Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 12:19:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 218 219 [220] 221 222 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1250601 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3285 dnia: Listopada 09, 2012, 23:19:37 pm »

O to mie chodziło.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #3286 dnia: Listopada 10, 2012, 10:49:14 am »

Pytanie do ekspertów z zakresu rubryk i kalendarza. Jak należy wybrać formularz Mszy i Oficjum, jeśli z dwóch świętych czczonych w kalendarzu wspólnym świętem tylko jeden z nich jest patronem kościoła? Chodzi mi konkretnie o 20 stycznia, święto św. Męczenników Fabiana i Sebastiana, w naszym opolskim kościele pod wezwaniem tego drugiego.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #3287 dnia: Listopada 10, 2012, 11:51:43 am »

Odnośnie znaku pokoju- to czy we Mszy z diakonem i subdiakonem przekazuje go sobie cała asysta? Spotkałem się dwoma praktykami w tym zakresie. Jeden raz przekazywali sobie tylko celebrans, diakon, subdiakon i ceremoniarz, za drugim zaś razem- cała asysta. Za każdym razem, poza diakonem i subdiakonem, wszyscy ministranci byli świeckimi. Która praktyka jest prawidłowa? 
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2012, 13:31:26 pm wysłana przez porys » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3288 dnia: Listopada 10, 2012, 13:35:35 pm »

Odnośnie znaku pokoju- to czy we Mszy z diakonem i subdiakonem przekazuje go sobie cała asysta? Spotkałem się dwoma praktykami w tym zakresie. Jeden raz przekazywali sobie tylko celebrans, diakon, subdiakon i ceremoniarz, za drugim zaś razem- cała asysta. Za każdym razem, poza diakonem i subdiakonem, wszyscy ministranci byli świeckimi. Która praktyka jest prawidłowa?
Ja na wszytskich Mszach lewitowanych na których byłem (choć nie było ich zbyt dużo) - spotkałem się z praktyką, że znak pokoju przekzaywała sobie cała asysta (nawet jeśli byli to świeccy) - a nawet siedzący w ławkach klerycy (Wigratzbad).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #3289 dnia: Listopada 10, 2012, 14:41:15 pm »

W Wigratzbad - raz kleryk pierwszego roku przekazal pokoj nastolatce, ktora sobie przysiadla obok w lawce :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3290 dnia: Listopada 10, 2012, 14:54:43 pm »

W Wigratzbad - raz kleryk pierwszego roku przekazal pokoj nastolatce, ktora sobie przysiadla obok w lawce :)
Pewnie to był czyn miłosierdzia. Biedna nastolatka przyjechała na pielgrzymkę do Wigratzbad i  nie miała gdzie przenocować, więc kleryk przekazał jej swój pokój  ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Darek
rezydent
****
Wiadomości: 353


Deus caritas est

« Odpowiedz #3291 dnia: Listopada 13, 2012, 20:23:39 pm »

I. Jakie części ciała namaszcza kapłan olejem katechumenatów podczas tradycyjnej ceremonii chrztu?
II.Czy drosłych te to dotyczy?
Zapisane
Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej!
Prymas Stafan Kard. Wyszyński
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #3292 dnia: Listopada 13, 2012, 21:01:03 pm »

I. Jakie części ciała namaszcza kapłan olejem katechumenatów podczas tradycyjnej ceremonii chrztu?
II.Czy drosłych te to dotyczy?

Zarówno podczas chrztu dzieci, jak i dorosłych kapłan dokonuje namaszczenia olejem katechumenów na piersi (tuż pod szyją) i na plecach (między łopatkami).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3293 dnia: Listopada 15, 2012, 21:12:14 pm »

A nastolatka rzekła Pismem: Osculetur me osculo oris sui!

Osculum pacis - buziaczek pokoju
 :*
to emotka liturgiczna!
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3294 dnia: Listopada 20, 2012, 16:20:29 pm »

Chciałbym prosić o wyjaśnienie poniższych kwestii:

1) Gdzie mogę znaleźć regulacje nt.: użycia fioletowej stuły przy udzielaniu komunii w czasie Requiem oraz generalnie noszenia (lub też i nie) stuły przez kapłana w stallach?

2) Czasami widać na filmach, że subdiakon manipularza nie nosi na nadgarstku, ale na  łokciu - z tego to wynika?

3) Czy zachowuje się jakieś szczególne zwyczaje podczas celebry w katedrze?
Zapisane
Antiqus_ordo
bywalec
**
Wiadomości: 93

« Odpowiedz #3295 dnia: Listopada 20, 2012, 23:18:45 pm »

1- Komunii udziea sie zawsze we fioletowej stule, nigdy w czarnej.
2- nic kwestia przywiiązania.
3- jesli takie zwyczaje są:)
Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3296 dnia: Listopada 21, 2012, 01:04:35 am »

Dołączam się do pytania p. Maswerka o stułę. Czy mógłby ktoś z Państwa wyjaśnić:

1. Czy kapłan siedzący w stallach podczas Mszy uroczystej/śpiewanej/recytowanej ma ze sobą (przewieszoną przez ramię) stułę zawsze, czasami, ad libitum? Co z kapłanem zakonnikiem, którego strojem chórowym jest jedynie habit?

2. Jeśli kapłan ma ze sobą stułę, to kiedy dokładnie ją zakłada na szyję i kiedy ją zdejmuje?

3. Do udzielania Komunii używa się stuły fioletowej zamiast czarnej, ale czy dotyczy to także kapłanów nie udzielających Komunii?
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #3297 dnia: Listopada 21, 2012, 17:19:38 pm »

Dlaczego w Requiem podaje się Komunię w stule fioletowej?
Czy stułę zmienia się tylko do Komunji?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Whale
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #3298 dnia: Listopada 21, 2012, 18:29:29 pm »

Kler będący w chórze ubiera stułę jedynie na czas komunii świętej, nie przypominam sobie, żeby był wymóg noszenia przewieszonej przez ramię stuły podczas uczestniczenia w celebracji w chórze.
Oczywiście, podczas Mszy Requiem, stuła ta (ubierana podczas przyjmowania Ciała Pańskiego) jest w kolorze fioletowym.

Co do zakonników, niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Moim zdaniem, użycie takiej stuły nie jest wymogiem (nie przypominam sobie, żeby gdzieś był taki wymóg), więc zostawiłbym zakonników tylko w habitach.

Stuła ubierana jest tylko na moment komunii.

Oczywiście należy pamiętać, że stuła nie jest strojem chórowym, więc ubieranie jej tak po prostu przez kapłanów podczas liturgii (kiedy nie ma takiej potrzeby) jest nadużyciem.

Mam nadzieję, że pomogłem.
Pozdrawiam
Zapisane
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3299 dnia: Listopada 21, 2012, 19:48:00 pm »

Dziekuję panom za treściwe odpowiedzi, jednakże chodziło mi bardziej o kwestię gdzie można znaleźć potwierdzenie danej praktyki (w jakichś rubrykach, ceremoniale?), zwłaszcza odnośnie tej stuły przy Requiem.

@ dernapol -

1. Stuła przewieszona przez ramię to kwestia praktyczna, jeżeli trzeba ją ze sobą zabrać z zakrystii, to czyni się to w ten sposób. Jeżeli jest się pewnym, że właściwym strojem zakonnika do chóru jest wyłącznie sam habit, to w takim stroju (na moją logikę) powinien pozostać.

2. Jak pisał przedmówca - gdy przystępuje do komunii, gdy udziela komunii, również gdy głosi kazanie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2012, 19:50:00 pm wysłana przez Maswerk » Zapisane
Strony: 1 ... 218 219 [220] 221 222 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!