Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 01, 2024, 09:30:48 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231968 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: do forumowych kapłanów/zakonników pytanie o odprawianie KRR
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: do forumowych kapłanów/zakonników pytanie o odprawianie KRR  (Przeczytany 10017 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« dnia: Lutego 17, 2009, 13:33:13 pm »

Bardzo proszę o odpowiedź naszych forumowych zakonników lub księży, jeśli oczywiście mogę zapytać: Czy odprawia O./Ks. Mszę świętą wg. mszału św. Piusa V? A jeśli nie, to dlaczego argumentacja "tradycyjna" jest dla O./Ks. nieprzekonująca?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 17, 2009, 13:38:59 pm »

Bardzo fajny wątek. Przyłączam się do pytania, ale prosiłbym również o wypowiedzi forumowych seminarzystów czy zamierzają odprawiać Msze trydenckie. (Oczywiście również jeśli możemy zapytać).
Zapisane
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 17, 2009, 13:40:51 pm »

ja wiem o dwu klerykach z tego forum co na razie lekcje śpiewali, ciekawe czy się ujawnią :)
Zapisane
Tompson
bywalec
**
Wiadomości: 68


in Te Domine speravi...

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 17, 2009, 14:31:05 pm »

Cytat: JRFW
ale prosiłbym również o wypowiedzi forumowych seminarzystów czy zamierzają odprawiać Msze trydenckie.

zamierzać, zamierzają...a czy Bóg pozwoli to zobaczymy :) szczerze powiedziawszy to osobiści trudno mi wyobrazić sobie kapłaństwo bez Mszy Trydenckiej. Budujące jest też to, że przynajmniej w białostockim seminarium jest sporo osób zainteresowanych KRR. Z wykładowcą łaciny na czele ;)
Zapisane
tradycjakatolicka.pl
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 17, 2009, 15:43:25 pm »

Dla mnie ksiądz katolicki, który Mszy odprawianej w KRR na oczy nie widział, który nawet we własnym zakresie z czystej ciekawości tekstu tej Mszy nie przeczytał, nie zastanowił się nad róznicami z NOMem, (a jestem pewien, że są tacy)  jest księdzem okaleczonym.
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 17, 2009, 15:48:42 pm »

Problem w tym, że w wielu seminariach jest pełno kleryków zainteresowanych. Niestety jest jakiś odgórny szlaban, aby takich Mszy nie organizować, ani nie rozbudzać tych zainteresowań. Jeżeli byłoby inaczej, to gdzie jak gdzie, ale w seminarium bez problemu można było taką Mszę odtworzyć z książek, zdjęć, nagrań i z powodzeniem regularnie celebrować.
Panie Fidelis - takich księży jest w Polsce 98%.

Niestety w Polsce, a i zapewne też za granicą, w Kościele rządzi jakaś piekielna ideologia, która rozprzestrzenia nienawiść do wszelkich tradycyjnych form wyrazu wiary katolickiej. Jak się tak trzeźwo zastanowić to nie do pomyślenia jest, aby na tak wielką rzeszę duchownych badaczy i naukowców, przez ostatnie półtora roku nie pojawił się żaden naukowiec, który opublikowałby w wydawnictwach liturgicznych chociażby jeden artykuł na temat dobrodziejstwa nfrr . Nie wspomnę już o organizacji jakiejkowiek Mszy w gronie samych księży, którzyby z miłością i z zapałem chcieli w niej uczestniczyć oraz chlubić się wszem i wobec z tego faktu. Cała praca ruchu liturgicznego znajduje się aktualnie na barkach świeckich, którzy swą nieustępliwością zmuszają księży do ocknięcia się z marazmu i wyzbycia lęku.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2009, 15:59:46 pm wysłana przez Wiedhold » Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 17, 2009, 15:59:41 pm »

To owoc Soboru, że świeccy tak działają :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 17, 2009, 16:07:43 pm »

Problem w tym, że w wielu seminariach jest pełno kleryków zainteresowanych.

Może by zrobić anonimową ankietę. Może już jest? Jakie są wyniki? Czy zainteresowanie to dotyczy tylko Mszy św., czy również tradycyjnej teologii?
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2920

« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 17, 2009, 16:18:58 pm »

Cytuj
ale prosiłbym również o wypowiedzi forumowych seminarzystów czy zamierzają odprawiać Msze trydenckie.
Zamierzać to zamierzam, ale ile to jeszcze czasu...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 17, 2009, 18:35:59 pm »



Niestety w Polsce, a i zapewne też za granicą, w Kościele rządzi jakaś piekielna ideologia, która rozprzestrzenia nienawiść do wszelkich tradycyjnych form wyrazu wiary katolickiej.(..........). Cała praca ruchu liturgicznego znajduje się aktualnie na barkach świeckich, którzy swą nieustępliwością zmuszają księży do ocknięcia się z marazmu i wyzbycia lęku.

Vere verum est. A ideologia ta oparta jest na kłamstwie, przeinaczeniach, złej woli, niechęci, uprzedzeniach, zwykłej ignorancji, lenistwie umysłowym, i wielu innych pejoratywach. Ale po to tu jesteśmy. Po to to forum.

Przy okazji; parę lat temu po mszy Łagiewnikach k/Łodzi zagadnąłem kilku braciszków (franciszkanie), którzy akurat sprzedawali jakieś pisma i książki przed kościołem.... zagadnąłem w sposób trochę humorystyczno ironiczny (jak to u mnie); "A o Mszy św. trydenckiej nic nie macie?" Na co jeden z nich wyskoczył; " A to ta po łacinie...
Też mi msza, że ampułki trzeba było całować...ha, ha, ha".  Z wrażenia nie odezwałem się słowem. I taki braciszek kiedyś zostanie księdzem. (Ale w gitarki tam szarpali ostro. Nie wiem jak teraz.)
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 17, 2009, 19:07:37 pm »

ja wiem o dwu klerykach z tego forum co na razie lekcje śpiewali, ciekawe czy się ujawnią :)
Nazwijmy to próbą śpiewu  ;) A zamierzać zamierzam jak najbardziej, jak Pan Bóg pozwoli.
Zapisane
murdelio
adept
*
Wiadomości: 31


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 17, 2009, 19:50:10 pm »

Odpowiem za zaprzyjaźnionego księdza, który jednoosobowo prowadzi parafię obejmującą trzy wioski, trzy kościoły, cztery Msze Św. niedzielne. W kościele ma balaski z obrusami, wchodzi na ambonę, postawił sześć świec na ołtarzu i często odmawia kanon rzymski. Po pierwsze jest bardzo zapracowany i boi się brać na siebie naukę tradycyjnej Mszy, skoro NOM jest ważny, a on ma i bez tego wiele obowiązków (katecheza, młodzież, remonty kościołów). Po drugie mimo Summorum Pontificum odprawianie Mszy Trydenckiej byłoby wychodzeniem przed szereg i aktem brawury wobec biskupa. A od zmarszczenia brwi ordynariusza wiele przedsięwzięć mogłoby ucierpieć.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 17, 2009, 19:54:31 pm »

Jak byłem u oblatów to mówiłem oficjalnie że dzień w którym ewentualnie przyjmę święcenia kapłańskie będzie dniem w którym po raz pierwszy i ostatni odprawię NOM.
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 17, 2009, 20:00:38 pm »

uuuuuuuuuu.....gratuluję odwagi- a jak na to reagowali "przełożeni"?
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 17, 2009, 20:05:07 pm »

Odpowiem za zaprzyjaźnionego księdza, który jednoosobowo prowadzi parafię obejmującą trzy wioski, trzy kościoły, cztery Msze Św. niedzielne. W kościele ma balaski z obrusami, wchodzi na ambonę, postawił sześć świec na ołtarzu i często odmawia kanon rzymski. Po pierwsze jest bardzo zapracowany i boi się brać na siebie naukę tradycyjnej Mszy, skoro NOM jest ważny, a on ma i bez tego wiele obowiązków (katecheza, młodzież, remonty kościołów). Po drugie mimo Summorum Pontificum odprawianie Mszy Trydenckiej byłoby wychodzeniem przed szereg i aktem brawury wobec biskupa. A od zmarszczenia brwi ordynariusza wiele przedsięwzięć mogłoby ucierpieć.
A to w Polsce?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: do forumowych kapłanów/zakonników pytanie o odprawianie KRR « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!