Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 11:13:13 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 277 278 [279] 280 281 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1253248 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4170 dnia: Września 24, 2017, 19:14:26 pm »

W którą niedzielę października można odprawić Mszę o NMP Różańcowej (tzw. obchód zewnętrzny)?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #4171 dnia: Września 24, 2017, 20:20:12 pm »

W którą niedzielę października można odprawić Mszę o NMP Różańcowej (tzw. obchód zewnętrzny)?

W pierwszą niedzielę października (Kodeks rubryk, nr 358 b).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4172 dnia: Września 25, 2017, 12:01:44 pm »

Bardzo dziękuję, do rubryk ogólnych nie zaglądałem :/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #4173 dnia: Listopada 05, 2017, 20:16:23 pm »

Mam pytanie w kwestii rozpoczynania śpiewu Sanctus przez scholę. W Poznaniu na Wzgórzu zaczynamy ten śpiew po wybrzmieniu dzwonków na koniec prefacji. Ostatnio jednak spotkałam się z praktyką i opinią, iż powinno się zaczynać zaraz po skończeniu prefacji, nie zważając na dzwonki (czyli kantor intonuje, kiedy ministrant dzwoni). Argumenty:  „tak nakazuje Graduale Romanum”  oraz „rozpoczynamy dokładnie w momencie, kiedy ksiądz zaczyna odmawiać Sanctus”. Drugi argument zupełnie do mnie nie przemawia, ponieważ nie wszystkie części wykonywane przez scholę rozpoczynają się wraz z analogicznymi modlitwami kapłana (chociażby Introit, Kyrie, Communio). Natomiast w Graduale Romanum znalazłam tylko „Finita Praefatione chorus prosequitur  Sanctus” – nie ma więc wyraźnego nakazu, by rozpoczynać nie zważając na dzwonki. Moim zdaniem śpiew kantora zlewający się z dzwonkami jest słabo słyszalny, więc chyba lepiej zaczynać po.
Jakie jest Państwa zdanie w tej kwestii i jaka praktyka w innych miastach?
Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #4174 dnia: Listopada 05, 2017, 20:42:28 pm »

Mam pytanie w kwestii rozpoczynania śpiewu Sanctus przez scholę. W Poznaniu na Wzgórzu zaczynamy ten śpiew po wybrzmieniu dzwonków na koniec prefacji. Ostatnio jednak spotkałam się z praktyką i opinią, iż powinno się zaczynać zaraz po skończeniu prefacji, nie zważając na dzwonki (czyli kantor intonuje, kiedy ministrant dzwoni). Argumenty:  „tak nakazuje Graduale Romanum”  oraz „rozpoczynamy dokładnie w momencie, kiedy ksiądz zaczyna odmawiać Sanctus”. Drugi argument zupełnie do mnie nie przemawia, ponieważ nie wszystkie części wykonywane przez scholę rozpoczynają się wraz z analogicznymi modlitwami kapłana (chociażby Introit, Kyrie, Communio). Natomiast w Graduale Romanum znalazłam tylko „Finita Praefatione chorus prosequitur  Sanctus” – nie ma więc wyraźnego nakazu, by rozpoczynać nie zważając na dzwonki. Moim zdaniem śpiew kantora zlewający się z dzwonkami jest słabo słyszalny, więc chyba lepiej zaczynać po.
Jakie jest Państwa zdanie w tej kwestii i jaka praktyka w innych miastach?

Ja wszędzie gdzie do tej pory byłem (Trójmiasto, Olsztyn) - widziałem rozpoczęcie Sanctus natychmiast po prefacji.
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #4175 dnia: Listopada 05, 2017, 21:04:55 pm »

Organista decyduje zwykle.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #4176 dnia: Listopada 10, 2017, 15:17:59 pm »

Mszał pisze tylko o dzwonku na końcu prefacji.
Graduale Romanum watykańskie pisze: "Po Prefacyi chór śpiewa dalej Sanctus..."
Graduale Romanum ratyzbońskie: "Finita Praefatione chorus prosequitur Sanctus etc."
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #4177 dnia: Listopada 11, 2017, 08:33:24 am »

No to chyba można poczekać i zacząć po dzwonku? 
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4178 dnia: Listopada 11, 2017, 14:00:42 pm »

No to chyba można poczekać i zacząć po dzwonku?

Rubryki nie rozróżniają, który śpiew należy intonować "statim" czy "sine mora", a z którym można zaczekać. Odpowiedzi szukałbym więc poza rubrykami.

Ja np. nie lubię się przebijać przez konkurencyjne odgłosy. Ze względu na wagę tekstu liturgicznego jest to chyba równie istotne co dykcja.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #4179 dnia: Listopada 11, 2017, 14:30:33 pm »

Ale przecież normalne jest, ze trzeba zagrać kilka dźwięków intonacji dla scholi czy kantora- wtedy dzwonki już kończą zazwyczaj. Poza argumentem p. Bartka, że równoczesne śpiewanie z dzwonkami nie brzmi dobrze, i jest niezrozumiałe, dodać należy, że argument o koniecznej równoczesności śpiewu z modlitwą kapłana jest absurdalny. Przecież śpiew Sanctus trwa o wiele dużej, a przy mszy chóralnej wypełnia czas aż do konsekracji. To o jakiej równoczesności mowa? Tak samo np, Introit i Kyrie- jeśli by je zacząć dopiero gdy kapłan je mówi, musiałby celebrans czekać, niekiedy baaardzo długo. Chyba ktoś nie zrozumiał funkcji śpiewu w starej mszy, i chce robić z niej takiego dziwacznego novusa, gdzie lud musi zawsze z ksiedzem.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4180 dnia: Listopada 11, 2017, 14:54:34 pm »

Odpowiedziałem ogólnie, ale co do Sanctus, ten śpiew jest silnie związany z Prefacją, która go zapowiada. W "zielone" niedziele nasza schola podkreśla to podwójnie: intonując go w tej samej tonacji, w której kapłan skończył prefację, i to zaraz po jego "dicentes".
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2017, 15:04:10 pm wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #4181 dnia: Listopada 11, 2017, 15:39:25 pm »

Dla mnie też to konkurowanie kantora z dzwonkami stanowi pewien zgrzyt, ale osoba, z którą rozmawiałam (kolega Bartek zapewne się domyśla, o kogo chodzi ;)) nie jest w tych kwestiach laikiem, więc chciałam się upewnić, czy są jakieś niepodważalne podstawy, aby tak robić. 

W "zielone" niedziele nasza schola podkreśla to podwójnie: intonując go w tej samej tonacji, w której kapłan skończył prefację, i to zaraz po jego "dicentes".
A jak jest w nie-zielone?
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2017, 15:49:10 pm wysłana przez Teresa » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #4182 dnia: Listopada 11, 2017, 16:04:00 pm »

Ja np. tego lata usłyszałem, że Agnus Dei powinno się intonować dopiero po przyklęknięciu kapłana.

PS. W nie-zielone też startujemy od razu po prefacji, tyle że nie dopasowujemy tonacji.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #4183 dnia: Listopada 11, 2017, 16:16:21 pm »

Odpowiedziałem ogólnie, ale co do Sanctus, ten śpiew jest silnie związany z Prefacją, która go zapowiada. W "zielone" niedziele nasza schola podkreśla to podwójnie: intonując go w tej samej tonacji, w której kapłan skończył prefację, i to zaraz po jego "dicentes".
Zadaniem Kantora i Scholl kantorow jest kontynuowanie spiewu w tonacji wygodnej dla spiewania. Zwlaszcza, ze ambitus spiewow gregorianskich jest dosc znaczny. Poza tym spiew grgorianski jest (zazwyczaj, bo sa przeciez kompozycje neogregorianskie, bardzo dur-molowe) modalny, nie tonalny, wiec trudno mowic o dopasowaniu tonacji- raczej dopasowaniu diatoniki recytatywu prefacji do modalnosci spiewu, a tu wybor jest juz znacznie wiekszy.
Zapisane
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #4184 dnia: Listopada 11, 2017, 18:28:27 pm »

Ja np. nie lubię się przebijać przez konkurencyjne odgłosy. Ze względu na wagę tekstu liturgicznego jest to chyba równie istotne co dykcja.

No ale co w takim razie ze śpiewem Agnus Dei podczas którego ministranci dzwonią i to wiele razy (w sumie 6) gdy kapłan w tym czasie odmawia 3 razy "Domine non sum dignus"?
Zapisane
Strony: 1 ... 277 278 [279] 280 281 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!