Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 05:45:49 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Spowiedź kapłana
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] Drukuj
Autor Wątek: Spowiedź kapłana  (Przeczytany 16180 razy)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #30 dnia: Lutego 17, 2009, 00:31:41 am »

@ 505,

Tylko niech z tego nie płynie wniosek, że księża nie zakładają sutanny by łatwiej wniknąć w pewne środowiska - bo pęknę ze śmiechu.
Zapisane
505
bywalec
**
Wiadomości: 80


« Odpowiedz #31 dnia: Lutego 17, 2009, 00:45:30 am »

@ 505,

Tylko niech z tego nie płynie wniosek, że księża nie zakładają sutanny by łatwiej wniknąć w pewne środowiska - bo pęknę ze śmiechu.

Ksiądz zdejmujący sutannę dlatego, że wstydzi się swego stanu - godny jest potępienia.
Ksiądz zdejmujący sutannę po to, aby głosić Boga tym, którzy wyśmiewają sutannę (a przynajmniej "stereotypowy wizerunek sutanny") - godny jest pochwały.

Warto zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy przyczyną a skutkiem omawianego czynu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 17, 2009, 00:47:09 am wysłana przez 505 » Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #32 dnia: Lutego 17, 2009, 07:45:09 am »

(...) Nie mogę odłożyć pióra, zanim nie dotknę tu jeszcze jednej sprawy, która ma dla wspólnoty kleru większe, niż się wydaje znaczenie, a dla Ludu Bożego jest społecznym wyznaniem wiary. Mam na myśli sutannę kapłańską. Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła. Kiedy raz przybrałem ten strój, muszę nie tylko pytać siebie, czy go noszę, ale w rachunku sumienia pytać - jeśli to miałoby się zdarzyć - dlaczego zdjąłem znak wiary i kapłaństwa. Czy z lęku? Ze słabości? Nie! Zdjęcie stroju duchownego to to samo, co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga. (...)
(Stefan kard. Wyszyński, List do moich kapłanów, Paryż 1969 r., tom III, s. 76?77)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #33 dnia: Lutego 17, 2009, 19:50:32 pm »

Byłem wtedy klerykiem. Podczas wakacji poszedłem do spowiedzi w sutannie. Jednym słowem wywołałem szok. Ksiądz i się spowiada i czym nagrzeszył. Czasami wydaje mi się że wierni nie są świadomi że księża się spowiadają.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #34 dnia: Lutego 17, 2009, 19:53:47 pm »

To tak jak niektórzy nie mogą uwierzyć, że czasami lekarz może wylądować w szpitalu ... jako pacjent.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
OPen
Gość
« Odpowiedz #35 dnia: Lutego 17, 2009, 21:38:02 pm »

o tym wszystkim już było. a skoro wałkujemy to jeszcze raz proszę bardzo:


http://dominikanie.pl/janusz_pyda_op.php?wpis=63
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #36 dnia: Lutego 18, 2009, 14:05:11 pm »

Ale policjant wchodzący w środowisko przestępców nie wejdzie tam w pełnym umundurowaniu :)
Jak nie jak tak?

Różni się przy tym misja policji od misji Kapłana...

Tak samo - ksiądz w sutannie zostanie przynajmniej wyśmiany w pewnych środowiskach. Bez sutanny może być przez nie zaakceptowany i w inny sposób głosić Boga.
Jeśli "zostanie wyśmiany" za sutannę, to tym bardziej zostanie wyśmiany za to co głosi/reprezentuje.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #37 dnia: Lutego 18, 2009, 14:16:07 pm »

Panu 505 chodziło zapewne o pracę operacyjną i robienie za kreta w środowisku przestępczym, tudzież w środowisku przestępczości zorganizowanej. Tylko że policjant udaje kogoś kim nie jest. Nikt nie może wiedzieć że jest policjantem łącznie z rodziną. Ksiądz żeby ewangelizować nie może udawać bo wtedy cóż to jest za ewangelizacja?
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #38 dnia: Lutego 18, 2009, 14:57:14 pm »

Poda Pan jakiś przykład??

W niektórych krajach władze kościelne zakazują nosić habitu vel sutanny poza kościołem albo klasztorem. Co wg Pana wtedy?
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #39 dnia: Lutego 18, 2009, 15:00:31 pm »

Jeżeli zakazują to jest inna sytuacja. W Polsce nie zakazują.
Oczywiście dla mnie strojem duchownym jest też t.zw. krótki strój, w historii Kościoła był też noszony.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #40 dnia: Lutego 18, 2009, 15:24:32 pm »

W niektórych krajach władze kościelne zakazują nosić habitu vel sutanny poza kościołem albo klasztorem. Co wg Pana wtedy?
A mają takie prawo???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #41 dnia: Lutego 19, 2009, 07:52:22 am »

W niektórych krajach władze kościelne zakazują nosić habitu vel sutanny poza kościołem albo klasztorem. Co wg Pana wtedy?
A mają takie prawo???

Słyszałem o tym, że władze państwowe w niektórych krajach takie prawa stanowią. Ale kościelne ?!  Można prosić o przykłady ?
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #42 dnia: Lutego 19, 2009, 09:47:29 am »

Np. na Wyspach Brytyjskich niektórzy zakonnicy maja zakaz chodzenia w habicie. To może być powiązane z aferami w Kościele. Mimo wszystko koloratka nie jest zabroniona.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
OPen
Gość
« Odpowiedz #43 dnia: Lutego 19, 2009, 10:48:35 am »

w Oxfordzie, bracia, czasem nawet w kampusie, chodzą w habitach. wykładowcy OP również (ale na wydziale teologii).
Zapisane
Strony: 1 2 [3] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Spowiedź kapłana « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!