Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:25:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj
Autor Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja.  (Przeczytany 18194 razy)
PJJF
adept
*
Wiadomości: 20

« Odpowiedz #15 dnia: Października 05, 2009, 15:52:11 pm »

Mamy tutaj w Warszawie cerkiew grekokatolcką, a właściwie katedrę na ul. Miodowej w Warszawie. W związku z tym mam pytanie do Forumowiczów. Czy na ta liturgia jest też ,,odnowiona" przez SWII? Czy katolik tradycji może nieraz w niej uczestniczyć bez obaw o jej ortodoksyjnośc

Tylko że ta cerkiew nie jest katedrą (wpis w Wikipedii jest błędny). Archieparchia Przemysko-Warszawska Ukraińskiego Kościoła Grocko-Katolickiego ma katedrę (Sobór Metropolitalny św. Jana Chrzciciela) w Przemyślu i konkatedrę (Cerkiew Konkatedralna Przemienienia Pańskiego) w Jarosławiu.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #16 dnia: Października 05, 2009, 16:10:36 pm »

W Pradze czeskiej, z tego co pamietam, na kleczaco przy blaskach. Na Miodowej na stojaco, podobnie jak u sw. Wlodzimierza na bulwarze St Germain. Zreszta sposob komunikowania nie powinien powstrzymywac od wyboru dowolnego rytu wschodniego raczej niz NOMu. W nich przynajmniej tresc i ksztalt liturgii sa bez zadnych watpliwosci katolickie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #17 dnia: Października 05, 2009, 18:36:58 pm »

Podobno oo Bazylianie wydali ukraińsko - polski mszalnik grecko- katolicki , ale nie udało mi się zdobyć.
Wystarczy zgłosić się do furty bazylianów i można nabyć bez problemów (chyba 10 PLN).
Zgadza sie. Tak wlasnie kupilem swoj mszalik. Jak komus zalezy to poszukam na kompie. Mam cos takiego w pdfie.

Przecietny ksiadz UKGK ma takie samo podejscie do przepiswo liturgicznych jak przeceitny polski ksiadz odprawiajacy NOM. Choc widzialem tez takie kwiatki jak brak kazania w niedziele w wakacje.

Bylem na liturgii Bractwa sw. Jozefata na garncarskiej. Co ciekawe, wydawala mi sie gorzej sprawowana niz ta na Miodowej. Np. wstepne ektenie byly recytowane. No i ciekawostka - Komunia na kleczaco oraz dzwonki :)
Zapisane
Reaktor
adept
*
Wiadomości: 34


Reakcjonista.pl
« Odpowiedz #18 dnia: Października 05, 2009, 18:42:13 pm »

Z tego co państwo piszecie, wynika że z kondycją obrządku greckiego jest nieporównanie lepiej niż z łacińskim. W takim razie, jakie mogą być powody istnienia Bractwa Św. Jozafata? Ks. Kołpak miał chyba w Galicji niezłe scysje z unickimi hierarchami.
Zapisane
Kamelot Króla, Żuaw Papieski, Szturmowiec Imperium
www.xportal.pl
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #19 dnia: Października 05, 2009, 18:45:19 pm »

Z tego co państwo piszecie, wynika że z kondycją obrządku greckiego jest nieporównanie lepiej niż z łacińskim. W takim razie, jakie mogą być powody istnienia Bractwa Św. Jozafata? Ks. Kołpak miał chyba w Galicji niezłe scysje z unickimi hierarchami.
A jakie sa pwody istnienia FSSPX skoro juz wydano Sumorum Pontificum ? Doktryna - szczegolnie ekumnizm...
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #20 dnia: Października 05, 2009, 19:03:36 pm »

Z tego co państwo piszecie, wynika że z kondycją obrządku greckiego jest nieporównanie lepiej niż z łacińskim. W takim razie, jakie mogą być powody istnienia Bractwa Św. Jozafata? Ks. Kołpak miał chyba w Galicji niezłe scysje z unickimi hierarchami.

jest lepiej ale nie idealnie. Np. jednym z latynizmow, jakie zwalczają posoborowcy uniccy jest rózaniec, innym - droga krzyzowa, kolejnym - nabozenstwo fatimskie czy Boze Cialo.

Odpowiedź na pytanie: co jest modernizmem, a co nim nie jest, nie jest prosta. Latynizmy mialy byc usuwane z liturgji zgodnie z poleceniami Leona XIII i Piusa XI, ale nikt tego nie zrobil. Zalecenia te zaczeto wdrazac dopiero po V2
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #21 dnia: Października 06, 2009, 18:32:36 pm »

Ja się zastanawiam, czy tradycjonaliści powinni traktować ekskomunikę ogłoszoną wobec Bractwa św. Jozafata tak samo jak wobec FSSPX czy jednak być bardziej ostrożnym?!
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #22 dnia: Października 06, 2009, 20:47:38 pm »

Myślę, że inaczej trzeba traktować te ekskomuniki. Wydaje mi się że Bractwo św. Piusa X, powinno skoncentrować się na obrządku łacińskim. A nie wtrącać się do innego obrządku, wyświęcać kapłanów dla innego obrządku, próbować latynizować ryt bizantyjski.
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #23 dnia: Października 06, 2009, 20:55:17 pm »

Ja się zastanawiam, czy tradycjonaliści powinni traktować ekskomunikę ogłoszoną wobec Bractwa św. Jozafata tak samo jak wobec FSSPX czy jednak być bardziej ostrożnym?!

Z tego co sie orientuje to ekskomunika dla Bractwa sw. Jozefata byla zadeklarowana przez Acrybiskupa Wiekszego UKGK, a nastepnie zostala odrzucona przez Watykan apelacja Bractwa.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #24 dnia: Października 06, 2009, 21:01:46 pm »

Ja się zastanawiam, czy tradycjonaliści powinni traktować ekskomunikę ogłoszoną wobec Bractwa św. Jozafata tak samo jak wobec FSSPX czy jednak być bardziej ostrożnym?!

Z tego co sie orientuje to ekskomunika dla Bractwa sw. Jozefata byla zadeklarowana przez Acrybiskupa Wiekszego UKGK, a nastepnie zostala odrzucona przez Watykan apelacja Bractwa.
Mi się obiło coś o uszy, że Stolica Apostolska potwierdziła ekskomunikę.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #25 dnia: Października 06, 2009, 22:18:39 pm »

Też słyszałem że Stolica Apostolska potwierdziała tą ekskomunikę
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #26 dnia: Października 06, 2009, 22:23:19 pm »

Mi z kolei nic na ten temat wręcz nie wiadomo...to jak to jest z tym potwierdzeniem ? Kiedy ro się stało?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #27 dnia: Października 06, 2009, 22:27:17 pm »

Wikipedia tak podaje. Niestety daty nie ma
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #28 dnia: Października 06, 2009, 22:51:45 pm »

Mi z kolei nic na ten temat wręcz nie wiadomo...to jak to jest z tym potwierdzeniem ? Kiedy ro się stało?

to jest wszystko świeża sprawa; całe Bractwo św. Jozafata nie liczy nawet 10 lat ...

In 2003, Cardinal Lubomyr excommunicated SSJK superior Kovpak from the Ukrainian Greek Catholic Church. Kovpak appealed this punishment at the papal Sacra Rota Romana in Vatican City, and the excommunication was declared null and void by reason of a lack of canonical form.

Father Kovpak's excommunication was announced by the Congregation for the Doctrine of the Faith on November 21, 2007. [3] According to the Society of St. Pius X, the new archbishop of Lviv declared in 2006 that his main task for this coming year was to eradicate the 'Lefebvrists' from his territory."[4]

na stronie oficjalnej Bractwa http://www.saintjosaphat.org.ua/ w łatwy sposob nie znalazłem informacyj o exkommunice. Może są tam, a moze gdzies u Piusowców. Zastanawia mię, czemu zostali oni exkommunikowani przez KNW a nie Kongregację Kosciolow Wschodnich ... Dziwna sprawa

Nie znam Kodeksu Kosciolow Wschodnich, by wysnuwać tezy, za co mogliby byc exkommunikowani ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #29 dnia: Października 06, 2009, 23:12:46 pm »

@ p.Matthaeus

Ale czy ekskomunika była dla CAŁEGO Bractwa św. Jozafata (tak wynika z pańskiej wypowiedzi - a to przecież w przypadku FSSPX nie jest prawdą) czy to skrót myślowy ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: 1 [2] 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!