Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:03:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dzisiejsza Modlitwa Powszechna
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Dzisiejsza Modlitwa Powszechna  (Przeczytany 12824 razy)
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #15 dnia: Października 12, 2009, 10:02:03 am »

Teraz przeczytałem tekst ze zrozumieniem i rzeczywiście - ma Pan rację.

Pozdrawiam
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #16 dnia: Października 12, 2009, 15:07:56 pm »

Te problemy właśnie wskazują na to, ze nie należy służyć do NOM.

NOM stanowi zagrożenie dla wiary. Służenie do NOM to przesada.

Niestety nie wszyscy mają równy dostęp do KRR. U mnie to kwestia wyboru jedności z Rzymem i z własną parafią, ale kiedy tylko mam okazję - dojeżdżam na Tridentinę sprawowaną w innej parafii diecezjalnej.
Myślę że uczestnictwo w liturgii według Mszału zatwierdzonego przez Watykan nie może stanowić zagrożenia dla wiary. Nawet jeśli tak jest, mnie obowiązuje posłuszeństwo wobec pasterzy, a ich obarcza całkowita odpowiedzialność za ewentualne szkody na moim sumieniu czy wierze. Po drugie - wobec świadomości różnic pomiędzy obiema formami uważam, że jestem przygotowany do tego, aby z NOMu - brzydko mówiąc - wyłowić esencję treści i tę esencję traktować jako przedsmak ucztestnictwa w formie nadzwyczajnej.
Proponuję porzucić ten poboczny wątek, który de facto sprowadza się do statusu i prawowierności NOM, zdaje się że ten temat był już wiele razy wałkowany.

Panie Bartku, chyba źle Pan to interpretuje. To nie jest kult publiczny (przedstawianie z aureolką) lecz prośba o potwierdzenie kultu. Czy zatem nie można zamówić Mszy o beatyfikację Piusa XII ?

Dopiero 2 zdanie ze sfotografowanej MP interpretowane samodzielnie byłoby czemś niewlasciwem, ale w tym kontekscie - nie jest. Mimo tego, że wciąż na szczęscie nie podpisano dekretu o heroicznosci cnót JP2

Dla mnie to mocno nagięta interpretacja, choć nie ukrywam, że bardzo dyplomatyczna :) Po pierwszym zdaniu, które jest "prośbą o potwierdzenie kultu" następuje kropka, a po niej zaczyna się nowe zdanie: "Niech jego orędownictwo wyprasza łaskę...". Zdanie drugie nie zawiera żadnego wyznacznika przypuszczenia, warunkowości ani spójnika, który sugerowałby konieczność interpretacji w kontekście pierwszego zdania. Normalnie w modlitwach powszechnych w takim przypadku wezwanie wyglądałoby na przykład "aby mógł orendować za...". Zarówno "orędownictwo" jest w tym zdaniu stwierdzeniem, jak i "wyprasza" jest czasem teraźniejszym. Pomimo dobrej woli i dużej wyobraźni ciężko mi się to zrozumieć inaczej jak tylko dosłownie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #17 dnia: Października 13, 2009, 08:17:37 am »

Bokotemat wydzielono:
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,1632.0.html

  -- Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Dzisiejsza Modlitwa Powszechna « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!