Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:51:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odradzam służenie do NOM
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 15 Drukuj
Autor Wątek: Odradzam służenie do NOM  (Przeczytany 63088 razy)
Zygmunt
Gość
« dnia: Października 11, 2009, 20:54:37 pm »

...to trzeba było nie czytać.

No dobrze, ale co z tymi, którzy muszą tego słuchać?

Muszą słuchać, bo ktoś im to czyta.


Bokotemat wydzielony z:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1618.0.html

  -- Moderacja
« Ostatnia zmiana: Października 13, 2009, 08:15:47 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Października 12, 2009, 11:13:47 am »


...to trzeba było nie czytać.

No dobrze, ale co z tymi, którzy muszą tego słuchać?

Muszą słuchać, bo ktoś im to czyta.

Ostatecznie, chyba lepiej że czyta ktoś, kto podchodzi krytycznie do tego, co czyta, prawda?

Właśnie tym gorzej jeśli robi to Pan świadomie...
 
W ogóle odradzam służenie do NOM.

Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #2 dnia: Października 12, 2009, 12:20:17 pm »

Pan wszystko odradzasz, ale w przeciowieństwie do Pana niektórzy uznają uczestnictwo w NOMie jako spełnienie obowiązku niedzielnego. A jeśli ktoś od małego podrostka służył przy ołtarzu, to chyba nie jest czymś nagannym, żeby robił to dalej. Tym bardziej, że mając pojęcie o tridentinie można pewne poprawki wnieść i mieć wpływ na to, by ten NOM był w miarę możliwości poprawny, a nie siedzieć w ławce i wytykać wszelkie błędy.
A co do wątpliwości p. spanish inquisition, to mój brat wczoraj miał podobnie. Doradziłem mu zmienić tę modlitwę, ale okazało się, że jest chrzest i modlitwa z rytuału, więc problem zniknął.
Ja osobiście, gdy mnie ten przykry obowiązek spotka i modlitwę czytam, to prawie zawsze ją modyfikuję. Do modlitwy za papieża zawsze dodaję słowo 'naszego', a wszystkie Eucharystie i uczty zastępuję Najświętszą ofiarą, albo po prostu Mszą Świętą.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Października 12, 2009, 12:30:22 pm »

Grzeczniej proszę!

"naszego" to oczywiście kompromis - czyli coś, czego być nie powinno.
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #4 dnia: Października 12, 2009, 12:43:41 pm »

A jak powinno być? Specjalnie tak robię, żeby podkreślić, że Benedykt też jest naszym papieżem, nie tylko Wielki Poprzednik.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Października 12, 2009, 12:50:43 pm »

Te problemy właśnie wskazują na to, ze nie należy służyć do NOM.

NOM stanowi zagrożenie dla wiary. Służenie do NOM to przesada.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #6 dnia: Października 12, 2009, 13:41:25 pm »

mając pojęcie o tridentinie można pewne poprawki wnieść i mieć wpływ na to, by ten NOM był w miarę możliwości poprawny, a nie siedzieć w ławce i wytykać wszelkie błędy.

Chyba nie jest we wladzy ministranta wprowadzanie zmian do tekstu Mszalu ? A nie wiem jak inaczej sprawic, by NOM "był w miarę możliwości poprawny".
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #7 dnia: Października 12, 2009, 14:07:03 pm »

mając pojęcie o tridentinie można pewne poprawki wnieść i mieć wpływ na to, by ten NOM był w miarę możliwości poprawny, a nie siedzieć w ławce i wytykać wszelkie błędy.

Chyba nie jest we wladzy ministranta wprowadzanie zmian do tekstu Mszalu ? A nie wiem jak inaczej sprawic, by NOM "był w miarę możliwości poprawny".

Znajomość nowej liturgii rzeczywiście nie jest Pana mocną stroną ;)

Wezwań modlitwy powszechnej nie odczytuje się z Mszału. Co więcej, można ją całkowicie opuścić.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #8 dnia: Października 12, 2009, 14:10:19 pm »

Tylko ze poprawna modlitwa powszechna (a nawet jej brak) nie sprawi, ze NOM "stanie sie w miarę możliwości poprawny". Trzeba by ingerowac w mszal.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Października 12, 2009, 14:13:59 pm »

I to mało, bo "w miarę możliwości poprawny"  wprost oznacza "niepoprawny".
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Października 12, 2009, 14:29:26 pm »


Znajomość nowej liturgii rzeczywiście nie jest Pana mocną stroną ;)

Wezwań modlitwy powszechnej nie odczytuje się z Mszału. Co więcej, można ją całkowicie opuścić.

coś jest Pan dziś rozkojarzony. W wypowiedzi Pana dxcv nie chodzi wyłącznie o modlitwe powszechna ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #11 dnia: Października 12, 2009, 15:03:39 pm »

Mozna ja i calkowicie opuscic, a i tak NOM pozostanie problematyczny ze wzgledu chociazby na nowe "offertorium", ktore w Mszale jest i nie jest opcjonalne. Twiedzenie, ze manipulacje miistrantow moga NOM naprawic albo poprawic sa zludzeniem.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Października 12, 2009, 15:06:14 pm »

musiałby ministrant Mszał podmienić, bo coś się faktycznie zmieniło ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Października 12, 2009, 15:16:41 pm »

Te problemy właśnie wskazują na to, ze nie należy służyć do NOM.

NOM stanowi zagrożenie dla wiary. Służenie do NOM to przesada.

Niestety nie wszyscy mają równy dostęp do KRR. U mnie to kwestia wyboru jedności z Rzymem i z własną parafią, ale kiedy tylko mam okazję - dojeżdżam na Tridentinę sprawowaną w innej parafii diecezjalnej.
Myślę że uczestnictwo w liturgii według Mszału zatwierdzonego przez Watykan nie może stanowić zagrożenia dla wiary. Nawet jeśli tak jest, mnie obowiązuje posłuszeństwo wobec pasterzy, a ich obarcza całkowita odpowiedzialność za ewentualne szkody na moim sumieniu czy wierze. Po drugie - wobec świadomości różnic pomiędzy obiema formami uważam, że jestem przygotowany do tego, aby z NOMu - brzydko mówiąc - wyłowić esencję treści i tę esencję traktować jako przedsmak ucztestnictwa w formie nadzwyczajnej.


Nikt nie nakazuje służyć do NOM. Myślę, że Pana świadomość różnic jest słaba, skoro nie dostrzega Pan problemu właśnie w służeniu do NOM.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #14 dnia: Października 12, 2009, 16:07:14 pm »

Myślę że uczestnictwo w liturgii według Mszału zatwierdzonego przez Watykan nie może stanowić zagrożenia dla wiary. Nawet jeśli tak jest, mnie obowiązuje posłuszeństwo wobec pasterzy, a ich obarcza całkowita odpowiedzialność za ewentualne szkody na moim sumieniu czy wierze.

Nie wierze, ze to przeczytalem na Forum Krzyz  :o
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: [1] 2 3 ... 15 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odradzam służenie do NOM « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!