Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:50:17 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja.  (Przeczytany 18195 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« dnia: Października 05, 2009, 09:11:27 am »

Mamy tutaj w Warszawie cerkiew grekokatolcką, a właściwie katedrę na ul. Miodowej w Warszawie. W związku z tym mam pytanie do Forumowiczów. Czy na ta liturgia jest też ,,odnowiona" przez SWII? Czy katolik tradycji może nieraz w niej uczestniczyć bez obaw o jej ortodoksyjnośc
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Października 05, 2009, 09:16:08 am »

są pewne zmiany - np. język narodowy.

Ale używając porównania względem naszej sytuacji, można nazwać tę liturgję "rytem 1965" - uproszczenia rytu nie naruszają go. Zasadniczo lepiej jest chodzić na tę liturgję niz na jakikolwiek NOM, oczywiście uwzględniając to, że grekokatolicy są faktycznie kościołem narodowym nacjonalistów ukrainskich ...
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #2 dnia: Października 05, 2009, 09:23:21 am »

byłem tam parę razy. Nie do końca rozumiem język ukraiński. Nie mam też modlitewnika z tą liturgią. Gdzie to mozna kupić? A co do nacjonalizmu ukraińskiego to Bractwo św. Piusa X promuje Bractwo św. Jozefata na Ukrainie. Nawet w Radości mieli święcenia przez biskupów Bractwa. Zreszta nie wiem do końca czy Bractwo słusznie robi mieszając się do innego obrządku.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #3 dnia: Października 05, 2009, 09:27:16 am »

Tam wlasnie chodzilem - spotykajac przy okazji pare postaci, kotre dzis sa u Benona czy w Radosci - dopoki w Warszawie nie pojawila sie msza, ktora nie oddala sie zadziwiajaco od teologii katolickiej. Jako, ze na liturgiach wschodnich po prostu sie nie znam, to rozne niedociagniecia mnie nie razily, a przeciez corpus modlitw pozostajel bez zmian.
Zbieranie podpisow pod petycja o potepienie akcji "Wisla" itp. banderyzmy po mszy faktycznie troche mnie irytowaly, ale w sumie Polacy robia dokladnie to samo w swoich parafiach i duszpasterstwach za granica.

Cytuj
Nie mam też modlitewnika z tą liturgią. Gdzie to mozna kupić?

Przepraszam, ze sie zapytam, ale po co dzis chodzic do unitow ? Przeciez tuz obok jest msza tradycyjna w rycie rzymskim. Chyba, ze w dzien powszedni.
« Ostatnia zmiana: Października 05, 2009, 09:29:11 am wysłana przez Fons Blaudi » Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Października 05, 2009, 09:34:18 am »

bo u unitów liturgja jest chyba o 7mej rano w niedzielę. Czasem to ma znaczenie. Byłem chyba 2x w życiu. Osobiście wolę, z uwagi na aspekt nacjonalistyczny, liturgję ormiańsko katolicką. Choć już tak na oko, to niedociągnięć jest tam znacznie więcej. W W-wie celebruje ją zacny kapłan po Redemptoris Mater
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #5 dnia: Października 05, 2009, 09:41:56 am »

Chodzi mnie o liturgię w dzień powszedni. Po prostu mieszkam blisko cerkwi na Miodowej. Zresztą mam nadzieję, że wkrótce i Benona doczekamy się KRR każdego powszedniego dnia. Myślę, że byłaby frekwencja. Na mszy ormiańskiej byłem parę razy, ale język i obrzędy są tam całkowicie dla mnie nie zrozumiałe. U św. Benona była raz sprawowana taka msza. Komentował ją ks. Isakowicz Zalewski.
Zapisane
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #6 dnia: Października 05, 2009, 09:46:45 am »

Podobno oo Bazylianie wydali ukraińsko - polski mszalnik grecko- katolicki , ale nie udało mi się zdobyć.

Więcej szczegółów tutaj :

http://www.forum.cerkiew.net.pl/viewtopic.php?f=6&t=421&sid=8d6356badbba27632bee4570a96ce01a
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
Rzeka
uczestnik
***
Wiadomości: 140

« Odpowiedz #7 dnia: Października 05, 2009, 09:57:01 am »

Bardzo ciekawa dyskusja nt. języka w liturgii UKGK tutaj :

http://www.forum.cerkiew.net.pl/viewtopic.php?f=6&t=397&sid=74ec8333a558e031edc2592386f84060
Zapisane
My, którzy Cherubinów tajemnie przedstawiamy, i życiodajnej Trójcy trójświętą pieśń śpiewamy, odrzućmy teraz wszelką życia troskę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Października 05, 2009, 10:29:14 am »

Chodzi mnie o liturgię w dzień powszedni. Po prostu mieszkam blisko cerkwi na Miodowej. Zresztą mam nadzieję, że wkrótce i Benona doczekamy się KRR każdego powszedniego dnia. Myślę, że byłaby frekwencja. Na mszy ormiańskiej byłem parę razy, ale język i obrzędy są tam całkowicie dla mnie nie zrozumiałe. U św. Benona była raz sprawowana taka msza. Komentował ją ks. Isakowicz Zalewski.

w każdą (chyba kazdą) 3 niedzielę miesiąca jest taka Msza w Res Sacra o godz. 18tej

http://www.ormianie.org.pl/index.php?option=com_content&view=category&id=28:xartur-awdaljan&layout=blog&Itemid=65

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #9 dnia: Października 05, 2009, 14:21:35 pm »

Mamy tutaj w Warszawie cerkiew grekokatolcką, a właściwie katedrę na ul. Miodowej w Warszawie. W związku z tym mam pytanie do Forumowiczów. Czy na ta liturgia jest też ,,odnowiona" przez SWII? Czy katolik tradycji może nieraz w niej uczestniczyć bez obaw o jej ortodoksyjnośc

Powtórzę Panu za p. Krusejderem: jako tradycjonalista lepiej być oczywiście na liturgii wschodniej, niż na NOM. Ich liturgia w porównaniu do naszej jest jeszcze do szpiku kości tradycyjna. Najważniejsza zmiana to chyba rzeczywiście wprowadzenie języka ukraińskiego zamiast staro-cerkiewno-słowiańskiego, w dodatku pozbyto się trochę elementów charakterystycznych dla liturgii łacińskiego (np. Drogę Krzyżową). Co do nacjonalizmów to najlepszym przykładem niech będzie nazwa tego Kościoła: Ukraińska Cerkiew Greckokatolicka. Fakt jest faktem, że do krakowskiej cerkwi przyszedł jakiś konsul ukraiński i wygłosił tam po nabożeństwie swoje mądrości... Ale jak się nie zna za bardzo ukraińskiego to można jakoś przesiedzieć kazanie, a potem godnie przyjąć Ciało Pana.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #10 dnia: Października 05, 2009, 14:28:18 pm »

potem godnie przyjąć Ciało Pana.

w obrządkach wschodnich, godnie to znaczy na stojąco ;) Ja inaczej u Ormjan nie przyjmowałem, Komunja na klęczkach byłaby latynizmem
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Matthaeus
rezydent
****
Wiadomości: 289


Św. Stanisławie módl się za nami!

« Odpowiedz #11 dnia: Października 05, 2009, 14:37:03 pm »

potem godnie przyjąć Ciało Pana.

w obrządkach wschodnich, godnie to znaczy na stojąco ;) Ja inaczej u Ormjan nie przyjmowałem, Komunja na klęczkach byłaby latynizmem

Po prostu w liturgii bizantyjskiej jest tradycja, że przyjmuje się na stojąco pod obiema postaciami - u łacinników inaczej.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #12 dnia: Października 05, 2009, 14:46:44 pm »

Chyba ciezko byloby mi przyjac na stojaco,jakos sobie tego nie wyobrazam :) dlatego nie chodze do unitow choc mam ich bardzo blisko co niedziele
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #13 dnia: Października 05, 2009, 15:19:46 pm »

Niektórzy przyjują na klęcząco (choć nieliczni), a sporo osób (chyba nawet większość) kleka przed przyjęciem - tak przynajmniej widziałem w Katowicach. Acha i jeszcze jedno - jezyk ukraiński celebransa jest b. sztuczny tj. b. spolonizowany - więc zasadniczo wszystko rozumiałem. Czasem również w litugii przechodził na Polski (np. modlitwa Ojcze Nasz).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #14 dnia: Października 05, 2009, 15:50:56 pm »

Podobno oo Bazylianie wydali ukraińsko - polski mszalnik grecko- katolicki , ale nie udało mi się zdobyć.
Wystarczy zgłosić się do furty bazylianów i można nabyć bez problemów (chyba 10 PLN).
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: liturgia grekokatolicka a Tradycja. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!