Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 06:42:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1243452 razy)
s.Małgorzata
uczestnik
***
Wiadomości: 127


pax et bonum

« Odpowiedz #195 dnia: Marca 09, 2009, 23:07:41 pm »

Także w wielu modlitwach, pieśniach mamy : "Hostio biała..."

Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #196 dnia: Marca 09, 2009, 23:31:53 pm »

Panie Jarku, czy mógłby Pan może przybliżyć w czym różni się technologia wypieku ciemniejszych opłatków? Czy może to jest kwestia użycia niezbyt oczyszczonej mąki?

Ani ze mnie piekarz, ani technolog żywności (zwłaszcza anielskiej) ;)
Ale wydaje mi się, ze te brązowe są po prostu lepiej wypieczone (dłużej wypiekane), mają specyficzny smak i bardziej przypominają chleb.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #197 dnia: Marca 10, 2009, 09:30:00 am »

Panie Jarku, czy mógłby Pan może przybliżyć w czym różni się technologia wypieku ciemniejszych opłatków? Czy może to jest kwestia użycia niezbyt oczyszczonej mąki?
Ani ze mnie piekarz, ani technolog żywności (zwłaszcza anielskiej) ;)
Ale wydaje mi się, ze te brązowe są po prostu lepiej wypieczone (dłużej wypiekane), mają specyficzny smak i bardziej przypominają chleb.
Te ciemniejsze oplatki sa popularne w krajach zachodnich - nie wiem, czy w Polsce mozna je gdzies kupic. Osobiscie bardzo mi sie podobaja, bo bardziej przypominaja chleb i sa bardziej praktyczne przy udzielaniu Komunii sw. pod dwoma postaciami przez zanurzenie.
Ale:
1. dla niektorych moglby to byc szok, ze Komunia sw. ma inny kolor
2. jesli cos przyszlo z Zachodu, w pewnych kregach jest automatycznie podejrzane ( ;D)
3. zastanawiam sie, czy nie ma w tym checi zrobienia za wszelka cene czegos nowego, zeby sie odroznic od dotychczasowej praktyki Kosciola? Wowczas by mnie to zaniepokoilo
Zapisane
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #198 dnia: Marca 10, 2009, 16:21:09 pm »

Jak należy zachowywać się na Mszy Trydenckiej , chodzi mi o postawę wiernych w mszach cichych, recytowanych, śpiewanych i uroczystych , kiedy klękać kiedy wstawać mają wierni ?
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #199 dnia: Marca 10, 2009, 20:11:09 pm »

Jak należy zachowywać się na Mszy Trydenckiej , chodzi mi o postawę wiernych w mszach cichych, recytowanych, śpiewanych i uroczystych , kiedy klękać kiedy wstawać mają wierni ?

Po odpowiedź zapraszam do wątku http://krzyz.katolicy.net/index.php?topic=62.0
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #200 dnia: Marca 10, 2009, 20:16:00 pm »

Jak należy zachowywać się na Mszy Trydenckiej , chodzi mi o postawę wiernych w mszach cichych, recytowanych, śpiewanych i uroczystych , kiedy klękać kiedy wstawać mają wierni ?

Po odpowiedź zapraszam do wątku http://krzyz.katolicy.net/index.php?topic=62.0
A już się bałem, że ten sam temat będziemy wałkować kolejny raz w kolejnym temacie :D
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #201 dnia: Marca 11, 2009, 21:58:10 pm »

Spotkałem się z zaskakującą (dla mnie) budową laudesów. Otóż po antyfonach zapisane są wersety... i tak pięć razy, nawet antyfona ad Benedictus ma po sobie werset. Odszukałem te antyfony w brewiarzu przedsoborowym. Używano ich podczas II nieszporów Nawrócenia św. Pawła. Jednak wersetów tam nie ma. Proszę o napisanie czegoś o tym niezidentyfikowanym obiekcie brewiarzowym.

Próbka:

Cytuj
1 ant. Ego plantavi apollo rigavit Deus autem in crementum dedit alleluia . Euouae.
Versus: Unus quis quem propriam mercedem accipiet secundum suum laborem.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #202 dnia: Marca 11, 2009, 22:35:36 pm »

Spotkałem dziś w zakrystii 2 przedmioty których zastosowania niejestem pewnien i nazwy fachowej jestem ciekaw. Pierwszy to 5 kwadratow złączonych ze sobą tak ze tworzą krzyż grecki. Kazdy bok ma na oko minimum 50 cm wiec przedmiot jest spory(1,5m x 1,5m), od razu przypomina welon kielichowy(materiał, złote nici na krawędziach ogolnie wygląda jak połączone ze sobą 5 dużych welonow). Drugi przedmiot to bursa ktora do spodu ma doczepiony kawałek materiału w ksztalcie tuby z otworem na końcu(taka "skarpeta" ;))
Zapisane
Tomasz z Krakowa
Gość
« Odpowiedz #203 dnia: Marca 12, 2009, 00:11:10 am »

Co do komunikantów. Wiem od sióstr które w Krakowie wypiekają hostie i komunikanty od około 100 lat że hostie kremowe (ciemne, brązowe) niekruszące się, zbyt grube i lepiej wchłaniające płyny są "lewe" tzn. wątpliwą materią Mszy i już po tych zewnętrznych właściwościach fizycznych można miec coś do zażucenia. Kolor czasami zależy od tego jak długo pieczono hostię. Trzeba uważac od kogo je się nabywa (nawet w kościelnych sklepach) bo właśnie te o których wyżej mają różne domieszki do pszenicy np. różne oleje, mąkę kukurydzianą lub ryżowa itp. Powoduje to ich dłuższą przydatnośc do spożycia, nie krusza sie oraz są super chłonne. Zazwyczaj nie smakują jak opłatek.  Kler olewa te tradycyjne i kupuje barachło robione często dla protestantów i importowane bo to chleb ma przypominac. Kurie nie kontrolują wytwórni hostii i komunikantów. Te protetanckie nie posiadają żadnych tradycyjnych odcisków i lini do łamania na trzy części. Tradycyjne komunikanty trzeba częsciej kupowac aby były świeże. Te nowe leża i pół roku zanim je się urzyje. Grube mogą byc bo tylko zależy to od formy.  Materia chleba ma byc świeża a te z długą datą spożycia podejrzane. Nawet prawdziwy chleb takiej nieposiada. Czysta pszenica i woda utrwalona wypiekiem nie jest chłonna i szybko rozmaka, kruszy się nawet jak jest to gruba hostia czy komunikant. Kler nie ma zielonego pojęcia na ten temat i wszystko im jedno. Siostry mówiły że księża wolą te "zachodnie". A te są po znakiem zapytania. A z grubymi komunikantami problem mają starsi i dzieci. Zbędnych partykół prawie niema jak komunikanty zanim się ułoży w puszce przesieje się przez grube sito lub odpowiednio poukłada otrzepując je.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #204 dnia: Marca 12, 2009, 15:13:26 pm »

Cóż to takiego: Horarum Canonicarum liber dictus? Czy dobrze myslę, że to księga z godzinami oficjum odmawianymi przez kanoników? Będę bardzo wdzięczny za pomoc  :)
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #205 dnia: Marca 12, 2009, 15:50:49 pm »

@ emek
Szkoda, że nie zrobił Ksiądz zdjęć, ale postaram się odpowiedzieć
Pierwszy to 5 kwadratow złączonych ze sobą tak ze tworzą krzyż grecki. Kazdy bok ma na oko minimum 50 cm wiec przedmiot jest spory(1,5m x 1,5m), od razu przypomina welon kielichowy(materiał, złote nici na krawędziach ogolnie wygląda jak połączone ze sobą 5 dużych welonow). Drugi przedmiot to bursa ktora do spodu ma doczepiony kawałek materiału w ksztalcie tuby z otworem na końcu(taka "skarpeta" ;))
To pierwsze to może jakaś wersja konopeum zakładanego na tabernaculum
http://4.bp.blogspot.com/_cQ2xhpZfenk/SUglKdNolwI/AAAAAAAAD9I/vnlDJfD_5Qc/s1600-h/tabernacle+veil+peter+in+chains.jpg
http://1.bp.blogspot.com/_cQ2xhpZfenk/R2Lw13h9loI/AAAAAAAABhQ/h_mJa604rBA/s1600-h/tabernacle+veil.JPG
Coś w tym stylu choć nie mogłem znaleźć identycznego z opisem.
Cóż to takiego: Horarum Canonicarum liber dictus? Czy dobrze myslę, że to księga z godzinami oficjum odmawianymi przez kanoników? Będę bardzo wdzięczny za pomoc  :)
Nie koniecznie. Hora jest rodzaju żeńskiego, w nom sing. byłoby hora canonica czyli godzina kanoniczna, gdyby chodziło tylko o kanoników, to byłoby np. "Horarum Canonicorum". Może chodzi Panu o "Liber horarum canonicarum dictum viaticus" w wydaniu Hallera z 1508 r.? Jeśli tak to jest to brewiarz, opracowany przez komisję powołaną przez bp. Jana Konarskiego, drukowany w oficynie Jana Hallera, w nim znajdują się jedne z pierwszych drukowanych łacińskich świadectw o świętych Cyrylu i Metodym.
Ogólnie Liber Horarum Canonicarum to po prostu brewiarz.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #206 dnia: Marca 12, 2009, 17:06:46 pm »

Dziękuję. Nie chodziło mi o pracę Hallera, choć miło, że przy okazji ją poznałem :) Jeśli powstała z polecenia bpa Konarskiego, to może wykorzystywano go w diecezji krakowskiej?

Czy słowo viaticum oznacza tu "pomoc", nie zaś "wiatyk, sakrament chorych"?
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #207 dnia: Marca 12, 2009, 17:48:35 pm »

Dziękuję. Nie chodziło mi o pracę Hallera, choć miło, że przy okazji ją poznałem :) Jeśli powstała z polecenia bpa Konarskiego, to może wykorzystywano go w diecezji krakowskiej?
Czy słowo viaticum oznacza tu "pomoc", nie zaś "wiatyk, sakrament chorych"?
W tamtym okresie powstały w sumie trzy brewiarzee. Oprócz wyżej wymienionego jeszcze Viaticum Cracoviense (drukowane prawdopodobnie w Wenecji) i Viaticum Posnaniense bp Lubrańskiego z 1513 r.

Viaticum czy viaticus, to po prostu określenie brewiarza "podróżnego". Pochodzi od via czyli droga, stąd właśnie wiatyk, czyli posiłek na drogę, na podróż - w tym wypadku na tą ostatnią...

Tak przy okazji... gdzie Pan "znalazł" tę antyfonę z wersetem? W jakim brewiarzu?
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #208 dnia: Marca 12, 2009, 17:59:43 pm »

Nie w brewiarzu, ale w czternastowiecznym antyfonarzu, którego zdjęcia dostałem do pooglądania i mozolnie próbuję go przeczytać ze zrozumieniem, co bardzo mnie wciągneło.

Pełny zapis brzmi tak:

Ad laudes: 
[1 ant.] Ego plantavi apollo rigavit Deus autem in crementum dedit alleluia . Euouae.
Versus: Unus quis quem propriam mercedem accipiet secundum suum laborem.
[2 ant.] Libenter gloriabor in infirmitatibus meis ut inhabitet in me virtus Christi. Euouae.
Versus: Quando enim infirmor tunc fortior sum.
[3 ant.] Gratia dei in me vacua non fuit sed gratia eius semper in me manet Euouae.   
Versus: Gratia dei sum id quod sum.
[4 ant.] Damasci prepositus gentis arethe regis voluit me comprehendere a fratribus per murum submissus sum in sporta et sic evasi manus eius in nomine domini. Euouae.
Versus: Deus et pater domini nostri ihesu christi scit quia non monitor.
[5 ant.] Ter virgis cesus sum semel lapidatus sum ter naufragium pertuli pro christi nominee. Euouae.
Versus: Nocte et die in profundo maris fui.
[Ant. ad Bened.] Vos qui secuti estis me sedebitis super sedes iudicantes duodecim tribus israel dicit dominus. Benedictus.
[V.] Cum sederit filius hominis in sede maiestatis sue.

Oczywiście mogłem błędnie rozczytać to i owo...

Nie mogę niestety w pełni rozczytać rubryki nad tym tekstem  :-\ więc nie wiem, jakie to święto  ???

Bp. Konarski skojarzył mi się z diecezją krakowską bo chyba zostały wydane akta synodu, który zwołał dla tej diecezji.
« Ostatnia zmiana: Marca 12, 2009, 18:06:47 pm wysłana przez Edi » Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #209 dnia: Marca 12, 2009, 19:12:37 pm »

Czas zatem na kolejny zestaw pytań liturgicznych :) Tym razem pytania dotyczą Rytu Ambrozjańskiego :

A'propos Rytu Ambrozjańskiego - czy to prawda (a można znaleźć takie informacje w sieci), że w tym rycie Wielki Post zaczyna się w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej? I jeśli tak - to czym jest to spowodowane?
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!