Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 17:22:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 49 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących  (Przeczytany 198385 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #120 dnia: Lutego 26, 2010, 16:06:14 pm »

i nie nakładajmy też na wiernych obowiązków,które nie są w stanie udżwignąć.(dalekie dojazdy do miejsc celebracji KRR, itp)Nie żadajmy by wierni, dla których NOM jest mszą katolicką, nie chodzili do na nią, gdy nie mają w pobliżu KRR. Przecież członkowie naszych rodzin też chodzą na NOM, i  co mamy im tego zabronić? Nie przyczyniajmy się sami do pustoszenia kosciołów w Polsce. Nie jest winą wiernych, że wprowadzono NOM.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #121 dnia: Lutego 26, 2010, 16:18:25 pm »

Taka jest oficjalna wykładnia obowiązku niedzielnego. W obrządku katolickim- z tego dla mnie jest jasny wniosek, że jak będę na Ukrainie w miejscowości gdzie jest cerkiew greckokatolicka powinnam do niej iść na Mszę.
Z tego co zrozumiałem - myli się Pani. Jeśli nie ma w obrządku własnym - nie ma obowiązku. Jednak, jeśli obowiązek zachodzi - można w jakimkolwiek obrządku katolickim.

To sprawa przede wszystkim sumienia. Jak mogę rezygnować z Mszy świętej, Ofiary Chrystusa, tylko dlatego, że ona jest sprawowana w innym obrządku?
W obrządku luterańskim na przykład? Albo Cranmera?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #122 dnia: Lutego 26, 2010, 16:29:24 pm »

Nie, w luterańskim, tylko w katolickim. Czy naprawdę to tak trudno zrozumieć? Skoro wykładnia ta mówi, że spełnia się obowiązek uczestnicząc w dowolnym katolickim obrządku, to jest to jasne- o ile można, trzeba uczestniczyć w dowolnym katolickim obrządku, żeby spełnić obowiązek. Między innymi dlatego mogę iść w niedzielę do cerkwi na Wiślnej i spełniam obowiązek niedzielny. Pytałam już o to duchownych greckokatolickich na ich forum.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #123 dnia: Lutego 26, 2010, 16:33:40 pm »

Oboje panstwo strasznie mieszaja.

@ p. ryszard1966 : Nie stawiam nikomu zadnych wymagan, bo nie mam do tego zadnego prawa. To panstwo absolutyzuja kwestie chodzenia na NOM czyniac z tego obowiazek sub gravi. Ale obruszam sie gdy ktos mi zarzuca grzech ciezki i podzeganie do grzechu ciezkiego. Oczywiscie, ze nie potepiam za chodzenie na NOM ludzi, ktorzy uwazaja ten ryt za katolicki. Podobnie nie ma co potepiac rozwodnikow przystepujacych do komunii, ktorym ksieza i biskupi wmowili, ze to jest OK. Nie ma tez co potepiac komunii na reke etc. etc. Natomiast dziwie sie takiemu stawianiu sprawy w gronie ludzi, ktorych swiadomosc religijna i swiadomosc problemow z NOMem jest wieksza niz przecietnego Polaka.

@ p. cabbage : KPK mowi o prawie, a nie o obowiazku. "Czyni zadosc" oznacza, ze na msze w innym obrzadku mozna isc (sam tak robilem i robie), ale nie ma takiego obowiazku. Ta interpretacja zrestza kloci sie z druga czescia pani wpisu, ze "to sprawa przede wszystkim sumienia". Wiec obowiazek czy kwestia sumienia ? Prosze przyjac zatem do wiadomosci, ze sa ludzie, ktorym sumienie nie pozwala brac udzialu w tym rycie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 26, 2010, 16:36:54 pm »

Nie, w luterańskim, tylko w katolickim.
Było "innym" - a cześć luteran (i anglikanów) posiada sukcesję apostolską. Pani studiuje prawo -czyż nie? ;)

Czy naprawdę to tak trudno zrozumieć? Skoro wykładnia ta mówi, że spełnia się obowiązek uczestnicząc w dowolnym katolickim obrządku, to jest to jasne- o ile można, trzeba uczestniczyć w dowolnym katolickim obrządku, żeby spełnić obowiązek.
Nie zrozumiała Pani chyba:
- jeśli nie można bez zbytniej uciążliwości uczestniczyć we Mszy św. w obrządku własnym - to obowiązku nie ma. Nawet, jeśli w pobliżu są inne obrządki katolickie.
- jeśli jest obowiązek, to można zadość mu uczynić w dowolnym obrządku katolickim - niekoniecznie własnym.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 26, 2010, 16:39:09 pm »

Tak na marginiesie- patrzac na post o. Blazy można sie zasmiac bo w stosunku do mnie twierdził, że długie posty są symptomem choroby psychicznej:) widać nie tylko u mnie:)
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #126 dnia: Lutego 26, 2010, 16:59:19 pm »

Łatwo jest mówić, że nie należy chodzić na NOM, gdy ma się w poblizu KRR, obrządki wschodnie. Ja ma taką sytuację w Warszawie, że wszystko to jest. Pan ma też taką sytuację. I Pani Cabbage też ma wybór. Ale miliony ludzi w Polsce mają do wyboru tylko NOM, albo nic. I musimy zrozumieć tych ludzi, i uszanować, że jeszcze chcą chodzić do świątyń. Ponadto ludziom trudno jest wytłumaczyć dlaczego NOM jest zły, jeśli przez całe lata biskupi polscy wraz z Kardynałem Wyszyńskim przekonywali i wpajali im NOM. Jest dla nich nie do pojęcia, że Sobór się mylił, Papieże się mylili, Kardynał Wyszyński(otaczany w Polsce wielkim szacunkiem) się mylił wprowadzając NOM. Trzeba wielkiej i długiej drogi by zmienić myślenie ludzi w Polsce na temat NOM. Zbliża się beatyfikacja księdza Jerzego. Kapłana który już wyłącznie sprawował NOM, czy mamy w tej uroczystości nie uczestniczyć? Bo był nomowskim kapłanem. NIe miał innego wyboru. Chciał i był po prostu katolickim księdzem.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #127 dnia: Lutego 26, 2010, 16:59:27 pm »

Pewien inny ksiadz objawil na necie, w dosc zawoalowanej formie, ze w zasadzie wszyscy tzw. tradycjonalisci to psychole. Widac wiec o. Blaza sie tradycjonalizuje :)
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #128 dnia: Lutego 26, 2010, 17:17:12 pm »

A pan dalej swoje. Primo, nie mowie, ze nie wolno chodzic na NOM tylko, ze nie nalezy nakazywac chodzic na NOM. Tak trudno to zrozumiec ? Secundo, mowie, ze trudno mi pojac jak swiadomy doktrynalny wybor tradycyjnej doktryny i liturgii moze byc komatybilny z regularnym chodzeniem na NOM.
To ze nie ma dostepu do KRR, ze kardynal, ze Papiez, ze ks. Popieluszko etc. nic nie zmienia. Na tym wlasnie polega kryzys Kosciola, a w taki sam sposob mozna bronic np. komunii na reke (zobaczy pan, ze beda mowic, ze ks. Popieluszko tez by dawal na reke gdyby zyl...).
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Torus
Gość
« Odpowiedz #129 dnia: Lutego 26, 2010, 17:21:33 pm »

Cytuj
Łatwo jest mówić, że nie należy chodzić na NOM, gdy ma się w poblizu KRR,[...] Ale miliony ludzi w Polsce mają do wyboru tylko NOM, albo nic. I musimy zrozumieć tych ludzi, i uszanować

"nie grzeszy ten, który nie zna Prawa" z pamięci Gdy nie byłem wielu rzeczy świadom też "chodziłem" na NOM, i dlatego Panie Ryszardzie 1966:
1. rozumiemy,
2. szanujemy,

Rozumiemy, szanujemy tym bardziej, że nikt nie słyszał by te miliony ludzi pisały pisma z prośbą o KRR, albo by tłoczyły się w kaplicach fsspx. Milionom ludzi w tej nieświadomości dot. obiektywnej wartości Nomu jest... jak jest, chyba dobrze, bo nie walczą o KRR.

Nie znaczy to jednak, że sami pójdziemy na NOM i będziemy zachęcać pozostałych. Raczej podsuniemy odpowiednią lekturę.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #130 dnia: Lutego 26, 2010, 17:25:16 pm »

Idę na Drogę Krzyżową i KRR do św. Benona teraz. Mam przynajmniej możliwość. Dziękuję za cenna wymianę poglądów. Pozdrawiam.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #131 dnia: Lutego 26, 2010, 18:20:20 pm »

Niestety, obawiam sie ze dopoki uparcie bedziemy wrzucac do jednego wora Msze z obrzadkiem (rytem jak kto woli), dopoty beda tu lecialy tak absurdalne argumenty, jak argument powszechnosci ignorancji wsrod wiernych czy argument waznosci sakramentu.
A przeciez kanon KPK, na ktory sie Panstwo powoluja, wyraznie rozroznia pojecie Mszy od pojecia obrzadku. I jednoznacznie wyklucza mozliwosc spelnienia obowiazku niedzielnego poprzez wysluchanie Mszy odprawionej w obrzadku innym niz katolicki. Jednym slowem uznaje, ze poza obrzadkiem katolickim sa i inne, w ktorych sprawuje sie waznie sakrament, a mimo to uczestnictwo wen nie spelnia wymogu niedzielnego obowiazku.

Wszelkie dyskusje nt. "NOM a obowiazek niedzielny" nalezy rozpoczynac od ustalenia "czy uwazam ze NOM jest rytem (podkreslam: rytem, a nie Msza) katolickim, czy nie".

Jesli uwazam, z jakichs tam powodow, np. z powodow autorytetu papieza, biskupow, ksiezy, powszechnosci etc., ze jest rytem katolickim, to brak innego niz NOM rytu nie usprawiedliwi nieobecnosci na Mszy.

Jesli zas uwazam, ze NOM nie jest rytem katolickim, ale kukulczym jajkiem, nie mam najmniejszego powodu nasladowac naiwne ptaszki wysiadujace a nastepnie karmiace bekarta, i ludzic sie, ze ten bekart nie wyrzuci z gniazda moich dzieci, kiedy tylko nabierze sil.

Pozostaje ustalic jakie sa kryteria katolicyzmu rytu.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #132 dnia: Lutego 26, 2010, 20:24:42 pm »

Pani Murka, ale takich kryteriów chyba nigdzie nie ma. I to jest główny problem. Jak dla mnie kryterium jest to, czy w czasie Mszy wspominane jest imię Papieża- bo to świadczy o jedności z nim, a zatem o katolickości oraz czy Msza ma podstawowe elementy- czytanie Słowa Bożego, złożenie Ofiary i słowa konsekracji itd i jest sprawowana przez ważnie wyświęconego kapłana.

Panie jp7, nie prawo wprawdzie, ale pokrewny kierunek ;) Niestety nie rozumiem Pana wypowiedz

- jeśli nie można bez zbytniej uciążliwości uczestniczyć we Mszy św. w obrządku własnym - to obowiązku nie ma. Nawet, jeśli w pobliżu są inne obrządki katolickie.
- jeśli jest obowiązek, to można zadość mu uczynić w dowolnym obrządku katolickim - niekoniecznie własnym.


Według mnie tu jest sprzeczność, bo jeśli nie ma obowiązku uczestnictwa w nieswoim obrządku, to kiedy zachodzi obowiązek uczestnictwa w dowolnym obrządku?
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #133 dnia: Lutego 26, 2010, 20:49:17 pm »

Znowu Pani miesza ryt i Msze :/

Czy KRR przestanie byc rytem katolickim jesli zaraz zmajstruje sobie ornat i odprawie wg niego jakies symulakrum przy kuchennym parapecie? Czy przestanie byc katolicki jesli jakis kaplan nie wymowi imienia papieza? Albo jesli zasymuluje sakrament nie dokonujac konsekracji?

Czy ryt satanistyczny zacznie byc katolicki jesli waznie wyswiecony kaplan zlozy Ofiare, przeczyta slowo Boze i wymowi imie papieza?
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #134 dnia: Lutego 26, 2010, 21:35:45 pm »

No nie.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 49 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Analiza krytyczna Mszału Pawła VI dla początkujących « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!