Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 15:37:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 253 254 [255] 256 257 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1255112 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #3810 dnia: Grudnia 04, 2014, 22:05:18 pm »

Pytanie p. Kefasza dotyczy ślubów - nie wesel. Są lub były jakieś przepisy zabraniające ślubów w okresach pokuty? Pamiętam, z nie tak dawnej przeszłości, jak mój śp. proboszcz w Adwencie po wieczornych mszach udzielał ślubów parom, które żyły w związkach niesakramentalnych. Z reguły to były osoby już po przejściach (wdowcy lub starzy kawalerowie/panny), którzy od jakiegoś już czasu żyły bez ślubu. To chyba ma sens, że w takim szczególnym okresie, w którym akcentuje się, że Pan Jezus przyjdzie powtórnie, wychodzi się z grzechu i z większą radością można oczekiwać Jego powrotu?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3811 dnia: Grudnia 04, 2014, 23:18:48 pm »

W dawnych, dobrych, tradycyjnych czasach było nie do pomyślenia ślub bez wesela i wesele bez ślubu. Skoro jest czas zakazany dla zabawy - jak od popielca po paschę - to się nie żeni. Kropka.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #3812 dnia: Grudnia 05, 2014, 09:11:45 am »

Pytanie p. Kefasza dotyczy ślubów - nie wesel. Są lub były jakieś przepisy zabraniające ślubów w okresach pokuty?

Teoretycznie ślubować można zawsze, jednak ślubującym w czasie zakazanym odmawiano błogosławieństwa w czasie Mszy świętej (chyba, że wystarali się o dyspensę).
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #3813 dnia: Grudnia 12, 2014, 18:41:51 pm »

Co prawda to jest wątek o KRR, ale pytanie trochę zahacza. Na tym zdjęciu:


ten ksiądz o ciemnej karnacji jest w kapie i wygląda to tak, jakby był prezbiterem asystentem. Taka funkcja występuje w NOM, bo ja o czymś takim nie słyszałem?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3814 dnia: Grudnia 16, 2014, 23:22:38 pm »

Kto za tym stoi?
http://florilegiumliturgicum.blogspot.com.br/
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
patryksługa
aktywista
*****
Wiadomości: 638


Wprowadzą wśród was zgubne herezje. 2 Piotra 2:1

In Christo
« Odpowiedz #3815 dnia: Grudnia 17, 2014, 09:47:01 am »

Witam ,
W mojej rodzinie z pokolenia przedwojennego przekazuje się, iż w Adwencie pościć należy jak w wielkim poście. Czy jest jakiś przepis kościelny mówiący o poście w adwencie? 
Zapisane
O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do ciebie uciekamy i za tymi, którzy się do ciebie nie uciekają a zwłaszcza za masonami i poleconymi tobie. - modlitwa taka jaką podał Maksymilian Kolbe
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3816 dnia: Grudnia 17, 2014, 10:37:35 am »

Czy jest jakiś przepis kościelny mówiący o poście w adwencie?

KPK z 1917 nie przewiduje postu w Adwencie. Natomiast rzeczywiście w Polsce przez XIX w. poszczono w środy i piątki adwentowe, ale nie był to post ściśle adwentowy, tylko w zamian za wigilie zniesionych świąt Apostołów.

"Po zniesieniu świąt Świętych Apostołów, przez Klemensa XIV. i Piusa VI., zostały posty Wigilijne przeniesione na Adwentowe środy i piątki; lubo więc w dawnych ustawach Synodu gnieźnieńskiego 1628 r. i w dawnych polskich katechizmach nie ma wzmianki o poście Adwentowym, jest on jednak ściśle obowiązującym w prowincyach, na które rzeczone bule się rozciągają".

https://books.google.pl/books?hl=pl&id=1whMAQAAIAAJ&focus=searchwithinvolume&q=%22adwentowe+%C5%9Brody%22
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #3817 dnia: Grudnia 17, 2014, 11:18:14 am »

>> W dawnych, dobrych, tradycyjnych czasach było nie do pomyślenia ślub bez wesela i wesele bez ślubu.

A ja bym chciał ślub bez wesela. Najlepiej w małym, starym kościele, zagubionym gdzieś na pustkowiu, na bezludnym wrzosowisku. Jak w powieści gotyckiej. Wesela wydają mi się żenujące, i to nawet bez tańców d-m  :P
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3818 dnia: Grudnia 17, 2014, 11:33:46 am »

Wesela wydają mi się żenujące, i to nawet bez tańców d-m  :P
No właśnie jednym z powodów dla których się nie hajtłem, jest konieczność przebywania przez pana młodego na weselu i tańców d-m. I nie ze wzgl. na brawaryzm, ale ze względu na konieczność przełamania przeze mnie poczucia żenady.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #3819 dnia: Grudnia 17, 2014, 18:54:14 pm »

Ale ktoś Pana zmusi do tańców? (w sumie tylko dla żony gotowy bylem na takie poświęcenie...)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3820 dnia: Grudnia 18, 2014, 22:19:13 pm »

>> W dawnych, dobrych, tradycyjnych czasach było nie do pomyślenia ślub bez wesela i wesele bez ślubu.

A ja bym chciał ślub bez wesela. Najlepiej w małym, starym kościele, zagubionym gdzieś na pustkowiu, na bezludnym wrzosowisku. Jak w powieści gotyckiej. Wesela wydają mi się żenujące, i to nawet bez tańców d-m  :P

Wesela wydają mi się żenujące, i to nawet bez tańców d-m  :P
No właśnie jednym z powodów dla których się nie hajtłem, jest konieczność przebywania przez pana młodego na weselu i tańców d-m. I nie ze wzgl. na brawaryzm, ale ze względu na konieczność przełamania przeze mnie poczucia żenady.

Cóż, panowie, należy zatem przestać chodzić na żenujące wesela i własne zorganizować porządnie.

Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #3821 dnia: Grudnia 18, 2014, 22:54:25 pm »

No właśnie jednym z powodów dla których się nie hajtłem, jest konieczność przebywania przez pana młodego na weselu i tańców d-m. I nie ze wzgl. na brawaryzm, ale ze względu na konieczność przełamania przeze mnie poczucia żenady.

Zastanowiła mnie pana opinia. Rzeczywiście żenada. Te głupie ruchy, podrygiwania, podskakiwania, pląsy. Gdyby jakiś kosmita to zobaczył..... Co oni wyrabiają? To im służy do oddychania, do trawienia? Głupota.
A z drugiej strony jak się człowiek "hajtnie" to potem w małżeństwie, dla prokreacji, pewne ruchy . . . też żenada, głupie to jakieś i nie godne  . . . filozofa.  :)
To już może lepiej potańczyć?  :)
Zapisane
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3822 dnia: Grudnia 26, 2014, 17:03:31 pm »

Jak wyznacz aię wigilie (w szczególności Paschalną) w strefach Ziemi gdzie wystepuje zjawisko dnia i nocy polarnej?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #3823 dnia: Grudnia 26, 2014, 21:19:55 pm »

Normalnie, wg czasu lokalnego, albo urzędowego.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3824 dnia: Grudnia 27, 2014, 16:21:11 pm »

Normalnie, wg czasu lokalnego, albo urzędowego.
Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, A co jeśli niemożliwe jest wyznaczenie dokładnie nocy bo przez pół roku trwa coś na kształt zmierzchu lub dnia?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Strony: 1 ... 253 254 [255] 256 257 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!