Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 02:26:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj
Autor Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe  (Przeczytany 32875 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #90 dnia: Grudnia 03, 2009, 09:04:33 am »

Dziś na lekcji religii przyszedł do nas zakonnik z dwoma młodymy mężczyznami po 20. Jeden był duńskim luteraninem, gadał po angielski, drugi polskim katolikiem i go tłumaczył.
Po lekcji usłyszałem natomiast, że mam jakieś średniowieczne poglądy ;D Cięzko być w dzisiejszych czasach katolikiem.
Mógł Pan jeszcze wspomnieć, że cała luterska duchowość to negacja wiary katolickiej (św. Józef Pelczar) a także "Luter i Budda to słudzy szatana" (śp. Marceli Lefebvre); i że warto byłoby, aby się ten człowiek przed śmiercią nawrócił do prawdziwej wiary by uniknąć potępienia wiecznego. Że przecież jest jeden Bóg, to znaczy, że jest tylko jedna prawdziwa wiara, którą wyznają ludzie tworzący jeden kościół.
A za "średniowieczne poglądy" podziękować: "dziękuję, bardzo mi miło".
Ale gratuluję przyznania się do wiary! Ja, w moim licealnym wieku, chyba nie byłbym zdolny do tego.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #91 dnia: Grudnia 03, 2009, 16:31:34 pm »

Usyłyszalem w odpoiwedzi że każdy inaczej rozumie wiarę, są różne drogi i inne herezje.

A od kogo pan usłyszał? Od luteranina czy katolickiego księdza?

Od koleżanki ateistki.
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
ereandel
adept
*
Wiadomości: 35

« Odpowiedz #92 dnia: Grudnia 11, 2009, 21:01:42 pm »

Po lekcji usłyszałem natomiast, że mam jakieś średniowieczne poglądy ;D Cięzko być w dzisiejszych czasach katolikiem.
Ja to słyszałem już wiele razy. Trudno, trzeba dzielnie kroczyć drogą wyznaczoną przez Jezusa. Na pocieszenie mogę jeszcze podać coś co powiedział Benedykt XVI - jedynym kościołem jest Kościół, wszystkie inne to tylko związki wyznaniowe ( nie pamiętam gdzie to przeczytałem, ale coś takiego było).

Co do Taize - Bogu niech będą dzięki, że w mojej miejscowości księża nie mają bladego pojęcia czym owo taize jest ( a przynajmniej żaden z tych których spotkałem ). Każdy inaczej rozumie wiarę? Jest tylko jedna prawdziwa wiara - katolicka. Proszę się tego trzymać.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #93 dnia: Grudnia 12, 2009, 05:01:45 am »

ereandel, e tam, te cale taize to wielki straszak. Sama impreza to zgorszenie, ale spiewy maja calkiem ciekawe, a poza tym mozna troche porozrabiac na ekumenicznych spotkaniach :D
Pozdrawiam
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #94 dnia: Grudnia 12, 2009, 08:04:43 am »

Na te śpiewy ludzi łapią, bo jak komuś uszami wychodzą kakofonie kikokarmenackie, duchackie czy oazowe beczenia i nie spotkał w Kościele nic lepszego, to tam znajduje muzyczną ulgę.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #95 dnia: Grudnia 13, 2009, 15:59:54 pm »

Poznaniacy nie garną się do przyjmowania przyjezdnych do swoich domów. Widać że ta idea była w Polsce modna jak trzeba wyjechać na Zachód turystycznie.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #96 dnia: Grudnia 15, 2009, 19:10:31 pm »

W ostatnim numerze "W drodze" głosy krytyki nt. Taizé.

OSTROŻNIE Z TAIZÉ
http://www.wdrodze.pl/?mod=opis&id=842
http://dominikanie.pl/polecamy_1.php?news_id=2243#head
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #97 dnia: Grudnia 15, 2009, 19:18:00 pm »

Poznaniacy nie garną się do przyjmowania przyjezdnych do swoich domów. Widać że ta idea była w Polsce modna jak trzeba wyjechać na Zachód turystycznie.

W parafii na ktorej terenie mieszkam, jest wiecej chetnych na przyjecie przyjezdnych niz przyjezdnych przydzielonych do parafii. Nie wiem jak jest gdzie indziej, choc ponoc nie wszedzie tak rozowo
Zapisane
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #98 dnia: Grudnia 30, 2009, 19:57:10 pm »

Prof. Maciej Giertych o Taizé. Ciekawa notatka w "Opoce w Kraju"

Czytelnik naszego portalu, p. Ryszard Golis z Poznania przesłał nam (za co serdecznie dziękujemy) nowy numer czasopisma "Opoka w Kraju", redagowanego przez p. prof. Macieja Giertycha.

Naszą uwagę przyciągnął ciekawy komentarz dotyczący spotkania młodzieży Taizé w Poznaniu:

Krytycznie o Taizé pisałem już dwadzieścia lat temu („Interkomunia” Rycerz Niepokalanej kwiecień 1989). Po śmierci brata Rogera i Ojca Świętego Jana Pawła II temat przycichł, a w każdym razie zszedł z pierwszych stron gazet. I oto teraz w mojej diecezji, w Poznaniu, ma się odbyć na przełomie roku spotkanie młodzieży Taizé. Po co to komu? Okazuje się, że są trudności ze znalezieniem wystarczającej liczby chętnych na przenocowanie przyjezdnych. Termin zgłaszania ofert dawno minął a ciągle słyszymy wezwania o dalsze zgłoszenia. Odbieram to jako przejaw zdrowia społeczeństwa wielkopolskiego. Nic pozytywnego z takich spotkań nie wynika, a negatywnych konsekwencji jest kilka.

Wśród uczestników rodzi się indyferentyzm religijny. Zaciera się różnica między wiarą prawdziwą a innowierców. Pozostaje wrażenie, że wszystkie wyznania są jednakowo dobre.

Maleje szacunek dla Eucharystii. Na zgromadzeniach tych praktykowana jest interkomunia i uczestnicy często nie wiedzą, co przyjmują – pobłogosławiony przez pastora opłatek czy Pana Jezusa. Zapewne w Polsce organizatorzy będą pilnować by to było dla uczestników jasne, ale czy protestanccy uczestnicy, na bazie doświadczeń z poprzednich spotkań, to uszanują? Co pomyślą polscy uczestnicy, gdy zobaczą znanych sobie innowierców przystępujących do naszej Komunii Świętej?

Na spotkaniach Taizé nie tylko interkomunia jest praktykowana, ale i koncelebra. (http://breviarium.blogspot.com/2009/01/taize-nadchodzi-otrzewienie.html). W czasie zeszłorocznego spotkania w Brukseli katolicki ksiądz i dwie protestanckie pastorki wspólnie „konsekrowali” hostie do późniejszego rozdawania zebranym jako Komunię (komunię). Nie wiem jak to pisać - czy to była Eucharystia czy symbol wspólnoty? W Taizé świadomie zaciera się różnicę między Eucharystią a wspólnotowością (po francusku communion w obu przypadkach z małej litery).

Wśród słynnych kanonów z Taizé, których dzisiaj młodzież przygotowująca się na spotkanie w Poznaniu się uczy, są wezwania chwalebne i błagalne. Nie ma przebłagalnych. To wynika z mentalności protestanckiej. Nie mamy win, za które musielibyśmy przepraszać i błagać o przebaczenie. Obniża to świadomość grzechu.

Wśród młodych uczestników zawiązują się przyjaźnie, które czasem kończą się małżeństwami międzywyznaniowymi. Z reguły nie są one szczęśliwe, bo nie są oparte na spójnej ideologii. Prowadzą do indyferentyzmu religijnego lub wręcz do laicyzacji. Dziś już w Polsce nikt nie wymaga by strona niekatolicka wyraziła przed ślubem zgodę na katolickie wychowywanie dzieci.

Młodzież oswaja się, że na owe spotkania modlitewno-towarzyskie może dostać za darmo nocleg i niektóre posiłki. Im się należy!

A proboszczowie muszą się angażować w imprezę, która nie zawsze im się podoba. Współczuję im.

Całość dostępna pod adresem: http://www.konserwatyzm.pl/aktualnosci.php/Wiadomosc/4718/
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #99 dnia: Grudnia 30, 2009, 22:48:55 pm »

Krytycznie o Taizé pisałem już dwadzieścia lat temu („Interkomunia” Rycerz Niepokalanej kwiecień 1989).

Pamietam ten artykul ! To byl niezly dysonans poznawczy dla znajomych z "duszpasterstw akademickich" i mlodych ksiezy.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #100 dnia: Grudnia 30, 2009, 23:39:21 pm »

A aktualny numer Tygodnika Powszechnego sporo miejsca poświęca spotkaniu Teze w Poznaniu, a w nim trochę miejsca na polemikę z red. Terlikowskim (że się i nie zna i nic nie rozumie).
Przeczytałem z ciekawości, bo i trochę historii poznałem (wspólne kolacje i modlitwy jeszcze kardynała Karola Wojtyły z "bratem" Rogerem).
Ale przebija z tekstu jeden imperatyw - chrześcijaństwo już-nie-podzielone to jakaś mega instytucja dobroczynna...
Zapisane
br. Wojtek OP
bywalec
**
Wiadomości: 85


« Odpowiedz #101 dnia: Stycznia 01, 2010, 17:10:58 pm »

Na te śpiewy ludzi łapią, bo jak komuś uszami wychodzą kakofonie kikokarmenackie, duchackie czy oazowe beczenia i nie spotkał w Kościele nic lepszego, to tam znajduje muzyczną ulgę.

 8)

Taize dobre na "dzwonki" do telefonu.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #102 dnia: Stycznia 01, 2010, 17:32:07 pm »

A ja telefonu nie mam bo służbowy zdałem.
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #103 dnia: Stycznia 01, 2010, 18:52:30 pm »

Dzsiaj proboszcz poruszył temat taize w kazaniu. Jak usłyszałem, że wspólnota z Taize szczególnie kładzie nacisk na "celebracje eucharystyczne", na adoracje Naświętszego Sakramentu oraz, że szczególnie miłuje Maryję, to sie zastanawialem czy my mówimy o tej samej wspólnocie....

A potem ludzie pytają co jest złego w Taize...skoro to taka dobra wspólnota....
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #104 dnia: Stycznia 11, 2010, 09:43:00 am »



Tak bylo kiedys...
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Strony: 1 ... 5 6 [7] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!