kwiatów być nie powinno - tak IMO podpowiada logika. Jeśli chodzi o obrazy, to jaka jest to kaplica jest bez znaczenia. Rubryka nakazuje zakrywać obrazy; natomiast w Polsce (choćby w latach '50) różnie z tym bywało w praktyce.

Cytuj
Procesja- Jeśli niema diakona i tylko kapłan sam jest z trzema lub 6 ministrantami czy sam Kapłan odśpiewuje ,, Procedamus in paace?
Odśpiewuje kapłan.

Cytuj
Po procesji jest Msza jeśli dobrze rozumie to zaczyna się ona odrazu od okadzenia ołtarza ?
Po odśpiewaniu oracji na zakończenie procesji kapłan udaje się do sedilla, zdejmuje kapę i stułę, wkłada szaty fioletowe i od razu wstępuje po stopniach ołtarza, jest Kyrie i okadzenie ołtarza.

Moja rada: organizując liturgię raz na zawsze porzucić mszaliki, mszały, ceremoniały i opracowania sprzed 1962 roku, bo wprowadzają tylko niepotrzebne zamieszanie. Można używać do modlitwy, do poznania dawnych zwyczajów, ew. jako wsparcie, gdy aktualne opracowania są zbyt skąpe.

Resztę wyjaśnił p. dernapol. Nie ma żadnego pukania do drzwi, uderzania palmą w krzyż procesyjny, ani aspersji.

A niestety - przynajmniej ja to obserwuję - że szczerą prawdą jest to, co pan pisze na wstępie. "Wszystko co dotyczy liturgii musimy wiedzieć my sami."
« Ostatnia zmiana: Marca 19, 2012, 21:54:18 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2957 dnia: Marca 19, 2012, 23:57:26 pm »

Tylko przypominam o ucałowaniu ołtarza przed okadzeniem, bo w zamieszaniu może umknąć!
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2958 dnia: Marca 20, 2012, 01:34:27 am »

W Mszale z 1962 r. nie ma już mowy o zamykaniu drzwi, ani o obrzędzie uderzania krzyżem (a zatem zniesiono te obrzędy).
co jednak nei przeszkadza niektorym w ich kultywowaniu ( :> )
Tak z ciekawości: komu?
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2959 dnia: Marca 20, 2012, 04:34:51 am »

na ten przyklad niektorym ksiezom wiadomego bractwa
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2960 dnia: Marca 20, 2012, 10:25:35 am »

Księża wiadomego bractwa w ogóle są kopalnią liturgicznych ciekawostek. Ale zdaje się, że (patrząc po zdjęciach) również na Piasku Wielki Tydzień wyglądał ciekawie ;)
Zapisane
Warmiaczka
aktywista
*****
Wiadomości: 578

« Odpowiedz #2961 dnia: Marca 20, 2012, 20:36:12 pm »

Księża wiadomego bractwa w ogóle są kopalnią liturgicznych ciekawostek. [...]
Można wiedzieć jakich? Nie znam się na rubrykach, trudno mi bez wspomagania ocenić koszerność.
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2962 dnia: Marca 20, 2012, 21:34:05 pm »

To materiał na dłuższą opowieść, nie chciałbym być poza tym posądzony o obmowę; a tym bardziej ryzykować usunięcie mnie z forum... :-X
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #2963 dnia: Marca 21, 2012, 09:45:32 am »

Księża wiadomego bractwa w ogóle są kopalnią liturgicznych ciekawostek. [...]
Można wiedzieć jakich? Nie znam się na rubrykach, trudno mi bez wspomagania ocenić koszerność.

Np. nie dopuszczają do ołtarzy "świeckich ceremoniarzy" wystrojonych w "koronki, mucety, purpurowe sutanny i pompony" , co dyskwalifikuje ich w niektórych osobliwych kręgach wręcz całkowicie... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2964 dnia: Marca 21, 2012, 10:58:50 am »

nie widziałem tam też świeckich subdiakanów czy lektorów czytających lekcję
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #2965 dnia: Marca 21, 2012, 11:45:00 am »

nie widziałem tam też świeckich subdiakanów czy lektorów czytających lekcję

właśnie...a to już jest "liturgiczna zbrodnia" normalnie !
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2966 dnia: Marca 21, 2012, 11:53:12 am »

Cytuj
Np. nie dopuszczają do ołtarzy "świeckich ceremoniarzy" wystrojonych w "koronki, mucety, purpurowe sutanny i pompony"
Dla mnie to akurat nie jest na minus, a wręcz przeciwnie.

"Świecki subdiakon" to oczywiste nadużycie, ale lektor śpiewający lekcję jest wg rubryk OK; zwłaszcza na mszy śpiewanej.
« Ostatnia zmiana: Marca 21, 2012, 11:55:09 am wysłana przez Maswerk » Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #2967 dnia: Marca 21, 2012, 11:55:46 am »

"Świecki subdiakon" to oczywiste nadużycie,
Czy aby na pewno? Gdzieś czyatłem, ze świecki, czy kleryk z nizszymi świeceniami może pełnić funkcję subdiakona, z tym że nie używa manipularza
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2968 dnia: Marca 21, 2012, 11:58:51 am »

Kleryk owszem, wtedy bez manipularza, ale o świeckich subdiakonach nigdzie dotychczas nie znalazłem wzmianki. Czy dysponuje pan źródłem?
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2969 dnia: Marca 21, 2012, 12:39:09 pm »

Sam widziałem przy celebrze mszy żałobnej w Bazylice św. Krzyża w 2010 roku. Na Forum tłumaczono, że świecki akolita może być subdiakonem, ale wątpię by w celebracjach KRR przed 1962 rokiem występowali świeccy subdiakoni, bo rolę taką pełnili kapłani. I wątpię też by do roku 1962 była potrzeba by lekcję zamiast księdza czytali lektorzy. Jeśli używamy mszału z 1962 roku to nie powinno być w celebracjach rzeczy na które pozwolono póżniej. Także dziwią mnie msze ciche KRR z głośną lekturą Pisma Świętego w dodatku z użyciem mikrofonu, które teraz stają się coraz modniejsze w pewnym kościele. Jakoś mi się nie chce wierzyć, że takie msze były powszechne w 1962 roku, w chwili wydania mszału Jana XXIII.
Zapisane
Strony: 1 ... 196 197 [198] 199 200 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!