Czy od kary late sententiae (inna niż o przestępstwa zarezerwowane Kongregacji Nauki Wiary albo z tytułu przestępstw, o których w kan. 1394, 1395, 1397, 1398) przedawnia się po 3 latach?
Cytat: jp7 w Grudnia 18, 2018, 21:14:31 pmCzy od kary late sententiae (inna niż o przestępstwa zarezerwowane Kongregacji Nauki Wiary albo z tytułu przestępstw, o których w kan. 1394, 1395, 1397, 1398) przedawnia się po 3 latach?Nie znam się, ale: w kan. 1362 jest mowa o przedawnieniu "skargi karnej", nie "kary". Czyli w tym kanonie chodziłoby o kary nakładane po procesie (wszczętym po takiej skardze karnej), mające moc dopiero od wydania prawomocnego wyroku. Kara wiążąca mocą samego prawa (latae sententiae) obowiązuje już od chwili popełnienia danego czynu.
Rzucę pytaniem, odnośnie aktualnego okresu. Czy przed zmianami w latach '50, w Mszach w czasie Adwentu lewici służyli w plicatach czy dalmatykach?
Ktoś z państwa spotkał się z tym, żeby do celebracji używać 'niecertyfikowanego' wina?
W Tarnowie na Mszy NFRR używane jest wino czerwone.
Myślę, że u neonów to standard. Używają wszak czerwonego. Jak pamiętam z lekcji religii wino powinno być białe i produkowane tak jak "koszerne" --- bez dodatków, chorych gron i specjalnych zabiegów technologicznych.
Wino musi być gronowe - białe lub czerwone.Dawniej, dla pewności, dostarczane przez zaprzysiężonego dostawcę, zazwyczaj chrześcijanina. Chodzi głównie o brak domieszek, alkoholu lub innego badziewia.Zawartość alkoholu nie powinna być zbyt wysoka. Problem ten dotyczy krajów gorących (półn. Afryka, Hiszpania, Sycylia). Dawniej Rzym określał max. zawartość procentową alkoholu na bodajże 16%.Używa się wina białego z przyczyn praktycznych, łatwiej jest prać bieliznę ołtarzową.
A kolor tkanin na ołtarzu jako biały i w związku z tym rodzaj wina to wymysł niesławnego Karola Boromejskiego.