Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 03:16:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 177 178 [179] 180 181 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243409 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2670 dnia: Maja 13, 2011, 13:25:58 pm »

Jaki tytuł miał mszał z 1965 roku?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2671 dnia: Maja 13, 2011, 13:31:38 pm »

"Ordo Missae. Ritus servandus in celebratione Missae et de defectibus in celebratione Missae occurrentibus"
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2672 dnia: Maja 13, 2011, 13:53:07 pm »

Bóg zapłać!
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #2673 dnia: Maja 14, 2011, 23:17:03 pm »

Dlaczego przeniesiono w Polsce święto Wniebowstąpienia Pańskiego na VII niedzielę wielkanocną?
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
michal_k
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #2674 dnia: Maja 15, 2011, 06:49:41 am »

Z tego co kojarzę, to chodziło o to, że Wniebiwstąpienie jest uroczystością z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św. a przeniesienie jej na niedziele - z czwartku (będącego dniem w którym się pracuje) - pozwoliło na umożliwienie większej liczbie wiernych na spełnienienie owego obowiązku ;)
Chociaż troche mi to tchnie wygodnictwem i naciąganiem standartów do Zachodu...
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #2675 dnia: Maja 19, 2011, 23:54:51 pm »

Ze strony jednej z parafii:

   
Cytuj
* Składamy serdeczne podziękowania [...] za ufundowany piękny kielich do koncelebry Mszy św

To do koncelebry jest jakiś specjalny kielich? 
Zapisane
michal_k
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #2676 dnia: Maja 20, 2011, 06:34:22 am »

To zdanie to sie chyba bardziej do działu "Humor" nadaje :D
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #2677 dnia: Maja 20, 2011, 06:53:12 am »

Ze strony jednej z parafii:

   
Cytuj
* Składamy serdeczne podziękowania [...] za ufundowany piękny kielich do koncelebry Mszy św

To do koncelebry jest jakiś specjalny kielich?
Jak duża koncelebra to i kielich musi być bolszy. ;)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2678 dnia: Maja 20, 2011, 09:44:16 am »

Z tego co kojarzę, to chodziło o to, że Wniebiwstąpienie jest uroczystością z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św. a przeniesienie jej na niedziele - z czwartku (będącego dniem w którym się pracuje) - pozwoliło na umożliwienie większej liczbie wiernych na spełnienienie owego obowiązku ;)
Chociaż troche mi to tchnie wygodnictwem i naciąganiem standartów do Zachodu...

Nie wiem w jakim jest pan wieku, ale sugeruje wyguglowanie hasla "swieta zniesione". Dowie sie Pan, ze w PRLu zniesiono calkiem pokazna liczbe swiat koscielnych, ktore wczesniej byly wolne od pracy, uniemozliwiajac tym samym wypelnienie obowiazku. Kosciol dostosowal sie po prostu do tej nowej sytuacji. Podobnie zreszta jak w innych krajach. My sie dziwimy, ze procesja na Boze Cialo we Francji jest w niedziele, a nie w czwartek, a Francuzi ze u nas w poniedzialek Zielonych Swiatek idzie sie do pracy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2679 dnia: Maja 20, 2011, 17:42:51 pm »

Czy ktoś z Państwa dysponuje jakąś, nazwijmy to, "instrukcją obsługi kalendarza tradycyjnego". Po prostu chciałbym wreszcie zrozumieć, jak ten kalendarz działa, a w szczególności:

1. jaka jest hierarchia dni liturgicznych (z uwzględnieniem diecezji polskich),
2. w jakie dni dokładnie odmawia się Gloria,
3. jak działają translacje,
4. kiedy dodaje się wspomnienie dnia, który ustępuje, tzn. czy jest to obowiązkowe i jak to wygląda obrzędowo, tzn. czy po prostu dodaje się dodatkowe oracje po oracji z dnia wyżej w hierarchii,
5. czy można odprawić całą Mszę ze wspomnienia, które zawsze wypada w tym samym dniu co jakieś święto,
6. kiedy można odprawiać wotywy i requiem.

Jeśli nikt z Państwa nie zna żadnego takiego tekstu, to oczywiście będę wdzięczny za odpowiedzi na poszczególne zagadnienia powyżej. Zaznaczam, że mam i czytałem Mszalik tyniecki, ale nie wiele mi pomógł (nawet hierarchia dni jest tam opisana dosyć mętnie i znalazłem jedną sprzeczność, na pozostałe pytania w ogóle nie odpowiada). Przeglądałem też rubryki Mszału, ale też nie wiele mi to pomogło.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2680 dnia: Maja 20, 2011, 18:00:21 pm »

Czy ktoś z Państwa dysponuje jakąś, nazwijmy to, "instrukcją obsługi kalendarza tradycyjnego". Po prostu chciałbym wreszcie zrozumieć, jak ten kalendarz działa, a w szczególności:

1. jaka jest hierarchia dni liturgicznych (z uwzględnieniem diecezji polskich),
2. w jakie dni dokładnie odmawia się Gloria,
3. jak działają translacje,
4. kiedy dodaje się wspomnienie dnia, który ustępuje, tzn. czy jest to obowiązkowe i jak to wygląda obrzędowo, tzn. czy po prostu dodaje się dodatkowe oracje po oracji z dnia wyżej w hierarchii,
5. czy można odprawić całą Mszę ze wspomnienia, które zawsze wypada w tym samym dniu co jakieś święto,
6. kiedy można odprawiać wotywy i requiem.

Jeśli nikt z Państwa nie zna żadnego takiego tekstu, to oczywiście będę wdzięczny za odpowiedzi na poszczególne zagadnienia powyżej. Zaznaczam, że mam i czytałem Mszalik tyniecki, ale nie wiele mi pomógł (nawet hierarchia dni jest tam opisana dosyć mętnie i znalazłem jedną sprzeczność, na pozostałe pytania w ogóle nie odpowiada). Przeglądałem też rubryki Mszału, ale też nie wiele mi to pomogło.

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2011/01/ad-2011-stary-kalendarz-z-nowymi.html

Tu ma Pan kalendarz, który przynajmniej częściowo odpowie na Kolegi pytania. Reszty należy szukać w Rubrykach Mszału. Niestety, tylko po łacinie. Niech Pan się przez to przegryzie i przyniesie konkretne wątpliwości. 
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2681 dnia: Maja 20, 2011, 20:18:06 pm »

http://members.cox.net/kk1727/ Albo po angielsku. W zamierzchłych czasach były też w polskim tłumaczeniu, ale to było dawno i nieprawda ;)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #2682 dnia: Maja 22, 2011, 13:40:31 pm »

Z tego co kojarzę, to chodziło o to, że Wniebiwstąpienie jest uroczystością z obowiązkiem uczestnictwa we Mszy św. a przeniesienie jej na niedziele - z czwartku (będącego dniem w którym się pracuje) - pozwoliło na umożliwienie większej liczbie wiernych na spełnienienie owego obowiązku ;)
Chociaż troche mi to tchnie wygodnictwem i naciąganiem standartów do Zachodu...


Nie wiem w jakim jest pan wieku, ale sugeruje wyguglowanie hasla "swieta zniesione". Dowie sie Pan, ze w PRLu zniesiono calkiem pokazna liczbe swiat koscielnych, ktore wczesniej byly wolne od pracy, uniemozliwiajac tym samym wypelnienie obowiazku. Kosciol dostosowal sie po prostu do tej nowej sytuacji. Podobnie zreszta jak w innych krajach. My sie dziwimy, ze procesja na Boze Cialo we Francji jest w niedziele, a nie w czwartek, a Francuzi ze u nas w poniedzialek Zielonych Swiatek idzie sie do pracy.

Odnośnie Wniebowstąpienia to nie jest tak do końca. W Polsce zmianę wprowadzono tzw. dekretem dotyczącym świąt zniesionych (dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z dnia 4 marca 2003 r., 1784/01/L) na prośbę prymasa Polski, Józefa kard. Glempa.
Dlaczego tak? - nie wiem. A to, że ta zmiana zachwiała liturgiczno-obrzędową logikę nikt się już nie przejął, (miało być 40 dni po Wielkanocy) , w poniedziałek, wtorek i środę są dni krzyżowe; ale dziewięć dni przed Zesłaniem Ducha Św. jest też nowenna do Ducha Św. która też już nie ma dziewięć dni, a siedem. Ale ... najwyraźniej wracają po rozum do głowy. Jak przeczytałam na stronie RW, biskupi Anglii i Walii, myślą już o powrocie do dawnego kalednarza.

Anglia: Kościół myśli o powrocie do świąt przeniesionych
http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=489244
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #2683 dnia: Maja 24, 2011, 17:04:00 pm »

Co oznacza skrót Cf.infra?
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2684 dnia: Maja 24, 2011, 17:15:05 pm »

Porównaj niżej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 177 178 [179] 180 181 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!