Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:26:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe  (Przeczytany 32762 razy)
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Października 12, 2009, 14:41:08 pm »

o zakazie Leona XIII wspolnych modlitw z heretykami.

Gdzie papież ten wydał taki zakaz? Chodzi może o encyklikę jakąś?
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2009, 22:08:28 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #16 dnia: Października 12, 2009, 14:58:12 pm »

Najbardziej spodobali mi sie chodzacy po obozie kapo, ktorzy zaganiali na "dobrowolna" wspolna modlitwe.
Ci mają ksywę "Securitate". ;D
Zapisane
zdewirtualizować awatary
darl
uczestnik
***
Wiadomości: 138

« Odpowiedz #17 dnia: Października 13, 2009, 13:40:24 pm »

Zakaz wspólnych modlitw z heretykami wynika z kodeksu prawa kanonicznego: nowego i starego. Stary kodeks stawia sprawę ostro: communicatio in sacris powoduje ekskomunikę.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #18 dnia: Października 14, 2009, 21:15:44 pm »

Z tego co czytałem, to Święte Oficjum pozwoliło biskupom wydawać decyzje, czy wierni z danej diecezji mogą brać udział w spotkaniach ekumenicznych.
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2009, 21:18:46 pm wysłana przez Caesar » Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #19 dnia: Października 14, 2009, 21:59:37 pm »

Pan Cezar jak zwykle nie na temat.Nie chodzi o spotkania z innowiercami (z tramwaju mam wysiasc jak wejdzie rabin ? a moze go wychnac ?), ale o wspolne modly.

Przy okazji, okazalo sie, ze "Testem benevolentiae" Leona XIII nie ma na stronie vatican.va, ktora po raz kolejny prezentuje sie dosc wybiorczo.
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2009, 22:44:35 pm wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #20 dnia: Października 14, 2009, 22:43:05 pm »

(z tramwaju mam wysiasc jak wejdzie rabin ? a moze go wychnac ?)

Sw. ojciec Maksymilian przy takich okazjach wdawal sie w rozmowy albo rozdawal Cudowne Medaliki :)

Juz to kiedys wklejalam na fidelu, ale warto przypomniec:

W pociągu (jadąc do Nieszawy) miałem sposobność rozmawiać z kilkoma i naprostować im ideę; w drodze do Włocławka (po fakultę do spowiedzi) znalazłem się w karetce między innymi w towarzystwie jednego żyda (cywilizowanego, bez pejsów), żydóweczki (po pańsku), protestanta, jednego katolika z Kaukazu i innych. - Rozmyślnie skierowałem rozmowę na temat religijny. - Nie męczyłem się jednak dużo, bo pozwalałem im dysputować między sobą i tylko prostowałem, gdzie było trzeba, albo i szerzej wyjaśniałem. Niepokalana dała mi trochę jasności umysłu, więc szło gładko. Żydóweczka łatwo przyznała przeciw protestantom, iż tylko jedna wiara może być dobra; w mowie o złych katolikach przyznano, że dobry katolik jest lepszy od dobrego niedowiarka itd. W końcu podróży na stację zabrałem głos i zaokrąglając wszystko przeszedłem od prawa natury, wybrania Izraela, protestantyzmu do katolicyzmu, pokrótce uzasadniając, poleciłem wreszcie bardzo modlitwę jako środek do uznania prawdy. Gdym już stał na peronie, jeden z poprzednich towarzyszów podróży (katolik) powiedział mi, że gdym wyszedł z karetki, ów żyd (czy protestant) rzekł: "To mądry ksiądz". Może tam Niepokalana zaczęła robić wyłom w duszy. - Polecam więc wszystkich swych podróżnych modlitwom MI (proszę umieścić między poleconymi).
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #21 dnia: Października 15, 2009, 00:17:56 am »

Pan Cezar jak zwykle nie na temat.Nie chodzi o spotkania z innowiercami (z tramwaju mam wysiasc jak wejdzie rabin ? a moze go wychnac ?), ale o wspolne modly.
Tekst  który czytałem mówił, że po wizycie Rogera w Rzymie zarówno u Piusa XII, jak w Świętym Oficjum, owa instytucja wydała dekret, który mówił o tym co pisałem (było tam o możliwości uczestnictwa katolików w dziełach ekumenicznych bez narażania się na kary kościelne, zatem nie chodziło raczej o spotykanie się w tramwaju). Działo się to chyba w samej końcówce lat 40-tych. (może ktoś ma na ten temat konkretniejsze informacje - podejrzewam, że na pewno p. FB ma, skoro tak kategorycznie się wypowiada)

I tak przy okazji: skoro pisze Pan, ze ja jak zwykle nie na temat, to proszę mi to udowodnić. Jak widzę to postów mam ponad 600, zatem skoro "zawsze piszę nie na temat" to proszę wskazać chociaż 60 postów moich nie na temat, inaczej proszę odszczekać tekst który miał być zapewne złośliwy, a wyszedł tylko (aż sie che napisać "jak zawsze") głupi.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #22 dnia: Października 15, 2009, 00:22:16 am »

@ Caesar
Ale chyba w czasach, kiedy ten dekret został wydany termin "dzieła ekumeniczne" rozumiany był powszechnie "nieco" inaczej niż dzisiaj. Przeciwko uczestnictwu w "dziełach ekumenicznych" w prawdziwym (tradycyjnym) tego słowa znaczeniu chyba nikt z nas nie ma nic przeciwko.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #23 dnia: Października 15, 2009, 00:33:27 am »

Panie JRWF: użyłem słowa "dzieła", bo nie pamiętam jakie w tym miejscu było słowo w czytanym artykule (nie wiem czy to nie było na stronie Antyku, ale zupełnie nie pamiętam, gdyż było to juz dość dawno). Podejrzewam jednak, że jeżeli była tam wzmianka o grożących za to karach kościelnych, to raczej nie chodziło o same spotkania, ale też o coś więcej. Podkreślam jednak, jak napisałem w pierwszym poście, że to tylko czytałem, a samego dokumentu nigdy nie widziałem.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #24 dnia: Października 15, 2009, 00:45:07 am »

Ależ ja się tego oczywiście domyślam! :)
Ale po prostu wątpię, żeby chodziło tam np. o wspólne nabożeństwa...
Podejrzewam po prostu, że mogło chodzić o ekumenizm rozumiany jako dążenie do jedności chrześcijan w Kościele (uściślam: oczywiście katolickim).

____________________________________
PS. Ciekawostka. Przy pisaniu tego posta chciałem sobie sprawdzić różne definicje ekumenizmu. I "wyguglałem" coś takiego:

Cytat: kosciol.pl
Ekumenizm - czym jest w istocie? Przedstawiciele niektórych wyznań (tradycjonaliści, świadkowie Jehowy) uważają ekumenizm za rzecz całkowicie zbędną i nawet sprzeczną z Jedyną Wiarą! Mylą się jednak.

Źródło: http://www.kosciol.pl/article.php/20070414095335880

 ;D
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #25 dnia: Października 15, 2009, 00:52:35 am »

Zapewne jak ktoś znajdzie ten dokument (albo jak się okaże, że takowy nie istnieje, a przeczytany artykuł zawierał błąd) to wtedy sprawa się wyjaśni, czy chodziło o modlitwy czy spotkania, czy rozmowy czy dialog czy jeszcze co innego:) Biorąc jednak pod uwagę fakt, że było to w kontekście spotkań tezetowskich, to mogło też chodzić o wspólne modlitwy (chyba, żę byłoby tam rozróżnienia na pozwolenie na spotkania/rozmowy, a zakaz na modlitwy).
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #26 dnia: Października 21, 2009, 20:40:16 pm »

Jutro w mojej parafii odbędzie się o godz. 19.30 show modlitewne w klimacie Taize które poprowadzi guru polskich taizmenów ks. "brat" Marek z Taize właśnie. Show ma zapewne na celu zrobić reklamę pośród Polaków dla których wyjazd do Poznania nie jest atrakcyjny.
Wybieram się tam na godzinkę gdyż dłużej zapewne nie wytrzymam.
Zapisane
Buntek
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #27 dnia: Października 21, 2009, 22:05:53 pm »

Na spotkania Taize jeździłem przez kilka lat, zaczynając od Wrocławia w 198? Był to czas spotkań ciekawych ludzi, zwiedzanie miast i czas modlitwy. Byłem nawet dwa razy w Taize. Za drugim razem dziwiłem się, że na Mszę św. przyszło nas tylko kilkanaście osób, a za godzinę na spotkanie modlitewne kilkadziesiąt "katolików". W każdym razie bardzo ciekawe doświadczenia. Dopiero od niedawna, od dwóch lat, dostrzegam zagrożenie dla wiary jakie niesie ze sobą ten ruch. I dzięki Bogu za tę łaskę!
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #28 dnia: Października 22, 2009, 20:23:33 pm »

No i byłem. Plakaty w całym mieście i na wszystkich 2 uczelniach w Kaliszu czyli PWSZ i UAM oraz we wszystkich kościołach. W kościele górnym( w dolnym były neokatechezy) było i chyba do tej pory jest około 100 osób z czego można odliczyć ok 30 księży i kleryków. Przed spotkaniem proboszcz wskazał mnie palcem innemu księdzu i usłyszałem:"to ten lefebrysta".
Spotkanie rozpoczął proboszcz beżż żadnego chrześcijańskiego pozdrowienia za to czytając list zamordowanego przełożonego Taize Rogera Schutza. Potem hasłami o miłości przemówił ks. brat Marek z Taize i zareklamował 16min film o poznańskim spędzie który zaraz był wyświetlony tuż nad Tabernakulum. A w nim spęd poznański reklamował abp. Gądecki i ks, prymas Glemp oraz jakaś młodzież która kiedyś była zła a po pobycie w Taize jest już dobra. Poem znowu z hasłami ks. brat Marek i opuściłem ten spęd.
Moim zdaniem nie będzie wielu Polaków w Poznaniu. 
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #29 dnia: Października 22, 2009, 20:27:13 pm »

Przed spotkaniem proboszcz wskazał mnie palcem innemu księdzu i usłyszałem:"to ten lefebrysta".

:DDDDDDDDDDDD
Trzeba bylo w tym momencie zrobic grozna mine i wyjac bron :D
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!