Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 20:40:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj
Autor Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe  (Przeczytany 32900 razy)
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« dnia: Października 06, 2009, 13:16:10 pm »

Właśnie dowiedziałem się, że spotkanie miłośników tego indyferentnego towarzystwa odbędzie się od 29 grudnia do 2 stycznia w Poznaniu.
Tutaj artykuł wyjaśniający, czym jeszcze jest ekumenizm: http://www.taize.fr/pl_article6752.html , napisany przez biskupa Nanterre.

Nowy "Kościół"
Cytuj
Brat Alois i inni bracia kontynuują to powołanie idąc drogą wyznaczoną przez Brata Rogera. Już żyją w Kościele, który stanowi widoczną jedność i wskazują młodym ludziom wspólną drogę do źródeł wiary.

Czy ktoś się nawrócił do Kościoła/"kościoła" w Taize?

Z błędów młodości mogę napisać, że byłem na dwóch takich spotkaniach (Wiedeń, Mediolan) i w sumie niepotrzebnie tam pojechałem. Gdybym dzisiaj pojechał na spotkanie Taize, byłoby to dla mnie grzechem ciężkim. Czym jest symbol "taizeański"? Czy to wykoślawiony krzyż, uproszczony gołąb, symbol postawy oranta, kwiatuszek?
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2009, 14:26:30 pm wysłana przez Andris Inkvizitors » Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Eligiusz
aktywista
*****
Wiadomości: 688


ś.p. Anna Walentynowicz
« Odpowiedz #1 dnia: Października 06, 2009, 14:06:50 pm »

Wystarczyło być na Jasnej Górze w okolicach 15 sierpnia, żeby dowiedzieć się o poznańskim spędzie pod znakiem Taize. Czyż to nie paradoks, że na murach miejsca bohaterskiej walki Polaków, a przede wszystkim miejsca słynącego na całą Europę cudami wymodlonymi za wstawiennictwem Niepokalanej, zupełnie bez walki zawisł wielgachny baner reklamujący tę "ekumeniczną" imprezę?

Tekstu przez Pana zalinkowanego w całości nie przeczytałem bo po prostu nie dałem rady, ale wydaje mi się, że redakcja KNO ma materiał na kolejnego niusa. Niestety...
Zapisane
Thomas
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Października 06, 2009, 14:25:16 pm »

Ja też kiedyś o mało co nie zostałem ekumaniakiem z Taize. A było to tak:
Łapię ci ja sobie (student) autostop na peyagu. Stoję z plecakiem, a tu, zbliża się do mnie piękna dziewczyna (też z plecakiem) ;). Uśmiecha się i pyta skąd jestem itp, itd... po czym pyta (młodego Polaka) czy może jadę jak ona do Taize? A ja z wyrazem twarzy niepiśmiennego Jasia mówię: Taize?.... Taize? a! Taize? Tak wiem! Ta katolicka wspólnota ?
Piękna, coraz bardziej znajoma, zmieniła się nie do poznania. Zupełnie nie rozumiałem dlaczego chce mnie zabić wzrokiem. A tak fajnie się zaczęło...

I jak tu nie wierzyć w Opatrzność Boską? Uratowała mnie przed Taize, a może nawet MST!
Zapisane
bohator
uczestnik
***
Wiadomości: 238

« Odpowiedz #3 dnia: Października 06, 2009, 15:04:06 pm »

Bóg tak chciał p.Thomas  ;D
Zapisane
"Ujednolicenie dogmatów, złagodzenie nauki moralnej, uproszczenie rytuału nie przyciąga niewierzących, lecz zbliża do nich" - N. G. Davila.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #4 dnia: Października 06, 2009, 15:19:48 pm »

Ja bylem raz, zupelnie przypadkowo i wbrew woli. Po prostu autokar z parafialna pielgrzymka do Lourdes tam stanal na nocleg, nie bylo wyboru. Oczywiscie slyszalem wczesniej to i owo o Taizé, ale nie mialem jeszcze przyswojonego aparatu pojeciowego, zeby pogadac z ksiezmi i parafianami o communicatio i sacris i o zakazie Leona XIII wspolnych modlitw z heretykami. Musialem wiec zdac sie na chlopski rozum w dyskusjach, ktore sila rzeczy sie narodzily wobec wojej kategorycznej odmowy uczestniczenia w ich kulcie. Pozostalem wiec biernym, acz uwaznym obserwatorem tej imprezy, ktora kojarzyla mi sie bardziej z polem namiotowym w Jarocinie niz z elemntem religijnym. Najbardziej spodobali mi sie chodzacy po obozie kapo, ktorzy zaganiali na "dobrowolna" wspolna modlitwe. Pogadalem z nimi chwile, ze jestem katolikiem i ze nie moge brac udzialu w heretyckich nabozenstwach, ale to byla rozmowa z Pigmejem o sniegu.

A co do biskupa Nanterre, to tekst jest z 2006 roku. Od tamtej pory ten zciekly sabotazysta motu proprio dostal od Benedykta XVI fajny prezent : biskupa pomocniczego odprawiajacego i promujacego Msze trydencka :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #5 dnia: Października 11, 2009, 08:03:32 am »

Właśnie dowiedziałem się, że spotkanie miłośników tego indyferentnego towarzystwa odbędzie się od 29 grudnia do 2 stycznia w Poznaniu.
Uwzięli się na Polskę, czy tu po prostu taniej im wychodzi?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #6 dnia: Października 11, 2009, 11:22:43 am »

A ja bym znów pojechał do taize i zrobił tam małą intelektualną rozpierduchę :) (tzn. w czasie tzw. spotkań w grupach z różnymi ekumenizkami przedstawiałbym naukę katolicką. A co do spotkań sylwestrowych - to jest to fajny sposób na zwiedzanie miast europejskich. Szkoda tylko, że w zimie i zawsze po takim wyjeździe byłem chory.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #7 dnia: Października 11, 2009, 20:08:38 pm »

Ja byłem dwa razy. W Peczu w 1989 r. jako alumn NSD OMI i muszę się przyznać że byłem zachwycony i dwa lata później turystycznie w Pradze i wtedy już walczyłem z tymi którzy się tym zachwycali. Ja oczywiście z pozycji katolickich.
Ale jestem w stanie ten zachwyt zrozumieć piękne śpiewy, piękne dziewczęta itd. Nic głębszego.
 
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #8 dnia: Października 11, 2009, 20:51:12 pm »

A ja bym znów pojechał do taize i zrobił tam małą intelektualną rozpierduchę :) (tzn. w czasie tzw. spotkań w grupach z różnymi ekumenizkami przedstawiałbym naukę katolicką.

Nie, trzeba robic cos z pozoru niewinnego np. rozdawac encykliki papiezy, gdzie byl potepiony ekumenizm (oczywiscie w kilku europejskich jezykach). Okladke tych materialow trzeba by wystylizowac na podobienstwo innych broszurek a'la Taize tak, aby kazdy wzial to odruchowo do domu.

Ciekawe czy wowczas ktos potepilby tradsow za rozdawanie encyklik papieskich :)
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #9 dnia: Października 11, 2009, 21:08:48 pm »

Cos czuje, ze gros Taize'owcow przyjedzie do Poznania zaimprezowac. Sam waham sie czy pojsc, bo zzera mnie ciekawosc. Z drugiej strony boje sie ze wyjde wsciekly.
Co do pomyslu pana Jaroda - fajny, ale wygladac to bedzie troche na prowokacje i moze byc dym :)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #10 dnia: Października 11, 2009, 21:55:58 pm »

Ja poważnie myślę pojechać na to party Taize. Może być miło szczególnie dla mnie gdzie dwa ostatnie Sylwki miałem służbę.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #11 dnia: Października 11, 2009, 23:08:50 pm »

Hehe to zrobmy tradibojowke :)
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #12 dnia: Października 11, 2009, 23:24:04 pm »

Razu pewnego zostałem wydelegowany wraz z kolegą przez naszych braci, którzy organizowali takie wyjazdy, na spotkanie przygotowawcze (czyli - braciom się nie chciało, my mieliśmy wszystko opłacone, a Toruń to ładne miasto :P ), no i oczywiście w ramach dialogu poszliśmy do zboru na pogadankę z pastorem. Dość szybko sprowadziłem rozmowę z tematów z cyklu "pierdu pierdu" i poruszyłem kwestie jedności chrześcijan: pastor zaczął wyjaśniać w ten sposób, że kolega siedzący kolo mnie szepnął tylko: "kończ gadać, Szatanie" :D Muszę przyznać, że podjąwszy ów wątek cała niemal grupa (kilkanaście osób) przycisnęło pastora broniąc papieża, kultu świętych i Matki Boskiej oraz zarzucając nielogiczność prezentowanej przez niego nauki. Tak więc - spotkanie ekumeniczne bardzo udane :)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #13 dnia: Października 12, 2009, 08:27:17 am »

To może spotkamy się tam większą grupką?
Ponieważ granice otwarte a Poznań to nie Barcelona np. to Polaków wielu nie będzie więc w celach reklamowych objeżdża parafie ksiądz brat Marek z Superkościoła Taize. Niebawem będzie w mojej parafii. On mnie kojarzy jeszcze jako oblata szczególnie przez o. Madeja OMI.
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #14 dnia: Października 12, 2009, 14:28:44 pm »

Hm ja sie chyba na to pisze panie Majorze.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 7 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Taize - spotkania międzynarodowe « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!