Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 05:38:32 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231941 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Przepiękna i wspaniała Msza Święta.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] Drukuj
Autor Wątek: Przepiękna i wspaniała Msza Święta.  (Przeczytany 47995 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #165 dnia: Kwietnia 30, 2010, 12:43:48 pm »

Sam byłem świadkiem jak w pewnej parafii kapłan podniósł głos na rozwydrzone dzieci podczas zebrania z rodzicami. Jeden z rodziców zareagował stwierdzeniem, że to jest średniowiecze. Oczywiście na dosadną odpowiedź księdza nie musiał długo czekać, a dzieci sie uspokoiły.
Co do dyscypliny, to ja byłem świadkiem jak kapłan, co mnie zaskoczyło, upomniał w którymś momencie Mszy (nie przerywając żadnej modlitwy), żeby rodzice wzięli dzieci, bo miejsce przed ołtarzem, to nie jest plac zabaw. Od razu się zrobiło inaczej. W ogóle powinny w każdym kościele być takie rady jak z dziećmi się obchodzić w świętym miejscu.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #166 dnia: Kwietnia 30, 2010, 16:24:37 pm »

Cytuj
x. bpa Balcerka

Racja.

Cytuj
Prezbiterium nie jest miejscem dla dzieci, które są rozkojarzone. Po drugie miejsce wiernych jest w nawach, a nie w prezbiterium. Po trzecie prezbiterium jest miejscem dla kapłana i usługujących.

http://www.youtube.com/watch?v=B962ujVoriA Oj. Oj. To bierzmowanych też pan musi zgromić, że włażą do prezbiterium (3:30 na filmie) :)

Oczywiście prezbiterium jest miejscem wyjątkowym, ale dobrze uformowane dzieci wiedzą o tym lepiej niż dorośli.

Mniej rozkojarzone są na pewno przy ołtarzu.

Cytuj
Takie usadzanie dzieci przy ołtarzu prowadzi do dalszych eksperymentów, np. zabawa w księdza podczas Mszy, itp.

O nadużycia liturgiczne, akurat w tym przypadku może być pan spokojny ;)

Polecam wywiad z x. Węcławskim na NRL http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2008/10/liturgia-jest-wielkim-bogactwem-kocioa.html


Cytuj
Na zdjęciach widać, że z jednej strony kapłan stara się nawiązać do tradycji i sacrum, a z drugiej  strony eksperymentuje obstawiając ołtarz dziećmi w alabach komunijnych.

Ale co jest złego w tym albach komunijnych wyjaśnijcie mi państwo!  ;D

Odnośnie rewii mody, mały cytat:

Cytuj
Wczesna Komunia Święta jest niewątpliwie formą radykalnego sprzeciwu wobec podporządkowania życia sakramentalnego konsumpcji i materializmowi. Dzieci sześcioletnie nie łączą jeszcze z I Komunią świętą oczekiwań materialnych - prezentów, gości, zewnętrznej uroczystości. Stąd uroczystości domowe po wczesnej Komunii świętej są zwykle wolne od niepokojących, a często wręcz zatrważających, zjawisk związanych z uroczystościami pierwszokomunijnymi dzieci z klasy drugiej: wielości prezentów, świeckiego charakteru "wesela pierwszokomunijnego", pychy, egocentryzmu i próżności, które jak trucizna wlewają się do duszy dziecka przysłaniając Chrystusa i Jego obecność.

Ze stronki rzeczonego księdza :)

Cytuj
To w NOM też jest taki obowiązek?? 

Niestety, przepisy na ten temat milczą.

[
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #167 dnia: Kwietnia 30, 2010, 17:00:30 pm »

x.bp. Balcarka
x. bpa Balcerka
Rozumiem, ze chodzi o błąd w nazwisku, bo forma zkrótu z kropka jest również prawidłowa, a moim zdaniem nieco bardziej elegancka.
Zapisane
x. Konstantyn Najmowicz
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #168 dnia: Kwietnia 30, 2010, 17:27:06 pm »

x.bp. Balcarka
x. bpa Balcerka
Rozumiem, ze chodzi o błąd w nazwisku, bo forma zkrótu z kropka jest również prawidłowa, a moim zdaniem nieco bardziej elegancka.
O nazwisku chodzi.
Zapisane
Instaurare omnia in Christo!
Nikt się nie zbawia, jak tylko przez Ciebie Matko Boga.
Nikt nie otrzymuje darów Bożych, jak tylko przez Ciebie, o pełna łaski!
św. German z Konstantynopola
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #169 dnia: Kwietnia 30, 2010, 17:41:29 pm »

x.bp. Balcarka
x. bpa Balcerka
Rozumiem, ze chodzi o błąd w nazwisku, bo forma zkrótu z kropka jest również prawidłowa, a moim zdaniem nieco bardziej elegancka.
O nazwisku chodzi.
Tak tez myslałem, ale wolałem doprecyzować
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #170 dnia: Kwietnia 30, 2010, 20:24:58 pm »

To parafia, gdzie dzieci przystępują do I Komuni w wieku 6 lat, swego czasu był wywiad z proboszczem tej parafii, celebruje/celebrował KRR.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #171 dnia: Maja 30, 2010, 12:48:41 pm »

Cytuj
Niestety, przepisy na ten temat milczą.

A jednak coś znalazłem. 

Cytuj
12. Po konsekracji celebrans może nie łączyć palców wielkiego i wskazującego, jeżeli do palców przylgnie jakaś cząsteczka Hostii, należy palce otrzeć nad pateną.

http://www.kkbids.episkopat.pl/dokumentypovii/thres.htm

Tak więc drodzy kapłani, możecie łączyć palce! :)
Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #172 dnia: Lipca 04, 2012, 14:00:35 pm »

Woland w obronie łączenia palców i użycia manipularza:
http://www.liturgia.pl/blogi/woland/Czy-wolno-kaplanowi-w-czasie-mszy-laczyc-palce-votum-separatum-do-opinii-KKBiDS-KEP.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 ... 10 11 [12] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Przepiękna i wspaniała Msza Święta. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!