a mozna wiedziec jakie (jeszcze) posty byly przed 1917? dzieki za odp
21. To wszystko, co na mocy przepisów ksiąg liturgicznych ma być śpiewane czy to przez kapłana i asystujących mu, czy też przez chór i lud, należy w całości do świętej liturgii. Dlatego:a) Zabrania się surowo zmieniać w jakikolwiek sposób porządek śpiewanego tekstu, zamieniać, opuszczać lub nieestetycznie powtarzać słowa. Także melodie ułożone według zasad polifonii sakralnej należy tak komponować, by poszczególne słowa tekstu można było wyraźnie usłyszeć.b) Z tego samego powodu wyraźnie zakazuje się we wszelkiej czynności liturgicznej opuszczać całkowicie lub częściowo jakikolwiek tekst liturgiczny, który ma być śpiewany; chyba, że rubryki stanowią inaczej.c) Jeśli zaś dla rozumnej przyczyny, np. z powodu małej ilości śpiewaków, albo ich małej biegłości w sztuce śpiewania, albo gdy czasem z powodu długości obrzędu lub utworu ten czy ów tekst liturgiczny wykonywany zwykle przez chór nie może być zaśpiewany według nut umieszczonych w księgach liturgicznych, pozwala się by teksty te w całości były odśpiewane albo na jednym tonie, albo na sposób psalmów, jeżeli to odpowiada z towarzyszeniem organów.
27. a) Jeśli kapłan z asystującymi wchodzi dłuższą drogą do kościoła, po prześpiewaniu Antyfony na wejście, można śpiewać wiele innych wierszy tegoż psalmu. W tym wypadku po każdym wierszu, lub co dwa wiersze można powtarzać antyfonę i kiedy celebrans dojdzie do ołtarza, przerwawszy, jeśli potrzeba, psalm, śpiewa się Gloria Patri i powtarza antyfonę po raz ostatni.
Post ścisły ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych (jejunium):(...)- wigilie przed niektórymi świętami
Na zdrowy rozum - to po prostu lokalna praktyka, być może jeszcze ma naleciałości sprzed reformy - nie jest nadużyciem liturgicznym, a czy jest potrzebna?
Cytat: miki w Grudnia 02, 2010, 15:23:47 pmNa zdrowy rozum - to po prostu lokalna praktyka, być może jeszcze ma naleciałości sprzed reformy - nie jest nadużyciem liturgicznym, a czy jest potrzebna?Toż to relikt po obrzędzie Sanctuskerze (świece na Sanctus, łac. intortitia). Gdzie jak gdzie, ale naszym forum chyba wszyscy zgodzimy się co do potrzeby podkreślenia świętości czasu Kanonu, zwłaszcza jeśli praktyka nawiązuje do blisko 600-letniego zwyczaju.
pewien inspirowany chorałem XVIII-wieczny utwór pochodzenia francuzkiego – niewątpliwie zacny, jednak wykorzystujący zaledwie fragment tekstu właściwego introitu.
275. Ukłon wyraża uszanowanie i cześć oddawaną osobom lub ich wyobrażeniom. Rozróżniasię dwa rodzaje ukłonów: pochylenie głowy i pochylenie ciała.a) Pochylenie głowy czyni się, wymawiając razem imiona Trzech Osób Boskich, imięJezusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętego, na cześć którego sprawuje się Mszę.b) Pochylenie ciała, czyli głęboki ukłon, czyni się: przed ołtarzem; podczas wypowiadaniamodlitw: Wszechmogący Boże, oczyść i Przyjmij nas, Panie; w czasie wyznania wiary nasłowa: I za sprawą Ducha Świętego; w Kanonie Rzymskim na słowa: Pokornie Cię błagamy.