Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:48:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak powinien wyglądać kościół?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Jak powinien wyglądać kościół?  (Przeczytany 9699 razy)
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #15 dnia: Lutego 18, 2009, 12:16:44 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=CRr7D5WbNFI&feature=related - znany chyba kawałek "Ziemi obiecanej" z wypowiedzią, jak powinien wyglądać Kościół (i liturgia) :D
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Krzysztof_
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Lutego 18, 2009, 12:30:36 pm »

http://www.youtube.com/watch?v=CRr7D5WbNFI&feature=related - znany chyba kawałek "Ziemi obiecanej" z wypowiedzią, jak powinien wyglądać Kościół (i liturgia) :D

Cytuj
A w kirche co ja mam?... Cztery gołe ściany i tak pusto, jakby cały interes miał się trochę zlikwidować.
Cytuj
A przy tym ja lubię wiedzieć, z kim mam do czynienia - cóż to za firma protestantyzm?! Papież to firma.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Lutego 18, 2009, 12:49:41 pm »

Nie jestem znawcą liturgii.

O pewnym kościele wybudowanym na Sycylii dawno temu pewien Arab powiedział, że jest tak piękny (chodziło mu o środek), że niech nas Allach przed tym broni.

Generalnie wszystkie kościoły wybudowowane do czasów oświecenia mogą być dobrym wzorem. Bywają oczywiście pewne wady - np. kościoły romańskie są dość ciemne, a na nasze warunki wielkie witraże świątyń gotyckich powodują zbyt duże wychłodzenie w zimę. Najlepiej w Polsce sprawdził się barok, z bogatą dekoracją, która zawsze skieruje uwagę na To co najważniejsze. Przemyśle oświetlenie kościoła sprawia, że pomimo mniejszych okien niż w gotyku, wnętrza są jasne. Swoisty urok mają kościoły drewniane. Odgrywa w tym swoją rolę również zapach i dźwięki uderzanego drewna.
Każdy może tutaj mieć nieco inne preferencje. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć dlaczego coś bardziej nam się podoba. Przyznaję, że wolę styl neorenesansowy od neogotyku. Jest jednak wielkim problemem upodobanie do moderny. Nie wiem jak z tego leczyć. Może całodzienny przymusowy pobyt na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, z jego fatalną akustyką byłby dobą odtrutką. Moderna to styl bardzo podstępny. Na pierwszy rzut oka może się podobać. Może na przykład działać przez szlachetność użytego materiału. Proszę jednak zwrócić uwagę, że nie ma w sobie tego, co ktoś kiedyś nazwał "pogodną powagą" i przypisał to stylowi renesansowemu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 18, 2009, 12:52:06 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jak powinien wyglądać kościół? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!