Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 11:59:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 175 176 [177] 178 179 ... 294 Drukuj
Autor Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR)  (Przeczytany 1254420 razy)
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #2640 dnia: Kwietnia 22, 2011, 00:54:49 am »

Takie jest wytłumaczenie. A dlaczego na Ecce Agnus Dei się pochylamy? Przecież też się ukazuje Ciało Pańskie ;)
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2641 dnia: Kwietnia 22, 2011, 03:44:05 am »

W mszaliku Benedyktynów tynieckich na str. 345 podany jest łaciński tekst psalmu XXI, który recytuje się w czasie ceremonii obnażenia ołtarzy. Zaczyna się to od słów:

Deus meus, Deus meus, quare me dereliquisti?
Longe abes a precibus, a verbis clamoris mei.
...

Jest to jakaś nieznana mi wersja tegoż psalmu. Nie jest to ani Vulgata, ani "versio piana", ani też tłumaczenie ks. Zorelli. Co to za wersja, i skąd pochodzi? Googlowanie nic nie daje, poza linkiem do jakiejś francuskiej książki, która identyfikuje powyższe dwa wersy jako  "la nouvelle traduction do Psautier". Czy ktoś wie, o jakie "nouvelle traduction" chodzi, i dlaczego zalazło się ono w tym mszaliku?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2011, 03:52:50 am wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2642 dnia: Kwietnia 22, 2011, 08:31:32 am »

Nie widzę różnic między tą wersją a Psalterium Pianum.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2643 dnia: Kwietnia 22, 2011, 15:42:43 pm »

Faktycznie, nie nie przyjrzałem się dokładnie. A już myślałem, że odkryłem jakiś nowy przekład :-(

Wygląda na to, że inne psalmy w tym mszaliku (np. z completorium) są też Psalterium Pianum. Przy okazji, zadziwiające, że Psalterium Pianum nie ma nigdzie w całości w sieci...
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2644 dnia: Kwietnia 22, 2011, 16:35:46 pm »

A czy któryś z nieoficjalnych przekładów Psałterza na łacinę był w ogóle używany w zakonie benedyktyńskim?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #2645 dnia: Kwietnia 22, 2011, 22:28:38 pm »

Mam pilne pytanie, o obrzedy NOMowe:

Gdy Wigilie Paschalna celebruje wikariusz, to czy proboszcz-infułat, który koncelebruje, może używac infuły? Wydaje mi się, że ta, ale pewien nie jestem.


Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2646 dnia: Kwietnia 23, 2011, 15:48:04 pm »

A czy któryś z nieoficjalnych przekładów Psałterza na łacinę był w ogóle używany w zakonie benedyktyńskim?

Nie słyszałem o czymś takim - wydaje mi się, że ci, ktorzy chcieli poprawionego psałeterza, byli przeważnie zadowoleni z przekładu Piusa XII, i tego używali.

Przy okazji mam jeszcze jedno pytanie związane z liturgią Wielkiego Tygodnia. W starej wersji modlitw wielkopiątkowych (przed reformami 1955) była taka modlitwa:

Oremus et pro christianissime imperatore nostro N...

Kogo wstawiano w  miejscu N. za czasów PRLu?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2647 dnia: Kwietnia 23, 2011, 15:50:35 pm »

O cesarzu rozmawialiśmy wcześniej :)

http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,17.msg91653.html#msg91653
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #2648 dnia: Kwietnia 23, 2011, 16:23:17 pm »

Dziękuję, jak zwykle nie poszukałem najpierw  :(

Pytałem, bo  w Missale Romanum z 1942 znalazłem uwagę "si non est corontaus, dicatur: electo Imperatore", więc myślałem, że może chodzić o władcę wybranego,  np. prezydenta (w sumie imperator po łacinie to niekoniecznie cesarz). Ale rozumiem, że "electus Imperator" oznacza tylko i wyłącznie cesarz-elekt - czy tak?

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 23, 2011, 16:26:07 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #2649 dnia: Kwietnia 24, 2011, 11:41:42 am »

Czy można w jednym kościele odprawić Triduum z dwóch Mszałów: 1962 i NOMowego "po kawałku" - to znaczy np. Mszę Wieczerzy Pańskiej wg KRR, Liturgię Męki Pańskiej NOM, Wigilię Paschalną KRR, albo w innej kombinacji? Nie pytam o Państwa opinie, ale o fakty. Moje pytanie jest czysto teoretyczne.
Zapisane
Taki sobie o...
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #2650 dnia: Kwietnia 28, 2011, 01:52:26 am »

Podczas jakich Mszy świętych może być zapalony paschał? Według portalu Sancta Missa (http://www.sanctamissa.org/en/sacristy/sacristy-sanctuary-and-altar/paschal-candle.html) umieszcza się go po stronie Ewangelii przy głównym ołtarzu i zapala na uroczyste Msze niedzielne w okresie od Wielkiejnocy do Wniebowstąpienia.

1. Czy można go zapalić również w dni oktawy Wielkiejnocy albo w inne dni okresu wielkanocnego (niższej klasy)?
2. Czy można go zapalić podczas Mszy recytowanej?
3. Gdy Msza sprawowana jest przy bocznym ołtarzu, czy można przenieść paschał do bocznego ołtarza i zapalić go? (Znalazłem informację, że przy bocznym ołtarzu stawiało się czasem drugi poświęcony paschał, ale nie wiem, czy można przenieść paschał z ołtarza głównego.)
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #2651 dnia: Kwietnia 28, 2011, 06:36:48 am »

Mam takie skromne pytanko. Mam poświęconą wodę wg Rituale Romanum. Ale pomału się kończy. Czy jak uzupełnię wodą zwykłą to będzie ok? W kościołach jest tylko pobłogosławiona chyba. Wiem że to gdzieś już było ale nie wiem gdzie.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #2652 dnia: Kwietnia 28, 2011, 06:49:20 am »

dolewac po troszku
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2653 dnia: Kwietnia 28, 2011, 08:36:37 am »

Mam takie skromne pytanko. Mam poświęconą wodę wg Rituale Romanum. Ale pomału się kończy. Czy jak uzupełnię wodą zwykłą to będzie ok? W kościołach jest tylko pobłogosławiona chyba. Wiem że to gdzieś już było ale nie wiem gdzie.

http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,63.msg72066.html#msg72066
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #2654 dnia: Kwietnia 28, 2011, 08:45:20 am »

Podczas jakich Mszy świętych może być zapalony paschał? Według portalu Sancta Missa (http://www.sanctamissa.org/en/sacristy/sacristy-sanctuary-and-altar/paschal-candle.html) umieszcza się go po stronie Ewangelii przy głównym ołtarzu i zapala na uroczyste Msze niedzielne w okresie od Wielkiejnocy do Wniebowstąpienia.

1. Czy można go zapalić również w dni oktawy Wielkiejnocy albo w inne dni okresu wielkanocnego (niższej klasy)?
2. Czy można go zapalić podczas Mszy recytowanej?
3. Gdy Msza sprawowana jest przy bocznym ołtarzu, czy można przenieść paschał do bocznego ołtarza i zapalić go? (Znalazłem informację, że przy bocznym ołtarzu stawiało się czasem drugi poświęcony paschał, ale nie wiem, czy można przenieść paschał z ołtarza głównego.)

Przyłączam się do pytań Przedmówcy i mam jeszcze jedno, dodatkowe: czy w czasie Mszy uroczystych, gdy po po lewej stronie ołtarza stoi zapalny paschał, zawsze opuszcza się niesienie świec na Ewangelię czy tylko na Mszy rezurekcyjnej?
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Strony: 1 ... 175 176 [177] 178 179 ... 294 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytania liturgiczne błahe i trywialne (KRR) « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!